Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Do Londýna odletěli první čeští sportovci i Hilgertová

Sport

  13:08aktualizováno  16:56
PRAHA - Symbolicky pod zamračenými mraky odletěli na olympiádu do Londýna vládním speciálem z vojenského letiště v Kbelích první čeští sportovci a s nimi plno materiálu včetně lodí. Do dějiště her se totiž vydali všichni vodní slalomáři v čele s kajakářkou Štěpánkou Hilgertovou, jíž čeká šestá účast pod pěti kruhy, a deblkanoisty Jaroslavem Volfem a Ondřejem Štěpánkem, kteří budou obhajovat stříbrné medaile z Pekingu.

Zleva deblkanoista Ondřej Štěpánek, singkanoista Stanislav Ježek, kanoistka Štěpánka Hilgertová, gymnasta Martin Konečný, deblkanoista Jaroslav Volf, kajakář Vavřinec Hradilek a jachtař Karel Lavický na pražském letišti Kbely foto: ČTK

Hilgertová doufá, že se po přistání setká se svou lodí v původním stavu, neboť tu poslední našla při přesunu ze soustředění v Londýně totálně rozbitou. Slovenský výrobce však stihl dvojnásobné olympijské vítězce vyrobit novou loď za pár dní. "Takže se přiznám, že mám z toho trochu strach, i když jsme ji pořádně zabalili a dávali pozor při nakládání. Uvidíme, co se stane v Londýně," strachovala se Hilgertová.

Do letadla dnastoupilo celkem osmnáct lidí, z toho sedm sportovců. Kromě Hilgertové a delkanoistů také další vodní slalomáři Stanislav Ježek, čtvrtý muž z Pekingu, a kajakář Vavřinec Hradilek. Oba spolu v Londýně pojedou i na deblkanoi. Odletěl také gymnasta Martin Konečný a jachtař Karel Lavický.

S berlemi nastupoval do letadla trenér vodních slalomářů Jiří Pultera, neboť si zvrtnul kotník při tenisu. "Chceme si ještě kanál naposledy vyzkoušet," shodli se vodáci. Organizátoři jim totiž trať po několika dnech tréninku příští týden uzavřou a někteří čeští reprezentanti se vydají zpět do České republiky. "Letenky jsou levné a musím doma posekat zahradu," usmíval se například Ježek.

Do Londýna přilétávají sportovci, Heathrow čeká rekordní den

Nejrušnější evropské letiště v londýnském Heathrow přivítá rekordní počet cestujících v den, kdy do města začínají přilétávat první olympijští sportovci a funkcionáři. Na dálnici u Heathrow se také otevřely první pruhy vyhrazené jen pro olympijskou dopravu, které přispěly ke kilometrovým frontám kolem Londýna.

Majitel letiště společnost BAA očekává 236.995 cestujících. Dosavadní rekord platí od loňského 31. července, kdy přes Heathrow prošlo 233.562 pasažérů. Průměrný počet cestujících je 190.000 za den. Letiště očekává 335 sportovců a 1027 funkcionářů a dalšího doprovodného personálu. Nejrušnějším "olympijským" dnem na Heathrow bude 24. červenec, kdy má přiletět 1262 sportovců a 3008 dalších lidí spojených s olympiádou.

I když sportovci tvoří jen zlomek cestujících, najalo letiště tisícovku dobrovolníků mluvících 20 jazyky. Nasazeno bylo i víc zaměstnanců pro přepravu zavazadel, protože sportovci mají obvykle víc kusů zavazadel než běžní cestující - v průměru tři na osobu. Kromě toho imigrační služba vyslala za přepážky 500 imigračních úředníků navíc, poté co si v minulých týdnech cestující i politici stěžovali na hodinové fronty u pasové kontroly. Oproti jiným dnům přibylo i policistů.

Na letišti bylo otevřeno akreditační středisko a začaly fungovat autobusy převážející atlety do olympijské vesnice. Zatím nebyly z Heathrow hlášeny žádné problémy. Ty však provázely otevření prvního pruhu vyhrazeného pro olympijskou dopravu na okružní dálnici u Heathrow. První otevřený "olympijský" pruh měří asi 5,5 kilometru.

Ráno se však na okružní dálnici vytvořila fronta až 50 kilometrů dlouhá, jak se řidiči řadili do zbývajících pruhů na rušné dálnici. K frontám přispěla i nehoda u jedné z křižovatek. Od Heathrow směrem na východ do města byla podle britských médií doprava poměrně plynulá, zejména po odeznění ranní špičky.

S blížícími se hrami se budou na londýnských ulicích a dálnicích otevírat další pruhy vyhrazené pro sportovce, trenéry, sponzory a funkcionáře. Celkem mají měřit asi 50 kilometrů. Běžní motoristé i cyklisté je nesmějí používat pod hrozbou pokuty 130 liber (4200 korun).

V Česku jdou do prodeje poslední lístky na olympiádu

Sportovní fanoušci mají poslední možnost získat na českém území jednotlivé vstupenky na letní olympijské hry v Londýně, které začnou 27. července. Český olympijský výbor (ČOV) uvolňuje do volného prodeje poslední lístky a pro jejich nákup vyhlásil jediné pravidlo - uspěje rychlejší zájemce.

Mezi poslední volnými vstupenkami jsou mimo jiné i ty na atraktivní sporty z českého pohledu - na atletiku, vodní slalom, basketbal či plážový volejbal. "Dá se předpokládat, že se po zbytcích vstupenek jen zapráší," řekl místopředseda ČOV pro ekonomiku a marketing Jiří Kejval.

Český olympijský výbor pro londýnské hry získal rekordních 27 tisíc vstupenek, které se prodávaly od loňského března. "Zájem o vstupenky nás opravdu mile překvapil. Už zmizely téměř všechny," řekl Kejval. Podle informací před loňským zahájením prodeje lístků mělo Česko například k dispozici 6000 lístků na atletiku, 1500 na veslování a 2000 na tenis.

Autor: