Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Další bedna, Koukalová skončila ve stíhačce druhá a obleče se do žlutého trikotu

Gabriela Soukalová se díky druhému místu posunula do čela Světového poháru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gabriela Soukalová se díky druhému místu posunula do čela Světového poháru. | foto: ČTK

oberhof Gabriela Koukalová potřetí v řadě skončila ve Světovém poháru na stupních vítězů. Po triumfu v závodě s hromadným startem v Novém Městě na Moravě a vítězství v pátečním sprintu v Oberhofu skončila v německém středisku v sobotní stíhačce druhá. Díky tomu se posunula v průběžném pořadí Světového poháru poprvé od konce minulé sezony na první místo před absentující Němku Lauru Dahlmeierovou a do nedělního závodu s hromadným startem vyjede se žlutým trikotem.

Úřadující vítězka Světového poháru Koukalová polovinu závodu držela vedení, ale po třech chybách na dvou střeleckých položkách vstoje o první místo přišla.

Cílem projela druhá s odstupem 38,8 sekundy za Dorinovou-Habertovou. Třetí byla Finka Kaisa Mäkäräinenová.

„Nemám slov,“ řekla Koukalová Radiožurnálu k tomu, že znovu oblékne žlutý trikot vedoucí závodnice seriálu.

„Je to úžasné, ale závodů nás čeká ještě tolik, že to může být jenom na jediný závod a skončí to. Budu se snažit mít co nejlepší výsledky, což jediné můžu slíbit.“

Až do třetí položky Koukalová vedla

Ženy - stíhací závod (10 km):

1. Dorinová-Habertová (Fr.) 34:33,3 (2), 2. Koukalová -38,8 (3), 3. Mäkäräinenová (Fin.) -1:19,1 (4), 4. Hammerschmidtová (Něm.) -2:05,9 (5), 5. Bescondová (Fr.) -2:13,3 (2), 6. Hinzová (Něm.) -2:23,4 (2), 7. Olsbuová (Nor.) -2:32,4 (2), 8. Wiererová (It.) -2:34,4 (4), 9. Chevalierová (Fr.) -2:38,2 (4), 10. Višněvská (Kaz.) -2:44,9 (3), ...36. Puskarčíková -4:39,6 (7).

Průběžné pořadí SP (po 10 z 26 závodů):

1. Koukalová 419, 2. Mäkäräinenová 414, 3. Dahlmeierová (Něm.) 410, 4. Dorinová-Habertová 399, 5. Wiererová 332, 6. Braisazová (Fr.) 277, ...12. Puskarčíková 232, 20. Vítková 177, 45. Charvátová 52.

Muži - stíhací závod (12,5 km):

1. M. Fourcade (Fr.) 36:45,7 (1 tr. okruh), 2. Peiffer (Něm.) -1:09,9 (3), 3. Windisch (It.) -1:32,4 (5), 4. Svendsen (Nor.) -1:32,6 (5), 5. Lesser (Něm.) -1:36,1 (5), 6. Babikov (Rus.) -1:40,7 (5), 7. Šlesingr -1:54,0 (6), 8. L'Abee-Lund (Nor.) 1:55,3 (5), 9. Pryma (Ukr.) -1:55,3 (2), 10. Cvetkov (Rus.) -2:03,9 (4), ...21. Moravec -2:50,1 (2), 28. Krčmář -3:37,4 (4), 33. Václavík -4:23,6 (7).

Průběžné pořadí SP (po 10 z 26 závodů):

1. M. Fourcade 562 b., 2. Šipulin (Rus.) 352, 3. Schempp (Něm.) 310, 4. J. Bö (Nor.) 308, 5. Peiffer 303, 6. Cvetkov 299, ...13. Šlesingr 221, 15. Moravec 209, 16. Krčmář 201, 45. Soukup 51, 52. Václavík 32, 81. Krupčík 3.

