Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Dnešní hráčky bychom porazily, tvrdí bývalá basketbalová hvězda

Bývalá basketbalová reprezentantka Milena Jindrová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalá basketbalová reprezentantka Milena Jindrová | foto: Lidové noviny

PRAHA V šedesátých a sedmdesátých letech československé basketbalistky patřily k absolutní světové špičce. "Rusky ale byly vyšší, a proto jsme nikdy nedosáhly na zlato," říká čtyřnásobná medailistka ze světových šampionátů Milena Jindrová.

* LN Jak se basketbal změnil od vašich dob?
Je jednoznačně rychlejší a silovější. Diváci vidí více hry jedné na jednu, ale také více ukvapené střelby a méně chytrých akcí.

* LN Říkáte, že basketbal byl chytřejší. Které dnešní hráčky by i za vašich dob uspěly?
Těch chytrých akcí je dneska strašně málo. Hráčky jsou jinak fyzicky vybavené, jsou daleko vyšší. V chytrosti by proto uspěl málokdo. Ale třeba Hanka Horáková by si s námi zahrát mohla.

MILNÍKY ŽENSKÉHO BASKETBALU

Ženský basketbal se začal hrát podobně jako mužský už na konci devatenáctého století. Ze studentské kratochvíle se propracoval až na olympijské hry. Jaké události ovlivnily jeho vývoj?

- České veřejnosti poprvé basketbal představil učitel tělocviku Jaroslav Karásek v sokolovně ve Vysokém Mýtě v roce 1897, česká pravidla vyšla o rok později.

- V roce 1936 vznikl první profesionální ženský tým All American Red Heads, jenž byl obdobou černošského týmu Harlem Globetrotters. Družstvo objíždělo zemi a předvádělo populární basketbalové exhibice.

- Počátky ženského basketbalu se datují do roku 1892 a k týmu ze Smith Colege. Míč se házel do košů na prádlo nebo na broskve.

- V roce 1953 sehrály ženy první mistrovství světa, které vyhrály Američanky. Ty také společně se SSSR získaly třináct z patnácti zlatých medailí. A podobná je bilance na olympijských hrách, kde ženy soutěží od Montrealu 1976: třikrát byly úspěšné Sovětky, šestkrát Američanky.

- V roce 1984 předvedla Georgeann Wellsová v americké univerzitní soutěži jako první žena smeč do koše. Dnes umí smečovat několik hráček. Devatenáctiletá Brittney Grinerová dokonce s otočkou o 360 stupňů.

- V roce 1997 vzniká v USA profesionální ženská basketbalová soutěž WNBA. Letos ji vyhrál tým Seattle Storm i s Češkou Janou Veselou v sestavě.

- Asi nejslavnější hráčkou sedmdesátých a osmdesátých let byla Lotyška Uljana Semjonovová. Obrovská podkošová hráčka (její výška se v oficiálních materiálech uvádí od 208 po 220 centimetrů) s botami číslo 58 nastřádala za svou kariéru deset zlatých z mistrovství Evropy, tři z mistrovství světa a dvě z olympijských her. 

* LN Porazily byste tedy dnešní výběr chytrostí?
(smích)... To vám nepovím. Na to se strašně těžko odpovídá. Ten basket je opravdu úplně jinde. Ale vlastně... myslím, že jo. Klidně to tam napište.

* LN Zmínila jste vyšší hráčky. Vy jste ale měly ve své generaci také jednu vysokou, dokonce extrémně vysokou – Uljanu Semjanovovou ze Sovětského svazu. Dokonce jsem viděl ve vašem archivu fotografii, kde ji osobně bráníte...
Byla jsem trpaslíček. Ale proti Ruskám se hrálo vůbec špatně. Oni neměly jen Semjanovovou, ale i Smildzinaovou a Prokopenkovou. Ty sice nebyly tak velké, ale furt byly o půl těla vyšší než naše holky. A to nás stálo zlaté medaile. Nedostávaly jsme se vůbec pod koš. Mohly jsme je jen ostřelovat zvenku. S Ruskama byly vždycky souboje na krev. Bohužel jsme na titul nikdy nedosáhly.

* LN Jak se dá podobnou hráčku ubránit?
Normálně. Jedna zepředu a jedna zezadu. Ale když jí to hodily do výšky a ona se naučila otočku, tak to byl stejně průšvih. Navíc se zlepšovala rok od roku. Od koše ji nešlo odstavit.

* LN V Československu nebyly podobně vysoké dámy?
Vždyť u nás to nikdy nenarostlo. Je nás málo. To víte, že se hledalo, dokonce se oslovovaly vysoké dívky v tramvajích. Ale taková hydra jako ona tady nikdy nenarostla. Naše vysoké holky měly kolem 190 centimetrů.

* LN Excelovaly Rusky pouze kvůli výšce, nebo i kvůli tradičnímu drilu?
U nás bylo daleko k profesionalismu, a tam už to bylo. Bylo to stejné jako dneska v Číně, že před olympiádou děti zavřou a drilují a drilují. Ale já pořád budu tvrdit, že to bylo hlavně kvůli výšce.

* LN Mluvíte o fyzických dispozicích. Vy sama jste měřila 172 centimetrů. Může vůbec podobně vysoká hráčka dnes uspět?
Má to těžké. Za našich dob jsem začínala pod košem a končila na rozehrávce. Dneska takový trpaslík může hrát jen na rozehrávce. Celá populace roste rychleji. Děti přerůstají rodiče více než za nás.

* LN Možná by vám dneska pomohly kvalitnější míče...
No, to je obrovský rozdíl. Já jsem ještě začínala s koženým míčem na šněrování. To byla síla. To jste dribloval a ono vám to o šněrování uskočilo. Pak začaly bulharské gumové, ale ty byly taky hrozné. Dneska je to úplně něco jiného. Zajímalo by mne, jestli by dneska holky dokázaly míč se šněrováním vůbec chytit.

Stefania Passarová (vpředu) s Uljanou Semjonovovou.

* LN Vraťme se ještě k vašim úspěchům. Co jste vůbec dostaly za medaile?
To se mě ani neptejte. Za mistrovství jsme dostaly dvě stě, čtyři sta, maximálně osm set korun.

* LN A nějaký věcný dar nebyl?
Strašně málo. Asi jsme dostaly nějaké skleničky. Ale dnešním holkám nezávidím. Tehdy se nesmělo cestovat, a já si sjela prakticky celý svět. To, že se dostaneme do zahraničí a za pár šustek si koupíme nějaké tričko, pro nás bylo příjemné.

* LN Na závěr se sluší zeptat: Jak dopadnou Češky na šampionátu?
Přála bych si, aby hrály o medaile. Ale reálně budou asi hrát o páté až osmé místo.

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...