Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 4 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Dopingové rozplétání nekončí. Kryl Rusy syn šéfa atletiky?

Lilija Šobuchovová zaplatila svému trenérovi Melnikovovi 450 tisíc eur za... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lilija Šobuchovová zaplatila svému trenérovi Melnikovovi 450 tisíc eur za... | foto: GETTY

MONTE CARLO / PRAHA Rozbuška už doutná. Dojde brzy k výbuchu? Dokument o systematickém dopingu ruských atletů, odvysílaný německou televizí ARD, spustil lavinu šetření. A podezřelých přibývá.

Mezinárodní olympijský výbor se chtěl na zasedání v Monaku chlubit svými 40 body na ozdravení olympijského hnutí. Jenže jak se má chlubit, když zároveň opět „vylézají“ z přítmí přízraky dopingu a korupce?

Do ruské aféry jsou zapleteni přední olympionici, trenéři, lékaři, politici i dopingoví komisaři. Ba co víc, s krytím dopingu pomáhal podle ARD za statisícové úplatky Papa Massata Diack, syn senegalského prezidenta Mezinárodní atletické federace IAAF. Byl zapleten i do kauzy ruské maratonské hvězdy Lilije Šobuchovové. Ta zaplatila svému trenéru Melnikovovi 450 tisíc eur za ututlání pozitivního mimosoutěžního dopingového testu z roku 2009, aby mohla startovat na olympiádě v Londýně.

Prostředníkem mezi Melnikovem a Diackem měl být Valentin Balachničev, šéf Ruské atletické asociace - a pokladník IAAF! Z jeho účtu byly peníze převedeny na konto singapurské firmy Black Tidings, s níž spolupracoval Diack, mezitím již zklividované.

DOPING V RUSKÉ ATLETICE

„Ruská aféra je obrovský problém. Tentokrát nejde jen o spekulace, ale o dobře dokumentovaná obvinění,“ říká Richard Pound, člen MOV a zakladatel Světové antidopingové agentury WADA.

Existují údajně důkazy o dopingu celé řady předních ruských atletů. Přiznaly se k němu už Marija Savinovová, olympijská šampionka na 800 metrů, ale i Julija Stěpanovová, další elitní běžkyně na této trati. Vyprávěla, jak ruští funkcionáři zařídili, že před přepadovými mimosoutěžními testy vždy dostala avizo po telefonu. Komisaři ji navíc ani nedoprovázeli na toaletu, kde odevzdávala vzorky moči. „Byl to život v ustavičném strachu,“ řekla.

Podle jejího manžela Vitalije Stěpanova, bývalého funkcionáře Ruského antidopingového výboru, obdrželi vysoce postavení funkcionáři černé peníze za krytí podvodů ruských atletů, plavců, cyklistů, biatlonistů, běžců na lyžích a vzpěračů. „Byl jsem přítomen, když jistý ruský funkcionář dojednával, že určití ruští atleti nebudou v přípravném období vůbec testováni.“

Prezident neuposlechl varování

Sám Lamine Diack, 81letý prezident IAAF a čestný člen MOV, byl už v roce 2011 po interních protikorupčních šetřeních MOV varován. Jeho syn měl coby poradce IAAF inkasovat úplatky od firem, jimž „umetl“ cestičku k IAAF, včetně banky VTB, blízké ruskému státu. Též list L´Equipe psal o jeho propojení s Balachničevem i se singapurským finančním úřadem.

„Jsme hluboce šokování. Musíme rychle reagovat. Tato aféra má nejvyšší prioritu,“ vyhlásil Nick Davies, tiskový šéf IAAF. Připadem se okamžitě začaly zabývat etická i antidopingová komise IAAF. Pokladník asociace Balachničev ovšem tvrdí: „Všechno jsou to falešná obvinění.“

Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) sleduje ve společnosti šéfa MOV Thomase Bacha zápas s USA

Olympijský šéf Thomas Bach ještě minulý týden označil aféru za „problém minulosti“, nyní už tvrdí: „Bereme tato podezření velmi vážně.“ Na snímku s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Olympijský šéf Thomas Bach ještě minulý týden označil aféru za „problém minulosti“, nyní už tvrdí: „Bereme tato podezření velmi vážně.“ Jeho kolega, prezident lyžařské federace FIS Gianfranco Kasper, si ulevil: „Jsem rád, že už předloni jsme řadu ruských funkcionářů z vedení FIS uvolnili.“

Sebastian Coe, kandidát na příštího šéfa IAAF, připouští přerozdělení řady medailí, které vlastnili přední ruští atleti. Vydělat by na tom možná mohly také Zuzana Hejnová (bronzová na OH 2012 za vítěznou Ruskou Anťuchovou) či Barbora Špotáková (stříbrná na MS 2011 za Ruskou Abakumovovou).

Podle britského listu The Guardian navíc může být trestem i dočasné vyloučení ruských atletů ze všech soutěží!

Šéf ruské atletiky už odstoupil

Šéf Ruské atletické federace Valentin Balachničev ve čtvrtek 11.12. 2014 odstoupil v souvislosti s obviněním ruských atletů ze systematického dopingu z funkce pokladníka mezinárodní federace IAAF. Agentuře TASS řekl, že se své pozice vzdal dobrovolně a hodlá se vrátit, až vyšetřování aktuálního skandálu skončí. Stejný krok učinil také syn předsedy IAAF Laminea Diacka, který pracuje pro federaci jako marketingový poradce a jehož jméno se v aféře objevilo.

Balachničev se podle svých slov společně s ruským atletickým svazem stal terčem "brutálního pronásledování" po odvysílání pořadu německé televize ARD. Jeho autoři v něm obvinili ruské atlety ze systematického dopingu a funkcionáře z jeho zakrývání.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!