10. května 2011 16:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Djokovič králem? Může jím být již brzy

Vítěz Novak Djokovič a znovu poražený Rafael Nadal. Antukové Masters v Madridu ovládl srbský tenista  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítěz Novak Djokovič a znovu poražený Rafael Nadal. Antukové Masters v Madridu ovládl srbský tenista | foto: Reuters

PRAHA Už ve třetím letošním finále udolal krále Nadala a stovky jeho příznivců vyrazily do centra Bělehradu. „Nole, jsi nejlepší!“ veselil se v noci dav a jeden z fanoušků napsal na web: „Kdyby takhle hráli ti, co nám vládnou, mělo by se Srbsko mnohem líp.“

Není nic těžšího než porazit Rafaela Nadala na antuce. Španěl na ní měl do nedělního večera impozantní bilanci 37 výher v řadě, naposledy na tomto povrchu prohrál v osmifinále na Roland Garros 2009 se Söderlingem. Ale Novak Djokovič to dokázal. Navzdory tomu, že měl s Nadalem dosavadní antukový účet 0:9, jej porazil 7:5, 6:4. Navíc v Madridu.

Srb letos neprohrál žádné ze 32 utkání, v součtu s finálovým duelem Davis Cupu má 34 vítězství v řadě a to jej řadí na 9. příčku historických tabulek. Své soupeře válcuje, Nadala porazil již v předchozích finále v Miami a Indian Wells, k tomu ovládl Australian Open, Dubaj a Bělehrad.

"Djokovič hrál výborně, je letošní jedničkou, ale na žebříčku pořád vede Nadal. A nezapomeňte, že v Madridu je antuka o něco rychlejší, což Novakovi vyhovovalo," soudí česká legenda Jan Kodeš, vítěz Roland Garros a Wimbledonu.

Tenisový expert Zdeněk Žofka souhlasí, že míčky létají v Madridu rychleji. "Djokovičův výkon byl jedním z nejlepších na antuce, ne-li vůbec nejlepší. Ale možná mu krapet pomohla nadmořská výška 600 metrů, teď v Římě a potom v Paříži už to tak rychlé nebude. To by mohlo hrát do karet Nadalovi, byť jeho sebevědomí teď utrpělo," přemítá.

Na úvahy odborníků však tenisté ohled neberou. "Očekávám, že Novak se brzy stane světovou jedničkou. Porazil mě i na antuce, má velkou šanci," přiznal Nadal, jednička již od léta 2008 do léta 2009, kdy jej na rok vystřídal Federer.

Rozhodnout se může už v Římě

Rozhodnout se může už v Římě. Pokud turnaj zastihne Djokoviče ve stejné formě a přidá sedmý letošní triumf, a když se Nadal nedostane do semifinále, bude Srbsko slavit první místo své sportovní ikony.

"Novak je v laufu a má velké sebevědomí. Musí mu to ale vydržet. Přesto bych Nadala neodepisoval, je to rváč. Proto považuju takové úvahy za předčasné," říká vítěz Davis Cupu Tomáš Šmíd.
Ani Žofka nevěří, že by Nadal hodlal složit zbraně. "Uvidíme, co se svým strýcem a trenérem Tonim vymyslí," přemítá a přidává pohled experta.  "Možná by mu pomohlo, kdyby svůj dobíhaný forhend nehrál křížem do Djokovičova bekhendu, ale víc na střed," myslí si.

Další případnou šanci bude mít Djokovič na French Open, kde bude obhajovat jen čtvrtfinálovou účast, a Nadal tam loni triumfoval.
"Ale nezapomeňme, že tam už se bude hrát na tři vítězné sety. V delších bitvách může být Nadal lepší," shodují se Kodeš se Šmídem.

Španělský tisk o srbské hvězdě

Uragán Djokovič zničil Nadala i na antuce. Neporazitelný ohlásil útok na post jedničky. Marca

Na planetě dnes není hráče, který by Novaka porazil. Výhrou nad Nadalem vystoupil na antukový Mount Everest, zbývá mu jen málo a první místo na žebříčku bude jeho. As

Djokovič je definitivně supermanem, který vládne nad tenisovou planetou. Neexistuje člověk, který se může postavit jeho talentu, vnitřní síle, síle úderů a fyzičce. El mundo deportivo

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?