6. března 2015 15:32, aktualizováno  22:38 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Češi jsou v Davis Cupu krok od vyřazení: Rosol i Veselý prohráli

Český daviscupový reprezentant Jiří Veselý. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český daviscupový reprezentant Jiří Veselý. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

OSTRAVA Čeští tenisté bez obvyklých opor Berdycha a Štěpánka zahájili boj o postup do čtvrtfinále Davisova poháru špatně. V domácím prostředí ostravské ČEZ Arény prohrávají po pátečních dvouhrách s Austrálií 0:2. Lukáš Rosol padl s 18letým Thanisem Kokkinakise, i když směřoval k výhře, prohrál po setech 6:4, 6:2, 5:7, 5:7, 3:6. Jiří Veselý v „ostré“ daviscupové premiéře proti Bernardu Tomicovi prohrává 4:6, 3:6, 6:7.

Tomáš Berdych popřál svým kamarádům z daviscupového týmu hodně štěstí přesi nternet, Radek Štěpánek je dokonce podpořil přímo v Ostravě, dopoledne si krátce zapinkal na kurtu v hale.

Ovšem odpovědnost mají jiní. Rosol je českou jedničkou a proti mladíkovi Kokkinakisovi měl být minimálně podle žebříčkového postavení favoritem. Jenže na okruhu ATP se spolu dosud neutkali, australská volba Rosola zaskočila a 29letý český tenista bohužel ukázal českým fanouškům, že nemá poslední dobou formu. Trápí se hlavně psychicky.

ON-LINE SLEDUJTE ZDE

Vždyť páteční duel měl skvěle rozehraný. Podával na vítězství, ale nakonec s talentovaným Kokkinakisem prohrál po třech a půl hodinách v pěti setech. Pro oslabený výběr kapitána Jaroslava Navrátil je to tak nepříjemná komplikace hned v úvodu ostravského klání.

Zvlášť když Veselý nedokázal Tomice překvapit a Austrálie se může radovat už po sobotní čtyřhře, kde bude dvojice Sam Groth, Lleyton Hewittem jasným favoritem. Za Česko zřejmě nastoupí dvojice pátečních singlistů, ale Navrátil zatím sestavu neodtajnil.

Dva dobré sety, pak Rosol odpadl

Začátku zápasu předcházel minisouboj v ochozech. Za českou lavičkou už tradičně „Prostějováci“ vyhrávali na trubky a hlasitě podporovali domácího hráče.

„Rosi! Rosi“

„Kokki! Kokki!“ To se ozývalo z protilehlé tribuny. Skupinka dvaceti Australanů ve žlutých trikách se snažila povzbudit australského teenagera.

Ale Kokkinakis hned v úvodním gamu ztratil čistou hrou podání a tento brejk se s ním vlekl až do konce setu.

Rosol hrál sebevědomě, agresívně, bez chyb. Ačkoliv ve druhé hře si neodpustil dvě dvojchyby, získal rozhodující náskok. Kokkinakis předvedl snad pouze dva povedené prohozy. Jinak zatím dominuje zkušený český tenista.

Druhý set začal znovu Kokkinakisovou ztrátou podání. Rosol dál pokračoval ve skvělém výkonu a dostal se do vedení 4:0. Australan nedokázal ničím zastavit rozjetého soupeře.

Český hráč má nakročeno k vítězství. „To je fičák,“ poznamenal mezi novinářemi Štěpánek. „Celkově je to nepředvídatelné pro všechny. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet. Když Lukáš tohle utkání dotáhne, Happynáčovi se tam půjde líp.“

Bohužel v době, kdy měl Rosol utkání dotáhnout, se stalo něco nečekaného, co ještě může zvrátit jinak pohodově se vyvíjecí mač.

Kokkinakis totiž využil hned první brejkbol, který mu Rosol nabídl. Bylo to za stavu 5:4, když český tenista podával na vítězství. Australan se najednou chytil a třemi gamy v řadě snížil na 1:2 na sety.

Tenista Lukáš Rosol během daviscupového utkání proti Austrálii.
Tenista Lukáš Rosol během daviscupového utkání proti Austrálii.

Rosolova suverenita byla fuč. Zkušený český hráč kazil údery, nedařilo se mu tolik na servisu. Navíc si v průběhu čtvrté sady nechal na kurtu namasírovat záda.

Těžko říct, jak moc Rosola zdravotní stav limitoval.

Každopádně Kokkinakis ho přehrával, fungoval mu jeho silný forhend i podání.

Za stavu 4:5 ještě dokázal s obtížemi domácí hráč odvrátit hrozící vyrovnání, v dalším gamu na podání se mu to však už nepovedlo. Z jasného zápasu se stalo drama a ostravský tenisový večer se protáhne.

V rozhodujícím pátem setu to vypadalo na českou radost. Za stavu 2:2 předvedl Rosol dobrý game na returnu, sebral Kokkinakisovi podání a vedl. Jenže opět se jako by lekl.

Australan si vzal hned podání zpátky a pak i díky štěstí na pásce brejkl zkušenějšího soupeře čistou hrou. Elán mu vydržel až do konce. Na lavičce pak s nevěřícným výrazem přijímal zasloužené gratulace. Pak zatleskal také skupině podporavatelů na tribuně.

Veselému bojovný výkon nestačil

Veselý začal svůj duel proti australské jedničce nadějně. V prvním gamu prohrával 0-40, ale nakonec si připsal po skvělém forhendu na čáru brejk a pupmoval rukama. Brejk potvrdil, ale Tomic ztrátu vymazal a otočil stav.

Hrály se dlouhé gamy, dlouhé výměny, hráči naběhali průměrně 40 metrů na jeden fiftýn. To všechno je vyústěním pomalého povrchu, který čeští pořadatelé připravili.

Český tenista bojoval, ale v koncovce 40 minut trvajícího prvního setu při podání chyboval a Australan se mohl uvolnit.

Opravdu to tak vypadalo - Tomic rychle utekl do vedení 3:0. Hrál s lehkou rukou a občas si českého soupeře pěkně povodil. Body získával daleko lehčeji než Veselý. Ale domácí tenista se nechtěl nechat. Dokázal snížit a dokonce za stavu 3:5 sahal po brejku.

Jenže Tomic v klíčových chvílích zabral, což byl hlavní rozdíl mezi oběma soupeři.

Třetí set se také vlekl a byl nejvíc zamotaný. Když Tomic odvrátil v pátém gamu šest brejkbolů, zdálo se, že utkání v klidu vyhraje. Ovšem Veselý se znovu vzepjal, vymazal ztrátu a dovedl sadu do tie-breaku. Diváci, kteří zůstali na prořídlých tribunách a neodešli se bavit do Stodolní, ho hnali dopředu.

Ovšem ve zkrácené hře znovu maličkosti rozhodly ve prospěch australského reprezentanta. Veselý ještě dokázal tři mečboly odvrátit. Ale na obrat neměl sílu. Navíc Tomic jej ani k ničemu nepustil.

1. kolo Davisova poháru (Ostrava)

ČR - Austrálie 0:2 po prvním dnu

Rosol - Kokkinakis 6:4, 6:2, 5:7, 5:7, 3:6.

Veselý - Tomic 4:6, 3:6, 6:7 (5:7).