Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šebrle zvažuje roli trenéra. Oslovil by svého nástupce Helceleta

Sport

  9:30
MOSKVA (Od zpravodajky v Rusku) - Poprvé přijel na mistrovství světa v jiné než závodnické roli. „Zvláštní pocit,“ přiznal Roman Šebrle. Jako ambasador IAAF si bývalý světový rekordman v desetiboji moskevský šampionát užil. Překvapily ho dlouho prázdné tribuny, šokoval jej zájem o jeho podpisy na autogramiádě. A přiznal, že zvažuje trenérskou nabídku.

Bývalý světový rekordman v desetiboji Roman Šebrle foto: ČTK

Poprvé v historii mistrovství světa bylo bez českého desetibojaře. Nenapadlo vás zpětně, že jste to měl letos přece jenom ještě zkusit?
Já ne, už jsem se rozhodl. Ale zranění Adama Helceleta je škoda, s českým borcem by si to člověk náramně užil.

Když jste koukal na desetibojaře, nechyběly vám pocity po dokončené patnáctistovce?
Poslední metry děsně bolí, ale když je uběhnete a je to úspěšné, jsou nádherné. Mně schází už to, jak se letí v letadle, přijede se s týmem na akreditaci, jak na vás dýchne ta atmosféra. Je to něco nepopsatelného, zvláštního, co mi bude hodně chybět.

V budoucnu to třeba můžete zažít jako trenér.
Ale už to nebude takové. Nevím, jak to trenér prožívá. Možná to jednou zažiju, mám nabídku z Dukly, abych se rozhodl do konce srpna. Mě by to lákalo, ale je to těžké. Nemáte pak jen jednoho svěřence, nejde být s rodinou, je to větší zodpovědnost a nejde to dělat napůl. Nevím, jestli z toho kolotoče nejsem unavený.

Český sedmibojař Adam Sebastian Helcelet

V případě, že byste na nabídku kývl, hledáte už potenciální svěřence?
Chtěl bych udělat dobrou skupinu. Jirka Sýkora například, a kdyby k tomu šel Adam Helcelet, to by byla fantastická skupina. Ještě najít dva kluky, kteří by se jim chtěli podobat a vytáhnout se za nimi, hecovat... Ale Adam má svého trenéra. Nevím, jestli je spokojený, nebo ne, asi je, když si udělal osobák. Ale určitě bych ho oslovil. Zatím to však jsou spekulace, nedávejte jim plané naděje.

Trenérská nabídka z Kataru padla?
Tu jsem odmítl už před léty, takže asi i teď.

Když jste oznamoval konec kariéry, mluvil jste víc o golfovém angažmá než o atletické trenéřině. Jak to vypadá s golfem?
Jednáme a už je to v poslední fázi, takže konkrétní nebudu. Do poloviny září to musí být rozlousknuté.

Pojďme k moskevskému šampionátu. Překvapila vás nízká návštěvnost zejména v úvodních dnech?
Byl jsem jsem trochu zklamaný, když ani na Bolta nebylo plno. Rusové pro to určitě udělali všechno, ale jak říkal Sergej Bubka na naší společné tiskovce: Byly horké dny a lidi asi odjeli na koupaliště a na daču. Chataři...

Zmínil jste Bolta. Ač v Moskvě vyhrál stovku, hodně se mluvilo o tom, že mánie kolem něj už pohasíná. Taky to tak vnímáte?
Zaplať pánbůh za něj! On má talent – a výraznější než kdokoliv jiný – nejen pro atletiku, ale i pro práci s lidmi. Už tolik nedělá show, ale je to hvězda. Na začátku, kdy suverénně vyhrával a hlavně se tím bavil, si neuvědomoval, že od něj očekávají, že vyhraje. Teď už si to uvědomuje a je vážnější. Ale pořád má schopnost být vynikající a přitáhnout diváky. Taky jsem ho rád rád sledoval a bavil se jeho kousky.

Nemůže z toho už být unavený?
Musí... Čekají se od něj legrácky i výkony a on to ví, pak to i sám chce. Ale unavený musí být z toho, jak ho všude poznávají.

Autor: