Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Šéf týmu pro ZOH Doktor: ‚Budu spokojený, když se vrátíme ve stejném počtu‘

Sport

  8:12
PRAHA - Třikrát startoval Martin Doktor na olympijských hrách jako sportovec, jednou jel v pozici šéftrenéra rychlostních kanoistů a nyní vyrazí na hry pod pěti kruhy potřetí coby šéf české výpravy. Dvojnásobný vítěz z Atlanty nechce před zimními hrami v Pchjongčchangu odhadovat počet medailí.

Šéf české olympijské mise Martin Doktor. foto: ČTK

„Pro mě jako pro šéfa bude výprava úspěšná, když se vrátíme ve stejném počtu a v pořádku, to je základ,“ řekl třiačtyřicetiletý Doktor po plénu Českého olympijského výboru (ČOV), na kterém bylo schváleno, že povede 85 členů týmu.

Kdo se podívá na zimní olympiádu v Koreji? Prohlédněte si 85 českých jmen

„Přál bych sportovcům, kteří jedou pro medaile, aby se jim to povedlo. A přál bych i těm, kteří jedou bojovat o přední místa, aby to cinklo taky a byli překvapením her,“ řekl Doktor, který je šéfem mise ze své pozice sportovního ředitele ČOV.

Úkolem Doktora a jeho spolupracovníků je připravit sportovcům co nejlepší podmínky na olympiádě. „Když budou mít pocit, že servis, který jsme jim připravili, bude precizní a budou mít všechno, co chtěli, tak budu spokojen,“ řekl Doktor a dodal: „No a když budou medaile, tak by to bylo hezký, ale je to sport. Já hrozně nerad tipuju a teď konkrétně o to víc, protože řada sportovců, na které mnozí sázeli, měla drobné zdravotní potíže, ale já věřím, že se všichni dají do pořádku.“ 

Na mysli měl například biatlonistku Gabrielu Koukalovou, která kvůli zdravotním potížím vůbec na hry nepojede. Záda omezovala rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou, tradiční table s ramenem řešila snowboardcrossařka Eva Samková.

Naváží na rekordní Soči?

Češi se v Koreji pokusí navázat na rekordní hry v Soči. Před čtyřmi lety v Rusku získali dvě zlata, čtyři stříbra a dva bronzy. Biatlonistky by navíc měly dodatečně dostat bronz ze štafety. „Musíme si uvědomit, že počet medailí, který bude ze Soči, je historickým úspěchem a nemusí se opakovat. Samozřejmě byli bychom rádi, ale nedá se pokaždé očekávat, že to bude takhle krásné,“ řekl Doktor.

V Soči nesla při slavnostním zahájení českou vlajku slalomářka Šárka Strachová. Na letošního vlajkonoše se dá sázet a jeho jméno bude známo až pár dnů před zahájením. „Vlajkonoše si zvolí sami sportovci, takže to nikdo v tuto chvíli neví a nebude vědět do poslední chvíle,“ konstatoval Doktor.

Oficiální logo olympijských her v Pchjongčchangu.
Zleva olympionici Matěj Kvíčala, Tereza Nosková, Ondřej Hyman, Nikol Kučerová,...

Do Pchjongčchangu vyrazí s předstihem 28. ledna. „A bude tam dost práce. První sportovci přijíždějí prvního února a je potřeba připravit zázemí obou vesnic, což je trochu složitější než v létě. Na nás bude připravit příjezd,“ řekl.

Na rozdíl od letní olympiády nepřiletí sportovci hromadně speciály, ale v různých vlnách. „To je samozřejmě složitější, co se týká dopravy. Každý tým má jiný přístup k aklimatizaci,“ podotkl Doktor. Sportovce čeká let z Prahy do Soulu a do dějiště her pojedou autobusy. „Tři a půl až čtyři hodiny, ale to nebude velký problém.“

Autor: