Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Deník fanouška: Dakar odstartoval. Tak kupředu, Lízy a čumákovci!

Sport

  17:28aktualizováno  18:59
PRAHA - A je to opět tady, sportovní svátek, na který všichni zarytí automobiloví fanoušci čekali. Jak je jeho zvykem, američan Robby Gordon přeskočil se svým Hummerem startovní podium v Buenos Aires a téměř kultovní a nejtěžší rallyeový automobilový etapový závod byl zahájen. Ačkoli se 37. ročník Rallye Dakar opět nepodívá do hlavního města Senegalu, závodníky čeká více než 8000 km v Argentině, Bolívii a Chile.

Slavnostní zahájení Rallye Dakar 2015 v ulicích Buenos Aires. foto: Reuters

Už dnes se téměř 700 posádek potýká s nástrahami 838 km dlouhé etapy. Na startovní listině i letos nechybí české zastoupení.

Dvojici našich motocyklistů rozšířili tři nováčci. Po Davidu Pabiškovi na KTM a Janu Veselému také na KTM se jedná o Zdeňka Gottvalda na Husquarně, Milana Engela na KTM a Ondřeje Klymčiwu taktéž na stroji KTM.

Prach - jeden z největších nepřítelů jezdců Rallye Dakar

V kategorii čtyřkolek letos stejně jako loni bude chybět Josef Macháček, který minulý rok přesedlal do čtyřkolky kapotované. Bohužel na letošní podnik nestihl svojí bugynu připravit, takže se závodu nezúčastní.

Deník fanouška

Dlouholetý fanoušek Rallye Dakar glosuje pro Lidovky.cz dění na nejslavnějším motoristickém etapovém závodě světa.

V kategorii automobilů to vypadá velmi podobně jako v kategorii čtyřkolek. Situaci zachraňuje Čechoameričan Petr Jerie, který s vozem Toyota Hillux do závodu startuje za svůj tým Rally OZ. Pokud skousneme skutečnost, že nemáme v kategorii čistě českou posádku, automobily slibují zajímavou podívanou.

Peterhansel je zpět

Do závodu se po letech vrací automobilka Peugeot s jezdcem Stéphanem Peterhanselem. Krýt týmová záda mu budou taková esa jako Carlos Sainz a Cyril Despres. V závodu nemůže chybět množství vozů Mini s obhájcem titulu Nani Romou, na které si brousí zuby, jako každý rok, Robby Gordon s Hummerem.

A konečně kategorie, na kterou můžeme být hrdí nejenom z historického hlediska. Královská kategorie, jejíž základy položili řidiči zásobovacích a pořadatelských nákladních vozů, které nebavilo jezdit jen tak po Africe, aniž by bylo jasné, kdo dojel do Dakaru jako první.

Kamiony při prologu Rallye Dakar.

Jako každý rok máme v této kategorii největší zastoupení. Velkým překvapením letošního roku je výměna Tatry Aleše Lopraise za automobil Man, jelikož Tatře - Královně 69 - tak dlouho prodlužoval čumák a kabinu, až ho nepustili do závodu. Naštěstí jel kolem holandský tým Veka a měl jedno volné vozidlo.

Velkou šanci na přední příčky má však Martin Kolomý s týmem Buggyra. Jejich Tatru 815 Fat Boy lze považovat za tovární vůz kopřivnické automobilky. Buggyra do Argentiny přivezla i kompletní nápravy, takže letos Fat Boye mikropraskliny nezastaví. Nabízí se otázka, co by mohlo Martina zastavit, když jízdu po třech kolech zná z minulého roku a nejednalo se o výrazný problém. Nerad bych však naději slušného umístění zakřikl.

Místní obyvatelé na trati dakarské Rallye.

Nejpočetnější zastoupení připravil na letošní ročník tým Bonver Dakar Project, který do závodu pošle hned tři Tatry Jamal, tedy čumákovce. Řídit je budou piloti Kazach Arthur Ardavichus, Čech Tomáš Vrátný a Polák Robert Szutkowski. Tyto tři jezdce potom doplňují týmoví kolegové Martin van der Brink a Pascal de Baar s vozidly Renault K Mammomet.

V závodu nebude chybět ani Líza, tedy vozidlo Liaz 111.154 Martina Macíka mladšího z týmu KM Racing. Ta už prošla malou generálkou, kdy ji ti, co Lízu vyloďovali, stačili spálit spojku a zlámat synchrony. Kdyby s autem skočili rovnou z paluby, poškození by bylo menší.

Hurvajz za volantem rozvozu zeleniny

Ve startovní listině ještě dále figuruje Tatra 815 Slováka Robo Kašáka z již zmiňovaného týmu Rally OZ. Nejnovější modelovou řadu z Kopřivnice zastupuje soukromá Tatra Phoenix, který byl pronajat Marcelem Schoe Nizozemci Huzinkovi.

U konkurence samozřejmě nechybí tovární stáj Kamaz, který je opět favorizován společně se stájí Iveco, jejíž náklaďáky pořád vypadají jak rozvoz Ovoce a zeleniny a řídí je Hurvajz Gerard de Rooy.

Přelet stíhačky nad prezidentským palácem.

Závěrem bych popřál všem posádkám, doprovodům, turistům a chodcům, aby přežili letošní Dakar ve zdraví a podívali se do cíle. Stejně tak přeji francouzským organizátorům, aby co nejméně zasahovali do průběhu soutěže, měřili stejným metrem a aby fungovala aplikace na sledování vozů na trati. Ostrý start kategorie Trucků je naplánován na 17:19 SEČ, tak držme palce!

Autor: