Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Davidová na výborné výsledky z MS nenavázala, Slovenka Fialková si odstřelila zlato poslední ranou

15:15aktualizováno  17:04
Östersund - Slovenka Paulina Fialková vedla ve vytrvalostním závodu na MS v Östersundu prakticky po celý závod, zlato si však „ostřelila“ jedinou chybou na střelnici - při poslední, 20. ráně. S jednou trestnou minutou se pak propadla až na páté místo. Stejně jako na olympijských hrách v Pchjongčchangu tak zlato získala Švédka Hanna Öbergová.

Paulina Fialková si odstřelila zlatou medaili poslední ranou. foto: ČTK/AP

Nejlepší z českých závodnic se stala Veronika Vítková, která na střelnici chybovala jen jednou.

Markétě Davidové, která vévodila pořadí vytrvalostního závodu ve Světovém poháru a jela tak s červeným číslem, se závod nepovedl.

V obou předchozích vytrvalostních závodech skončila na stupních vítězů, po pěti minelách však skončila tentokrát až na 43. místě, tedy o jednu příčku za Evou Puskarčíkovou.

ONLINE ze závodu si přečtěte ZDE

Jessica Jislová při prvním startu na tomto MS udělala čtyři chyby a umístila se v šesté desítce.

Davidová tak zároveň přišla o možnost získat malý křišťálový globus za celkové vítězství ve vytrvalostním závodu v této sezoně. Ten získá Italka Lisa Vittozziová.

Třiadvacetiletá Öbergová podruhé za sebou na vrcholné akci v nejdelší ženské disciplíně sestřelila všech dvacet terčů. Rovněž bezchybnou Italku Lisu Vittozziovou za sebou nechala o 23,6 sekundy.

Při střelbě jistá, na trati rychlá. Tak by se dalo popsat heslo Markéty...
Slovenka Paulina Fialková (vepředu) si zlato odstřelila až poslední, 20. ranou.

Vittozziové i stříbro stačilo na celkové prvenství v disciplíně SP. Bronz získala Francouzka Justine Braisazová, která byla nejrychlejší z biatlonistek s jednou trestnou minutou.

Stejnou bilanci na střelnici měla i Vítková, jež ale kvůli pomalejšímu běhu ztratila na vítěznou Öbergovou dvě a půl minuty.

„Škoda té jedné rány, ale jinak jsem ráda, že jsem si pak ty tři položky pohlídala a nulovala,“ řekla České televizi.

Výsledky:

1. Öbergová (Švéd.) 43:10,4 (0 trest. minut), 2. Vittozziová (It.) -23,6 (0), 3. Braisazová (Fr.) -32,5 (1), 4. Dahlmeierová (Něm.) -39,5 (1), 5. P. Fialková (SR) -45,5 (1), 6. Brorssonová (Švéd.) -49,9 (1), 7. Hauserová (Rak.) -53,7 (0), 8. Wiererová (It.) -1:06,7 (2), 9. S. Gasparinová (Švýc.) -1:59,5 (1), 10. Merkušynová (Ukr.) -2:04,6 (1), ...13. Vítková -2:30,5 (1), 42. Puskarčíková -4:53,4 (3), 43. Davidová -4:58,2 (5), 55. Jislová -5:39,3 (4).

Konečné pořadí vytrvalostních závodů (po 3 závodech):

1. Vittozziová 140, 2. P. Fialková 111, 3. Davidová 102, ...34. Vítková 31, 49. Puskarčíková 15, 60. Charvátová 8.

Průběžné pořadí SP (po 21 z 26 závodů):

1. Vittozziová 818, 2. Wiererová 792, 3. Kuzminová (SR) 718, 4. Röiselandová (Nor.) 717, 5. Mäkäräinenová (Fin.) 598, 6. Öbergová 566, ...20. Davidová 376, 36. Vítková 179, 44. Puskarčíková 138, 78. Charvátová 31, 89. Jislová 10.

Skončila 26 sekund za elitní desítkou, ale po dosavadním trápení v sezoně takový výsledek brala.

„Já to beru pozitivně, tady jsem si po té sezoně trochu tu chuť spravila,“ poznamenala biatlonistka, která byla na MS ještě 16. ve stíhačce.

Davidová udělala po dvou chybách na každé stojce a navíc přidala jednu minelu vleže. S pěti trestnými minutami nemohla navzdory pátému běžeckému času pomýšlet na přední umístění.

„Dneska mi rychlý běh nepomůže. Já nevím, co se na té střelbě dělo. Nemyslím si, že by nějak moc foukalo, spíš to byly moje chyby. Prostě se to nepovedlo a samozřejmě mě to mrzí,“ řekla.

Poprvé v životě odstartovala s červeným číslem pro vedoucí závodnici disciplíny.

„Určitě si to číslo nechám. Myslím, že to byla další cenná zkušenost, která se mi bude hodit. A doufám, že to nebylo naposledy, co jsem měla tohle číslo,“ komentovala to.

V celkovém hodnocení vytrvalostních závodů klesla na třetí místo za Vittozziovou a Slovenku Paulinu Fialkovou.

Tu dnes poslední rána připravila o titul. Po devatenácti zásazích před ní udělala dřep, aby uvolnila nohy, ale stejně minula. Skončila pátá s odstupem 45,5 sekundy na vítěznou Öbergovou.

S výjimkou Vítkové žádná Češka nebodovala. Eva Puskarčíková skončila s třemi chybami těsně před Davidovou. Jessica Jislová při prvním startu na tomto MS udělala čtyři chyby a umístila se v šesté desítce.

Ve středu čeká v Östersundu vytrvalostní závod muže, odstartuje v 16:10.