Na střelnici foukalo a lehce sněžilo, proto si Koukalová dala při míření záležet a první střelbu vleže zvládla.

Při druhé položce měla i štěstí, všechny rány pálila vlevo a dva terče složila po tzv. kalibrové ráně, ale na trestné kolo nemusela. Před Dorinovou-Habertovou a Mäkäräinenovou vedla o 38 sekund.

V čele přijela ještě na první položku vstoje, kde první ranou minula. Před pátou si udělala dřep, aby se uklidnila.

„Roztřásly se mi nohy a nebyla jsem schopná mířit,“ popsala kritickou situaci. Terč poté trefila, ale ztratila dost času a o 5,5 sekundy se před ni dostala Francouzka. Mäkäräinenová dál jela s větším odstupem třetí.

Na poslední střelecké položce Koukalová ještě měla šanci zaútočit na výhru. První ranou zase minula a černý zůstal také čtvrtý terč, a proto musela na dvě trestná kola.

Dorinová-Habertová chybovala jen jednou a v klidu si dojela v posledním kole pro vítězství. Koukalová byla druhá s odstupem 38,8 sekundy.

„Ve výsledku jsem ráda, že to byly jen tři nesestřelené terče v takových podmínkách. Hrozně foukalo a byla jsem zmrzlá. Beru to jako štěstí v neštěstí. Od třetího kola jsem se necítila moc při síle,“ řekla Koukalová.

Druhá česká reprezentantka Eva Puskarčíková si přes sedm chyb na střelnici oproti sprintu o šest míst polepšila a obsadila 36. pozici.

Šlesingr druhé místo neudržel

Michal Šlesingr neudržel v Oberhofu ve stíhacím závodu kvůli šesti chybám na střelnici druhé místo ze čtvrtečního sprintu a dojel sedmý. Poosmé v této sezoně Světového poháru vyhrál Francouz Martin Fourcade a upevnil si průběžné vedené v seriálu.

Z Čechů střílel nejlépe Ondřej Moravec, který musel jen na dvě trestná kola, přesto klesl z 19. na 21. místo.

Michal Krčmář chyboval čtyřikrát a z 21. místa se propadl na 28. pozici. Adam Václavík vyjížděl ze sedmnáctého místa, chvilku byl desátý, ale na třetí položce netrefil čtyři terče, celkem udělal sedm chyb a dojel třiatřicátý.

Šlesingr začal čistou položkou vleže a pak se na každé zhoršoval. Ve druhé položce měl jednu chybu, ve třetí dvě a při čtvrté, v které závodníkům komplikoval míření silný vítr, celkem tři.

Gabriela Koukalová má velkou šanci se obléct zpět do žlutého trikotu.
Michal Šlesingr na trati sprintu Světového poháru v Oberhofu, kde skončil na...

Po propadu definitivně přišel o šanci bojovat o stupně vítězů. Ze střelnice vyjížděl jedenáctý, ale v posledním kole dokázal čtyři soupeře předjet.

„Sedmé místo je slušný, docela jsem se na něj nadřel v posledním kole po stojce. Ale je to škoda, šance byla. Na druhou stranu podmínky jsou těžké a je to o tom, kdo s tím zabojuje líp a mně se to nepovedlo,“ řekl Šlesingr Radiožurnálu.

Suverén Fourcade vyrážel ze sedmého místa a do čela se dostal po třetí střelecké položce, už před sebe nikoho nepustila a vyhrál s velkým náskokem.

V jedenáctistupňovém mrazu mohl v posledním kole zvolnit a proklepávat si zmrzlé ruce. V závěru tleskal fanouškům a cílem projel exhibičně pozadu.

V neděli jsou na pořady závody s hromadným startem.

,

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?
Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?

I na nás v redakci dopadl stres z konce roku. Proto jsme uvítali možnost otestovat koupelové soli a koncentráty od německé značky tetesept. Jak...