Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Došlo i na vítězku maratonu z Ria. Olympijská šampionka nesmí čtyři roky závodit

Sport

  14:00
nairobi - Olympijská vítězka v maratonu Jemima Sumgongová z Keni nesmí kvůli pozitivnímu testu na krevní doping EPO čtyři roky závodit. Trest platí zpětně od dubna, dvaatřicetiletá vytrvalkyně tak přišla o šanci pokusit se obhájit zlato na hrách v Tokiu 2020.

Keňanka Jemima Sumgongová takhle triumfovala v maratonu Riu. Nyní nesmí čtyři roky závodit. foto: ČTK/AP

Žádám spravedlivý proces, říká ruský běžkař, který dostal doživotní zákaz startu na OH

Sumgongová neprošla mimosoutěžní kontrolou 28. února.

Sumgongová loni dokázala získat zlato v Riu de Janeiro na nejdelší trati jako první Keňanka v historii a ovládla také slavný maraton v Londýně. 

Navíc měla velkou šanci získat prémii 250 tisíc dolarů za vítězství v sérii nejslavnějších městských maratonů (WMM). Těsně před koncem dvouletého soutěžního cyklu však vyšlo najevo, že dopovala.

Keňská atletka před národním dopingovým tribunálem vypověděla, že vědomě nedopovala. 

Etiopská maratonkyně Tiruneš Dibabaová
Keňanka Jemima Sumgongová takhle triumfovala v maratonu Riu. Nyní nesmí čtyři...

Obhajobu postavila na tom, že EPO se dostalo do jejího těla při krevní transfúzi v nemocnici, poté co přišla na ošetření s krvácením při mimoděložním těhotenství.

Jenže pro svá slova nepředložila důkazy. Neměla z nemocnice potřebné dokumenty, proto jí keňská antidopingová agentura zastavila činnosti na čtyři roky zpětně od 3. dubna.

Sumgongová odevzdala pozitivní vzorek v únoru v Keni v rámci rozšířeného programu IAAF s mimosoutěžními testy zaměřenými na elitní maratonské běžce, který podporuje právě sdružení WMM.

Autor: