3. května 2011 18:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Fenomenální Djokovič: je nejlepší, ale druhý

Novak Djokovič a Rafael Nadal. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novak Djokovič a Rafael Nadal. | foto: ČTK

PRAHA Od začátku sezony neprohrál žádné z 27 utkání. Získal pět turnajových titulů včetně Australian Open. Naposledy o víkendu triumfoval v rodném Bělehradě, kde prošel pavoukem bez ztráty jediného setu. To všechno jsou železné argumenty, které z Novaka Djokoviče dělají nejlepšího tenistu probíhající sezony.

Jenže srbský hráč zatím dál zůstává světovou dvojkou, aniž by se výrazně přiblížil směrem k tenisovému trůnu, kde se stále vyhřívá velikán Rafael Nadal. Jak odtud čtyřiadvacetiletého vítěze devíti grandslamů sesadit? "Letos se mi daří, ale pozice jedničky je stále v nedohlednu. Musím udělat ještě mnohem víc. Přede mnou jsou důležité dva měsíce," ví Djokovič před antukovým Roland Garros.

Nejdelší vítězné šňůry počítané od začátku sezony

1. John McEnroe - 39 zápasů bez porážky:
John McEnroe prožil v roce 1984 vůbec nejlepší sezonu, kterou zatím žádný jiný tenista nenapodobil. Z 85 zápasů tehdy prohrál pouze tři (96,5procentní úspěšnost) a téměř polovinu těchto vítězství zvládl dřív, než poprvé v ročníku padnul. Vyhrál 39 zápasů v řadě, osm titulů za sebou a kapituloval nakonec až v květnu ve finále antukového Roland Garros, i když nad Ivanem Lendlem tenkrát vedl 2:0 na sety.

2. Ivan Lendl - 29 zápasů bez porážky:
Výjimečná série legendárního rodáka z Ostravy přišla v roce 1986. Od začátku sezony vyhrál 29 zápasů a pět turnajů. Šňůru mu přerušil až v Chicagu ve finále Němec Boris Becker. Některé údaje sice uvádějí, že Lendl měl o čtyři vítězství méně, ty však nezahrnují vítězství na Turnaji mistrů, který se v té době nehrál v listopadu, ale až v lednu v současném termínu Australian Open.

3. Novak Djokovič - 27 zápasů bez porážky:
Srbský tenista vletěl do letošní sezony jako uragán a soupeři marně hledají způsob, jak utnout jeho výtečnou formu. Djokovič v lednu vyhrál grandslamové Australian Open a pak přidal další čtyři turnaje. Naposledy triumfoval o víkendu ve finále podniku v rodném Bělehradě. Zatím ještě nedotáhl Lendla s McEnroem, ale má oproti nim jednu nespornou výhodu – jeho série 27 vítězství v řadě může ještě narůstat.

Zatím na Nadala ztrácí 2205 bodů a cestu za vysněným cílem musí začít tím, že jedničku porazí právě na antuce, na Španělově nejoblíbenějším podkladu, kde obhajuje nejvíc bodů. Každé klopýtnutí bude pro Djokoviče nabídkou, jak stáhnout náskok. Poprvé na oranžové hlíně se s ním měl Djokovič střetnout už na začátku dubna. Kvůli zranění kolene se však musel z turnaje v Monte Carlu odhlásit.

Nadal jeho absence využil, podnik série Masters ovládl už posedmé v řadě a potvrdil dominanci – už dva roky na ní nepoznal hořkost porážky. Ukončí královu suverenitu právě srbský tenista? Vminulých dvou týdnech rivalové triumfovali na menších podnicích v rodných zemích – Djokovič v Bělehradě a Nadal v Barceloně. Od včerejška se ale musí prokousávat stejným pavoukem na Masters v Madridu.

"O Novakovi teď moc nepřemýšlím, klidně se můžeme potkat až ve finále," odmítá Nadal hledět příliš daleko do budoucnosti. Přesto se dá z jeho slov vycítit trocha obav i respektu k životní formě třiadvacetiletého soupeře. Naopak "Djoker" cítí velkou šanci, což ovšem znamená, že zůstane opatrný. Není divu, když Španěla devětkrát porazil, ale pokaždé na tvrdém povrchu. Na antuce a trávě, kde je mnohem méně zdatný hráč, s ním jedenáctkrát prohrál.

"Rafa hraje na antuce skvěle. Navíc je tu pořád i Roger Federer, který se touží vrátit na vrchol, a také spousta dalších," uvědomuje si Djokovič, že ho žádná lehká práce nečeká. To ovšem ani Nadala, obhájce titulu ze španělské metropole. Už v prvních kolech může narazit na nebezpečného Marcose Baghdatise či čerstvého vítěze turnaje v Estorilu Juana Martína del Potra. "Los ke mně nebyl milosrdný, ale tak už to chodí. Těžkým soupeřům se nevyhnete," krčí rameny Nadal.

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?