Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Skandál na MS v cyklokrosu. Mladé Belgičance našli v kole motorek

Tour de France

  12:45
HEUSDEN-ZOLDER - Je to kauza, která možná zastíní celé mistrovství světa v cyklokrosu jako takové. Femke van den Driesscheová měla údajně v sobotním závodě žen do 23 let v kole zabudovaný motorek. Případ momentálně řeší disciplinární komise Mezinárodní cyklistické unie.

Femke van den Driesscheová během MS v cyklokrosu foto: ČTK/ZUMA/David Stockman

„Její kolo bylo prohledáno novou technologicí, kterou UCI vyvíjela několik let,“ prozradil koordinátor UCI Peter van den Abeele. Jeho slova na nedělní tiskové konferenci potvrdil i prezident UCI Brian Cookson.

„Loni jsme představili novou technologii pro odhalení mechanického dopingu. Teď všechno závisí na disciplinární komisi, která rozhodne.“

A Cookson pokračoval: „Dřív jsme se něčemu takovému smáli, teď víme, že někteří cyklisté podobné věci opravdu dělají,“ nechal se slyšet na nedělní tiskové konferenci v Zolderu.

Šéf UCI: Chceme chytit všechny pdvodníky

Kolo bylo Belgičance odebráno v depu hned po prvním kole, když ho měnila. 19letá cyklistka sice v závodu pokračovala, ale jen do čtvrtého kola, kdy odstoupila kvůli prasklému řetězu.

Sporza.be uvádí, že když komisaři odstranili sedlo, našli v sedlovce elektrické kabely.

Středové složení zase bylo tak pevně usazeno, že s ním nešlo hnout, přitom sundat ho normálně není nic náročného. Sporza zároveň přišla s tím, že uvnitř byl malý motorek.

Kateřina Nash marně stíhá vedoucí duo.
Kateřina Nash bojuje o medaili na MS v Táboře.

„Nešlo o jediné kolo, které jsme včera kontrolovali. Dneska to zopakujeme, chceme totiž chytit všechny, kteří podvádějí na jakékoliv úrovni,“ řekl Cookson.

„Cítím se strašně. Nikdy by mě nenapadlo, že tohle někdo z našeho týmu vůbec zkusí, zvláště v takhle útlém věku. Je to obrovská ostuda,“ nebral si servítky trenér domácí reprezentace Rudy de Bie.

Otec cyklistky: Femke by nikdy nepodváděla

I u Fabiana Cancellary se hovořilo o mechanickém dopingu. S rychlými soudy ale nesouhlasil otec van den Driesschové.

Čekal jsem jiný výsledek, smutnil Štybar. A ocenil Saganův nástup

„Někdo, kdo s ní občas trénuje, vzal kolo do depa. Ale rozhodně nebylo nikdy záměrem, že by na něm jela. Femke rozhodně to kolo v závodě nepoužila a je z toho absolutně zničená,“ řekl deníku Het Nieuwsblad.

Jestli disciplinární komise vinu Belgičanky prokáže, hrozí jí pokuta až 100 tisíc švýcarských franků, tedy téměř dva a půl milionu korun + minimálně šestiměsíční distanc. To samé se týká i týmu, který může dostat pokutu až jeden milion franků!

„Pro všechny lidi, kteří takto chtějí podvádět, jsme včera vydali jasný vzkaz: chytíme vás a potrestáme vás, protože jak se zdá, naše nová technologie funguje,“ uzavřel Cookson tiskovou konferenci.

Před šesti lety podezírali Cancellaru

O motorech v kole se hovoří už nějakou dobu. Je to téměř šest let zpátky, co se tyto spekulace vyrojily poprvé po vítězství Fabiana Cancellary na Paříž-Roubaix.

„Už jsem to slyšel, ale za mými výsledky stojí jen tvrdá práce,“ prohlásil tehdy Švýcar.

Na silnici byl k nezastavení. Štybar se stal podruhé za sebou Králem cyklistiky

Tehdy ale všechno utichlo, protože UCI popřela, že by v pelotonu podobné praktiky fungovaly.

Důvod byl ale prostší, jednoduše neměli technologii na to, aby podobný podvod odhalili. „Takové obvinění by se těžko dokazovalo,“ vysvětloval Jean Wauthier, tehdejší šéf technické komise UCI.

Znovu se o mechanickém dopingu začalo mluvit dva roky zpátky, kdy se na internetu objevilo video, na němž bývalý vítěz Gira d ́Italia Ryder Hesjedal.

Hesjedalovi se všichni smáli

Tomu po pádu odjíždělo zadní kolo. Celou kauzu tehdy vtipně komentoval šéf Garminu Jonathan Vaughters na Twitteru: „Sakra, Rydeře, teď už vím, co se stalo s mým elektrickým stimulátorem prostaty.“

Štybar se vklínil do první desítky. Etapu i žlutý trikot získal jeho parťák Martin

Do ohně přilil i trojnásobný vítěz Tour de France Greg Lemond, když prohlásil, že motory v kolech existují, protože na jednom z nich dokonce sám jel.

„Podezření je oprávněné, věřím, že se v pelotonu něco takového používá. Sice to vypadá značně neuvěřitelně, ale vím, že to tak je,“ dušoval se.

A jak je vidět, nebyl daleko od pravdy.

Pokud disciplinární komise potvrdí to, co si všichni myslí, půjde o první prokázaný mechanický doping v cyklistice.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!