Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na silnici byl k nezastavení. Štybar se stal podruhé za sebou Králem cyklistiky

Tour de France

  19:47
PRAHA - Vyhrál Strade Bianche, sedmou etapu na Tour de France nebo etapu na domácím Czech Cycling Tour. Krom toho opět posunul české maximum na nejtěžší klasice světa Paříž-Roubaix, kde skončil druhý a stal se otcem syna Lewise. Teď může slavit zase, stal se podruhé za sebou Králem cyklistiky.

Silniční profesionál Zdeněk Štybar byl 26. listopadu v Praze vyhlášen vítězem 51. ročníku ankety Král cyklistiky. Vítěz etapy na letošní Tour de France obhájil loňské prvenství. foto: ČTK

Má za sebou skvělou sezonu. „Letos jsem potvrdil, že jsem se rozhodl správně,“ řekl o svém přechodu z cyklokrosu na silnici. Přesto v anketě o cyklistického krále měl letos velkou konkurenci, posuďte sami.

Pavel Kelemen se stal evropským šampionem v keirinu, porazil i mistra světa z této disciplíny Francouze Francoise Pervise a na olympiádě v Riu by si přál medaili.

Tour 2016: cyklisty čeká náročný výšlap na Mont Ventoux i dvě časovky

„Ještě máme tři kvalifikační závody před sebou, ale vypadá to dobře. Snad do Ria pojedeme,“ řekl během večera.

Jana Bártová zase vyhrála evropský šampionát na horských kolech ve sjezdu. V cross-country se zase dařilo Ondrovi Cinkovi, který na světovém šampionátu v Andoře získal bronzovou medaili, Jaroslav Kulhavý byl zase třetí celkově ve Světovém poháru, stal se evropským šampionem v maratonu a vyhrál závod Cape Epic.

„Letos jsem v Novém Městě vyhrál, před čtyřmi lety jsem zvítězil v Londýně. Bylo by hezké něco z toho zopakovat,“ řekl Kulhavý a narážel tak na příští světový šampionát, který se uskuteční v Novém Městě na Moravě a olympiádu v Riu.

Na dráhařském juniorském světovém šampionátu zase řádil Jiří Janošek. Získal stříbro v keirinu i ve sprintu a obhájil světový titul z kilometru s pevným startem.

Během Valného shromáždění Evropských olympijských výborů byl zvolen nejlepším evropským juniorem.

A na silnici? Petr Vakoč se stal letošním národním šampionem, třetí byl na evropských hrách v Baku, Leopold König byl zase šestý na Giru.

Všechny ale převýšil Zdeněk Štybar. Jaký byl jeho rok?

Už start do sezony měl skvělý, vždyť hned v prvním závodě na Vuelta Ciclista a Murcia byl třetí. Letos si poprvé vyzkoušel prašné toskánské silničky na tradičním závodě Strade Bianche a hned z toho bylo vítězství. Ve finiši do kopce si poradil s Gregem Van Avermaetem i Alejandrem Valverdem.

Smělý plán. Froome chce dvě zlata z olympiády a další triumf na Tour

„Jsem nadšený, miluju tyhle technické závody, protože to s kolem dobře umím, takže jsem ve svém živlu,“ povídal v cíli a těšil se na klasiky.

V prvním Monumentu sezony na Milán-San Remo nešťastně spadl, pár dní na to v Belgii na závodě E3 Harelbeke nestačil pouze na famózního Thomase, pak už přišlo těsné druhé místo v Pekle severu, jak se přezdívá závodu Paříž-Roubaix.

Mohl si odpočinout a těšit se na Tour. A to hned dvakrát. Těsně před ní se mu totiž narodil syn Lewis a Štybar se tak na start v Utrechtu mohl postavit bez nervů a poprvé jako otec. Možná i to mu pomohlo v sedmé, vítězné etapě.

„Jsem rád, že jsem mohl vyhrát pro Lewise. Vyhrát etapu na Tour de France bylo mým snem a jsem šťastný, že jsem si ho dokázal splnit,“ říkal tehdy dojatě v cíli.

Zdeněk Štybar na Tour de France.
Zdeněk Štybar na stupních vítězů.

Na Czech Cycling Tour vyhrál dvě etapy, celkově byl třetí, pár týdnů na to na závodě Okolo Británie zase pátý. Všichni k němu vzhlíželi jako k možnému medailovému kandidátovi pro světový šampionát v americkém Richmondu.

To ale nevyšlo, Štybarovi na posledním kopci došly síly. „Ale tým odvedl skvělou práci, pořád kolem mě někdo byl. Já už jsem prostě neměl sílu,“ neschovával se Štybar.

Přesto má za sebou Zdeněk Štybar asi nejlepší silniční sezonu. A příští rok? „Rád bych tu kostku zvedl nad hlavu, ale nikdy nevíte, jak se závod bude vyvíjet,“ vyslovil přání vyhrát Paříž-Roubaix staronový Král české cyklistiky.

Vítězové jednotlivých kategorií ankety Král cyklistiky za rok 2015

Král cyklistiky: Zdeněk Štybar.

Silnice: Zdeněk Štybar.

Horská kola: Jaroslav Kulhavý.

Trial: Marie Křivová.

Cyklokros: Pavla Havlíková.

Sálová cyklistika: Ondřej Hanzlíček.

Handicapovaní: Ivo Koblasa.

Bikros: Aneta Hladíková.

Dráha: Pavel Kelemen.

Junior: Jiří Janošek.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!