Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Žádám spravedlivý proces, říká ruský běžkař, který dostal doživotní zákaz startu na OH

Sport

  13:45
MOSKVA - Ruský běžec na lyžích Alexandr Legkov je odhodlán bojovat proti trestu od Mezinárodního olympijského výboru u dalších institucí.

Alexander Legkov musí zlatou medaili ze Soči vrátit. foto: AP/ČTK

Gigantická ryba v dopingové síti. Vítěz ze Soči Legkov doživotně vyloučen z OH

Protože byl doživotně vyloučen z her a musí také vrátit obě medaile ze Soči, odvolá se nejen ke sportovní arbitráži CAS v Lausanne, ale případně i ke švýcarskému federálnímu soudu a Soudnímu dvoru Evropské unie.

„Moje medaile je čistá. Budu bojovat,“ uvedl v prohlášení Legkov, bývalý vítěz Tour de Ski, který na OH v Soči před třemi lety vyhrál závod na 50 kilometrů a pomohl ruské štafetě ke stříbru.

Zastavenou činnost kvůli dopingové kauze Ruska v Soči měl už od prosince spolu s dalšími pěti běžci. Minulý týden si vyslechl trest a doživotně z olympiád byl vyloučen i Jevgejin Bělov. 

Rus Alexander Legkov ve Falunu.
Alexander Legkov po triumfu na olympijských hrách v Soči.

Potrestáni byli jako první Rusové za porušení antidopingových pravidel na základě vyšetřování MOV v kauze s dopingem a manipulací se vzorky.

„Žádám jediné, aby mě posuzovali nezávislí soudci ve spravedlivém procesu,“ napsal čtyřiatřicetiletý Legkov. 

„V posledních letech mě testovali více než stopadesátkrát a byl jsem čistý. Nebyl jsem testován v Moskvě ani Soči, ale v Kolíně nad Rýnem, Lausanne, Drážďanech. Rozhodli svévolně,“ dodal.

Na prosincovém zasedání výkonného výboru MOV má padnout rozhodnutí o sankcích, které by skandální kauzu v ruském sportu měly uzavřít.

Autor: