Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Deník fanouška: Druhá etapa a už se usíná. Fat Boy lámal stromy

Druhá etapa Rallye Dakar: Argentinec Yacopini na Toyotě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Druhá etapa Rallye Dakar: Argentinec Yacopini na Toyotě. | foto: Reuters

Zvlášť pro motocyklisty byla druhá etapa tak složitá, že šťastnější kolabovali až v cíli. Pro kolabující na cestě jelo sběrné vozidlo a pro zbytek pole celou etapu raději zkrátili. Své o tom ví i Jan Veselý na KTM, kterému se v horku vysoko nad 40 °C utavila zadní benzínová nádrž a následně se prodřela o kolo.

Benzín Veselému naštěstí došel až těsně za páskou. Takto náročnou etapu hned v úvodu ještě nejel. Po příjezdu Honza hned utíkal do stanu KTM, kde dostal novou nádrž, celou noc ji montoval na motorku a jistě svěží a odpočinutý očekával start do pondělní, přes 600 km dlouhé etapy, kde je 284 km měřených. Veselý je tak celkově na 70. místě, lépe jsou na tom další Češi Engel (49.), Klymčiw (34.) a Pabiška (33.).

Veselo bylo také v kategorii automobilů. Nebyl by to bouřlivák Robby Gordon, kdyby hned v úvodu nenabral obrovskou ztrátu. Asi mu je líto Romy, tak jde Hummerem lovit „Miníka“ na konec startovního pole se ztrátou čtyř hodin. Důvodem jeho obřího manka byly nebrzdící brzdy. Jen aby poté naopak nebrzdily moc.

Rallye Dakar, druhá etapa: Francouz Stephan Peterhansel se svým Peugeotem.

Rallye Dakar, druhá etapa: Francouz Stephan Peterhansel se svým Peugeotem.

Etapu vyhrál Al-Attiyah, druhý dojel De Villiers a třetí Ten Brinke. Až devátý projel cílem Carlos Sainz na Peugeotu. Tomu se nedaří tak jak by chtěl, tak alespoň cestou v protisměru srazil motorkáře a zlámal mu nohy. Následně nešťastníkovi celých devět minut pomáhal a tento čas mu byl v cíli odečten. Jedná se ovšem o nepodloženou zákulisní informaci.

VÍCE O HAVÁRII

Teplo bylo také Adamu Malyszovi, kterému doslova na prach shořela bugyna pár kilometrů před cílem. Závodník je v pořádku, může si však už jenom sypat popel na hlavu.

V královské kategorii se nenaplnily obavy bratrů Kiliánových, kteří tvoří posádku Fat Boye, kdy měl pilot srazit při včerejší etapě velké zvíře. Zvíře nesrazil, za to polámal pár stromů a rozoral step mimo dráhu. A co víc, v kabině si o tom nemohli ani popovídat, jelikož zase nefungoval intercom. Být Martinem, začal bych přemýšlet o znakové řeči.

Nevyzpytatelná jury

Jen díky velkému štěstí Kolomajz pokračuje dál v závodě z celkově páté pozice. Zde si dovolím malou odbočku, mnozí z řad kamarádů mi mají za zlé, že tyto zápisky jsou neaktuální a trvá mi, než je sepíšu. S tím nemůžu než souhlasit, nicméně kdybyste věděli, kolik změn je jury schopná vyprodukovat za noc a kolik poznatků sepíšou lidé, kteří jsou opravdu v místě dění, stojí za to si počkat. Kdybych článek napsal hned po příjezdu Kolomého, jednalo by se o mnohem příjemnější čtení, jelikož byl celkově třetí. Přes noc si komisaři naházeli kostkami a několika jezdcům připočítali penále. V drtivé většině se však jedná o překročení rychlosti na spojovacích úsecích.

Druhá etapa Rallye Dakar: Argentinec Yacopini na Toyotě.
Rallye Dakar - druhá etapa.
Rallye Dakar, druhá etapa: Španělský motocyklista Marc Coma na KTM.
Rallye Dakar - druhá etapa: Robby Gordon se spolujezdcem Johnny Campbellem na...

Loprais včera dojel na sedmém místě, kupodivu bez penalizace. Zatím velikým překvapením je MMm (Martin Macík mladší), nad jehož nováckým výkonem můžeme jen vyprodukovat obdivné mmm… Včera krásné 12. místo!

DENÍK FANOUŠKA

Dlouholetý fanoušek Rallye Dakar glosuje pro Lidovky.cz dění na nejslavnějším motoristickém etapovém závodě světa.

Zato u Bonver Dakar Projectu se včera moc neradovali. Ačkoli Tomáš Vrátný označil včerejší etapu za tu, kde se dá málo získat a hodně ztratit, tak hodně ztratili. Poláci s Jamalem si hráli na Gordona a upálili brzdy. Dojeli na 44. Pozici. 

To únava Kazacha Ardavichuse byla natolik nezměrná, že si ustlal. Vrátný u něj zastavil a chvíli spolu zkoumali nový design pocuchané Tatry. Nicméně není to poprvé a pořád průběžné 28. místo se ztrátou jedné hodiny není kdoví jaká tragédie. Snad se týmovým mechanikům podaří srovnat rám do startu dnešní etapy. Ostrý 284 km dlouhý závod vyschlými koryty řek, kdy poprvé posádky okusí i písek, startuje v 14:10.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.