Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Němci slaví čtvrtý triumf na Tour. Kittela vystřídal na pódiu Greipel

Tour de France

  18:20
PRAHA - Na letošní Tour de France se čtyřikrát dojíždělo v hromadném spurtu. A počtvrté zvítězil Němec! Jenže tentokrát se nejmenuje Marcel Kittel, nýbrž André Greipel. Zatímco Kittel před cílem odpadl a nabral minutovou ztrátou, lídr týmu Lotto se poprvé na této Tour dočkal.

Německý cyklista Andre Greipel slaví vítězství v etapě slavného závodu Tour de France. foto: Reuters

Marcel Kittel byl už dva kilometry před cílem vzadu za pelotonem a další elitní soupeři věděli: Dnes už nevyhraje! André Greipel, přezdívaný Gorila, byl sice v minulých spurtech na Tour nepřesvědčivý, ale tentokrát nebylo o jeho triumfu nejmenších pochyb. Teprve za ním spurtovali Kristoff, Dumoulin, Renshaw a na pátém místě Sagan.

„Poslední kilometry s bočním větrem byly velmi nebezpečné a záludné, ale podařilo se nám udržet se vpředu,“ líčil Greipel, v této sezoně už vítěz dvanácti spurtů. „Pohlídal jsem si pozici za Markem Renshawem, pak jsem vystřelil sám dopředu a říkal si: Uvidíme, co se stane. Byli jsme kvůli předchozím etapám pod tlakem, ale kdokoliv o nás pochyboval, dnes jsme mu dali jasnou odpověď.“

Lídrem závodu zůstává nadále Vincenzo Nibali, který podobně jako jeho největší soupeři dojel v prvním pelotonu, čítajícím 69 hlav. Mezi nimi byl rovněž Leopold König, jenž na 29. místě nenabral žádnou ztrátu a celkově si o jedno místo polepšil, na 31. příčku.

Boční vítr, déšť a.... další pády

Ve středu odstoupil z Tour obhájce titulu, což se stalo poprvé od roku 1980, kdy musel kvůli zánětu šlach v koleni vzdát Bernard Hinault. Ve čtvrtek ráno se potom na stránce letour.fr objevil titulek "Dnes začíná jiná Tour". Nepřítomnost Frooma, ale také Nibaliho náskok před Contadorem a dalšími favority během jediné etapy změnily letošní ročník.

Dlouho poklidný průběh čtvrteční 6. etapy do Remeše, probíhající dle vzoru „uprchlíci vpředu, peloton v rozumném odstupu dvou minut za nimi“ byl narušen až poté, co jezdci projeli metou 80 kilometrů do cíle. Přišel boční vítr, na zemi leželo spadané listí, silnice byla navlhlá. A nastaly problémy.

Najednou se začalo padat, série nejméně čtyř po sobě následujících karambolů ovlivnila dění následujících minut.

Další ztráty počítal tým Sky. Xabier Zandio zůstal ležet na zemi, držel se za nohu - a podobně jako o den dříve Chris Froome nastoupil do týmového vozu. Vzdal také Jegor Silin z Kaťuše. O několik kilometrů později je následoval též Jesus Hernandéz, pomocník Alberta Contadora, který křičel bolestí na kraji silnice.

Na zemi se postupně ocitli Démare, Wyss, Burghard, Navarro, Peraud, Voeckler, Slagter, Boom, van Summeren i další. V jednom z pádů byl postižen takřka celý tým NetApp. Leopold König se zdržel, ale opět se vrátil do pelotonu.

Poté pro změnu mířil za lékařem závodu Peter Sagan, potrhaný dres a tržné rány na levém boku napovídaly, že i lídr Cannondalu okusil tvrdost severofrancouzského asfaltu.

Lídr závodu Vincenzo Nibali se ujal své role „kapitána pelotonu“ a požádal jezdce Giant-Shimana, usilovně udávající tempo na špici, aby zpomalili. Do pelotonu se tak dotáhli rovněž Sagan a Démare, potenciální Kittelovi soupeři v závěrečném spurtu.

Před hlavním polem zatím šlapala skupinka čtyř uprchlíků: Leezer (Belkin), Maté (Cofidis), Pineau (IAM) a Gérard (Bretagne-Séché). Z nich jako poslední mušketýr zůstal vpředu jen Luis Maté z Cofidisu, kterého peloton dostihl 12 kilometrů před cílem.

Tou dobou už diktovala tempo Omega a peloton se na silném bočním větru rozdělil na několik části. Až v té druhé byl francouzský spurtér Demare, záhy odpadal také Kittel.

Spurt rozjížděla dva kilometry před cílem Omega v čele s Petacchim, načež chvíli úřadoval Canondale. Kilometr před cílem nečekaně nastoupil Kwiatkowski v bílém dresu nejlepšího mladíka a pokusil se o únik, byl však polapen. Výbornou pozici opět jednou měla Kaťuša s Kristoffem, ovšem to už supěl vpřed André Greipel a jeho vítězství bylo nakonec podobně suverénní, jako to Kittelovo v Londýně.

Pro Greipela mělo během jeho kariéry na Tour už pořadové číslo šest.

Tour de France - 6. etapa, Arras - Remeš (194 km)

1. Greipel (Něm./Lotto) 4:11:39, 2. Kristoff (Nor./Kaťuša), 3. Dumoulin (Fr./AG2R), 4. Renshaw (Austr./Omega Pharma-Quick-Step), 5. Sagan (SR/Cannondale), 6. Feillu (Fr./Bretagne), 7. Veelers (Niz./Giant), 8. Coquard (Fr./Europcar), 9. Vanmarcke (Belg./Belkin), 10. Sylvain Chavanel (Fr./IAM Cycling), ...29. König všichni stejný čas, 150. Bárta (oba ČR/Netapp-Endura) -4:51.

Průběžné pořadí: 1. Nibali (It./Astana) 24:38:25, 2. Fuglsang (Dán./Astana) -2, 3. Sagan -44, 4. Kwiatkowski (Pol./Omega Pharma-Quick-Step) -50, 5. Cancellara (Švýc./Trek) -1:17, 6. Van den Broeck (Belg./Lotto), 7. Gallopin (Fr./Lotto) oba -1:45, 8. Porte (Austr./Sky) -1:54, 9. Talansky (USA/Garmin) -2:05, 10. Valverde (Šp./Movistar) -2:11, ...31. König -4:45, 133. Bárta -34:06.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!