Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kreuziger je pro nás čistý, ujišťuje Český cyklistický svaz

Roman Kreuziger. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Kreuziger. | foto: Reuters

PRAHA Cyklokrosař Petr Dlask si za clenbuterol vysloužil dva roky. Jana Horáková "sedí" za stejnou látku. Ondřej Sosenka byl pozitivní na metamfetamin. To je jen výběr případů, jak je eviduje Antidopingový výbor České republiky. Kauza Romana Kreuzigera se však liší. Byť 28letý cyklista nikdy neměl dopingový nález, stejně nesmí závodit. Český svaz cyklistiky však lídra stáje Tinkoff-Saxo považuje za "čistého".

Jen argument o podezřelých výkyvech v Kreuzigerově biologickém pasu totiž neobstojí. Navíc o něm česká strana oficiálně nebyla obeznámena. "Doteď jsme žádnou informaci ze strany UCI nedostali, Český svaz nebyl informován vůbec o ničem, ani o tom, že v Romanově biologickém pasu se objevily nějaké nesrovnalosti," tvrdí svazový prezident Marián Štetina.

Jediné echo tak přišlo od samotného Kreuzigera, který svaz kontaktoval. A nejvyšší cyklistická autorita v zemi ho za současné situace považuje za "čistého" závodníka. A to až do vyřešení případu.

"Roman prošel několika desítkami dopingových kontrol, jejichž výsledky byly vždycky negativní. Měl mít jakousi anomálii v biologickém pasu, ale jak on mě informoval, ta nevybočuje z mezí, které UCI předepisuje," říká svazový boss. "Nemůžu se objektivně a seriózně vyjádřit, dokud nebudu mít v ruce dokumenty, o kterých tvrdí UCI, že je má."

Kreuziger na svůj web napsal: "Jsem hluboce frustrován současnou situací, která mi znemožňuje dělat mou práci. Upřímně doufám, že se vše vyřeší rychle a že se z případu nestane politická záležitost."

Roman Kreuziger

Roman Kreuziger

Současný vývoj kauzy českého cyklisty s údajně podezřelými hodnotami v jeho biologickém pasu však naznačuje opak. Zdá se, že Mezinárodní cyklistická federace UCI jen ukazuje svaly, že se mstí miliardáři Tinkovovi, někdy až moc prostořekému majiteli Kreuzigerova týmu, že 28letého cyklistu drží v šachu bez evidentního zájmu potrestat ho.

"Případ běží od června 2013 a dosud nebylo proti mě otevřeno žádné formální řízení," připomíná Kreuziger. "Přesto jsem dočasně suspendován. Nejsem podvodník a nespáchal jsem žádný dopingový prohřešek."

Pokud by se tak stalo, měl by už Kreuzigerův spis na stole domácí svaz. Obecný postup v dopingových případech, za nějž teď UCI ten Kreuzigerův považuje, je následovný: mezinárodní federace předloží té národní podklady pro disciplinární řízení (například protokol o pozitivním nálezu) a spolu s nimi i žádost o zastavení činnosti a potrestání závodníka.

"Ale já takové podklady nemám, takže nemůžu říct, že jde o nesmysl, nebo že je to úplně jasný případ," namítá Štetina. "Pro nás je Roman naprosto čistý závodník."

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?

Najdete na Lidovky.cz