Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dneska to pořádně bolelo, přiznal König v cíli horské etapy

Sport

  20:00
MADRID - Za cílem do sebe obrátil lahev energetického nápoje a ručníkem otřel pot, který se mu řinul z obličeje. Leopold König právě dokončil svoji pyrenejskou misi na Vueltě a mohl si říci: Povedlo se mi to. Také v 16. etapě držel krok se svými největšími soupeři a bezpečně hájí 8. místo.

Český cyklista Leopold König foto: ČTK

V neděli jste v cíli královské etapy říkal: Bavilo mě to. Jaké to bylo tentokrát?
Dneska to bolelo. Ale každého.

Tři dny v Pyrenejích a předchozí nástrahy zimy a deště každého zničily?
Ta dnešní etapa byla sice kratší, ale zároveň byla strašně těžká tím, jak se právě proto závodilo od prvního kilometru. Už první kopec se jel rychle, Movistar chtěl hned útočit. Proto hodně lidí trpělo, předchozí dva dny si přece jen vybraly daň. Nohy bolí po tom dešti a mrazu jinak než normálně. A třetí den dojíždět na kopci je strašně těžké. Některým lidem, kteří dnes zkoušeli odjet, došlo tak moc, že měli co dělat, aby nechytli větší ztrátu. I Nibali měl problémy.

ČTĚTE TAKÉ

Toho jste dnes před cílem dojel a v zatáčce předjel.
Tak... každý má někdy slabší den. Ale nevidím to z jeho pohledu kdovíjak dramaticky, ztratil málo. Naštěstí pro něj - a možná i pro mě - jeho největší soupeři zaútočili až tři kilometry před cílem. Jenže i oni asi byli dnes utahaní a zničení z počasí v prvních dvou pyrenejských etapách. Všichni se těší na den volna.

V Pyrenejích jste poskočil z 11. na 8. místo, poradil jste si s každou ze tří zdejších etap. Vlastně s Pyrenejemi můžete být ještě spokojenější než s předchozí andalúzskou "trilogií", ne?
Jo, jsem maximálně spokojený, jak jsem je zvládl. V Andalusii jsem chtěl bojovat hlavně o vyhranou etapu, tady to bylo víc o celkovém pořadí. Úplně super jsme to naplánovali. A teď jsem strašně zvědavý, co s námi udělá poslední týden.

Tři horské dojezdy v Asturii rozhodnou. Všechny je znáte, že?
Ano, před Vueltou jsme si je projeli. Ty první dva kopce nejsou tak strašné, zato v sobotu na Angliru se může vše změnit.

I Peňy Cabargy se ale někteří jezdci dost obávají.
Ta je také těžká, prudká, jenže ne tak dlouhá jako Angliru. Až na něm se rozhodne celá Vuelta, tam se dá chytit spousta minut.

Jak je na tom vaše zdraví? Následky virózy odezněly?
Den ode dne jsem lepší a také líp spím. Teď si dám den volna, tělo dostane nový impulz, bude to dobré. Nebo třeba ne... Třeba se pletu a ten třetí týden na mě bude už moc. Ale já uvnitř cítím, že to bude dobré.

Každý den si nyní hlídáte soupeře, kteří jsou za vámi a mohli by ohrozit vaše 8. místo. Sánchez, Kangert, Moreno, Arroyo... Nejvíc se obáváte Sáncheze?
Určitě. Dneska mi poodjel, on bude největší hrozbou. Těch dalších se tolik nebojím, tedy jestli nebudu mít vyloženě špatný den. Naopak si myslím, že někdo z té sedmičky přede mnou by mohl mít špatný den. Možná bych se mohl ještě posunout. Ovšem pro mě je priorita Top 10. Každé další místo navrch je dobré, ale budu moc rád i za to osmé.

Autor:

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...