Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Cyklokrosaře Štybara čeká na MS boj o zlatý hattrick

Sport

  16:02
KOKSIJDE (Belgie) - O dovršení vytouženého zlatého hattricku bude usilovat cyklokrosař Zdeněk Štybar v neděli na mistrovství světa cyklokrosařů v belgickém Koksijde. Jeho největšími soupeři mají být zástupci domácí cyklokrosové velmoci, která hostí vrchol sezony po pěti letech, ale jejich tým plný silných individualit může doplatit na absenci hierarchie.

Zdeněk Štybar. foto: ČTK

Štybar, který čím dál více stáčí svou kariéru směrem k silničním závodům, nebyl v této sezoně tak suverénní jako dříve. Přesto stál často na stupních vítězů a vpřed ho žene touha rozloučit se tituelm. I když stále nevyloučil možnost, že pojede i příští rok v americkém Louisville.

"Hrozně rád bych tu krosovou kariéru zakončil hattrickem, ale nebude to jednoduché," avizoval Štybar již před začátkem sezony. "I proto, že se pojede v Koksijde. Ta trať je hrozně náročná," uvedl Štybar. Tři tituly po sobě získal naposledy Belgičan Roland Liboton v letech 1982 až 1984.

"Ten sen vyhrát má však víc lidí. Myslím, že letos to bude nejtěžší. Jede se v Belgii, navíc na písku, což není úplně moje nejsilnější stránka. Ale pokud budu mít silné nohy, mohl bych to zvládnout. Jenže tak uvažuje několik závodníků," uvedl na svém webu Štybar a připustil, že by ho nevyužitá šance na hattrick mrzela. "Ale je to jen sport. Pokud však mám ten dres ztratit, rád bych o něj přišel s úctou a po boji hodnému těm duhovým barvám šampiona," doplnil šestadvacetiletý závodník.

Štybar je jasnou jedničkou v sedmnáctičlenném českém výběru kouče Stanislava Bambuly. Dalšími medailovými nadějemi jsou podle trenéra v elitní kategorii Radomír Šimůnek a mezi ženami obhájkyně bronzu Kateřina Nash s Pavlou Havlíkovou. "Spokojený budu, když se budeme vracet alespoň s jednou medailí," řekl Bambula.

V Koksijde se jelo mistrovství světa naposledy v roce 1994, kdy Belgičané na domácí půdě ukončili pětileté čekání na zlato. Postaral se o to tehdy Paul Herygers, když v posledním kole předčil hlavního favorita Nizozemce Richarda Groenendaala. Jedna z písečných dun na trati byla pojmenována po tehdejším hrdinovi a zapsat se do historie mohou i současní jezdci.

Po Štybarovi se může jmenovat nově přidaná duna

Belgičané plánují nově přidanou dunu, dosud označovanou X, pojmenovat po letošním vítězi. V elitní kategorii by měli bojovat o prvenství se Štybarem především vítěz Světového poháru a lídr žebříčku Mezinárodní cyklistické unie UCI Kevin Pauwels, poslední belgický mistr světa z roku 2009 Niels Albert, či další domácí jezdci Klaas Vantornout a ostřílený Sven Nijs. Ten je již nyní legendou cyklokrosu, ale na světový titul dosáhl pouze v roce 2005. Právě Nijs se postaral o to, že na povrch opět po čase vypluly určité neshody uvnitř belgického týmu.

Mezi sedmičkou nominovaných chtěl mít kamaráda Svena Vanthourenhouta, který by mu mohl pomoci k cestě za titulem, ale ten se dostal pouze mezi náhradníky. "Trenér složením týmu zhatil možnost Belgičanů na titul," prohlásil Nijs. "Není možné vybírat tým na základě sentimentu," oponoval mu trenér Rudy De Bie.

V juniorech má být hlavním aspirantem na zlato Mathieu van der Poel, syn mistra světa z roku 1996 Adrieho van der Poela. Nizozemci mají favorita i v závodě jezdců do 23 let, jimž letos dominoval Lars van der Haar. Mezi ženami se očekává boj Američanky Katie Comptonové s obhájkyní titulu z posledních tří let Marianne Vosovou. Nizozemka vyhrála v sezoně 15 ze 16 závodů, ale písčitá trať by mohla sedět spíše její soupeřce.

Šampionát, který má navštívit 40 tisíc diváků včetně belgického krále Alberta II., odstartuje v sobotu tradičně závodem juniorů a cyklokrosařů do 23 let. V neděli pojedou nejdříve ženy a program vyvrcholí závodem mužů. Kromě kategorie jezdců do 23 let, kterou bude možné vidět ze záznamu, odvysílá všechny závody přímým přenosem ČT4.

Program MS v Koksijde

Sobota 28. ledna
11:00
junioři (BŘEZNA, POKORNÝ, VASTL)

15:00 jezdci do 23 let (HNÍK, NESVADBA, NIPL, PAPRSTKA, R. POLNICKÝ).

Neděle 29. ledna
11:00
ženy (HAVLÍKOVÁ, MIKULÁŠKOVÁ, NASH)

15:00 muži elite (DLASK, KYZIVÁT, J. POLNICKÝ, ŠIMŮNEK, ŠTYBAR, ZLÁMALÍK).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!