12. prosince 2014 14:14 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Přituhuje. Kvůli ruskému skandálu rezignoval i antidopingový šéf

Doping (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Doping (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

LONDÝN/PRAHA Údajný dopingová aféra? Spíše pořádný skandál. Odhalení praktik ruských atletů stálo místo dalšího významného člena IAAF. Podle britského listu Guardian a francouzského deníku L’Équipe odstoupil po rozhovoru s etickou komisí šéf lékařského a antidopingového oddělení atletické federace Gabriel Dollé.

Zkušený francouzský funkcionář tak následoval ruského pokladníka IAAF Valentina Balachničeva a marketingového poradce Papu Massatu Diacka, syna šéfa federace Laminea Dicka. Ti se svých funkcí vzdali ve čtvrtek.

ATLETICKÝ SKANDÁL

Skandál, jímž se už začala zabývat etická komise IAAF i Světová antidopingová agentura WADA, rozvířil minulý týden pořad německé televizní stanice ARD. Jeho autoři upozornili na údajný systematický doping ruských atletů, následné zakrývání pozitivních testů a neochotu jejich vyšetřování ze strany funkcionářů.

Například trojnásobná vítězka Chicagského maratonu Lilija Šobuchovová uvedla, že zaplatila 450.000 eur (zhruba 12,4 milionu korun) ruským funkcionářům, aby unikla trestu za doping. V dokumentech týkajících se tohoto případu se podle Guardianu kromě Balachničeva a Diacka mladšího několikrát objevilo i jméno Dollého.

Francouz Dollé byl důležitým členem IAAF, jenž byl mimo jiné zodpovědný za spolupráci s WADA a národními antidopingovými agenturami.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!