Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Dostat celoživotní ocenění po Schumacherovi a Häkkinenovi? Jsem poctěn, říká Coulthard

Sport

  8:00
PRAHA - Tenhle 46letý skotský gentleman byl před 17 lety hlavním soupeřem Michaela Schumachera v boji o titul v mistrovství světa formule jedna. Ačkoliv tento těsný souboj prohrál, zapsal se David Coulthard tento vítěz 13 velkých cen výrazným písmem do historie. Po Ayrtonu Sennovi, Alainu Prostovi a Michaelu Schumacherovi je historicky čtvrtým nejlepším jezdcem podle počtu získaných bodů. Ve čtvrtek pak byl spolu s Mikem Doohanem v pražských Letňanech hlavní hvězdou 41. ročníku ankety Zlatý volant 2017.

David Coulthard na tiskové konferenci foto: Agentura Pozitif/Jan Liščák

Bývalý majitel stájí F1 Briatore byl odsouzen za daňové podvody

Davide, čím se vůbec zabýváte po skončení závodní kariéry?
Vůbec se nenudím, to vám teda řeknu. Mám toho momentálně spoustu na práci. Dělám pro Channel 4, což je britský televizní kanál, který vysílá přenosy z formule jedna. Dál mám eventovou agenturu, pracuji se značkami jako Mercedes, Red Bull nebo Adobe. Je pro mě velké štěstí, že se mi daří být nadále propojený se světem sportu, potkávám se spoustou zajímavých lidí. 

Takže vlastně máte stejný rytmus, jako když jste profesionálně jezdil, že?
To je právě největší výhoda být profesionálním sportovcem. Máte velmi pestrý život, který není jen plný sportu, ale také lidí z nejrůznějších oblastí.

David Coulthard (vlevo) vypadá tak jako před 20 lety.

Jak vám vyhovuje současné prostředí formule jedna?
Sice už nejsem profesionální závodník, mám však stále velmi rád to prostředí a také lidi, kteří se v něm pohybují. Ať už jde o sportovce nebo členy jejich týmů či organizátory, jsou to lidé zvyklí na tvrdou práci. Jsem rád v jejich přítomnosti, protože těmto lidem je profesionální přístup k práci vlastní. 

Co pro vás znamená pozvání na vyhlášení ankety Zlatý volant a ocenění od pořadatelů ankety za celoživotní přínos světovému motoristickému sportu?
Abych se přiznal, je pro mne velkou ctí, že jsem byl u vás v Čechách oceněn za svůj celoživotní přínos motorsportu. Vážím si i toho, že jsem Zlatý volant dostal z jezdců formule jedna jako třetí po Michaelu Schumacherovi a mém dlouholetém týmovém kolegovi z McLarenu Mikovi Häkkinenovi. Chtěl bych poděkovat pořadatelům a také všem fanouškům motorsportu. I já sám jsem samozřejmě stále jeho velkým příznivcem.

Mike Doohan a David Coulthard (uprostřed) vedle exministra Cyrila Svobody a...
Mike Doohan zpovídá ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou.

Jak se vám vůbec vyhlášení ankety líbilo?
Tak především jsem viděl velmi profesionálně uspořádanou událost, která hladce a bez časových zádrhelů propojila spoustu lidí A to ať sportovců nebo zástupců automotive. Skvěle jsem si večer užil.

Potkal jste se tu s někdejším šéfem marketingu McLarenu Pavlem Turkem. Máte v Česku ještě nějaké známé? 
Abych se přiznal, tak z těch mladších jich příliš mnoho neznám. Díky Pavlu Turkovi jsem se párkrát potkal s Janem Kopeckým na závodech rallye v Monte Carlu, kde bydlím. Mému synovi je nyní devět let a závodí v motokárách, takže se díky tomu pomalu začínám orientovat mezi mladšími závodníky.

K Česku vás navíc pojí i to, že jste patronem autodromu v Mostě. Jaký k němu mýte vztah?
Dokonce mám dodnes symbolický klíč k tomuto okruhu ve svém muzeu ve Skotsku, moc dobře si na otevření autodromu pamatuji. Vím, že od té doby má okruh nového vlastníka a prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Spolu s Brnem a dalšími okruhy jde rozhodně o skvělé místo pro závodění a těším se, že se tam někdy podívám na všechny ty změny, kterými areál prošel.

Mike Doohan v rozhovoru pro Českou televizi.

Doohan: Bohužel to není první cena za celoživotní přínos

Pětinásobný mistr světa nejsilnější kubatury do 500 ccm z let 1994-98 Michael Doohan je motocyklovou legendou. Dvaapadesátiletý Australan je navíc známý svým velkým smyslem pro humor, což potvrdil i při předání ceny pro vítěze Zlatých řidítek 2017 a při přebrání ceny za celoživotní přínos motoristickému sportu. 

„Bohužel to není první cena za celoživotní přínos. V určitém věku dospějete do bodu, když už jste dost starý na to dostávat podobná ocenění. Dostat takovou cenu v České republice je pro mě výjimečné, protože právě zde jsem v roce 1994 vyhrál svůj první světový titul díky vítězství Grand Prix na okruhu v Brně. Když jsem byl požádám o účast na tomto Galavečeru, ani jsem o tom nemusel dlouho přemýšlet,“ řekl na tiskové konferenci.

„Znám se hlavně s Karlem Abrahamem. Dokonce bydlíme ve stejném domě v Monte Carlu, takže tam na sebe občas narazíme. Mít českého jezdce v MotoGP je skvělou vizitkou pro vaši zemi. Doufám, že Karel inspiruje nějaké mladší závodníky z Česka. Přál bych mu, aby si vydobyl pozici, která mu zajistí lepší techniku. Bez toho nejlepšího, co je k mání, je v této disciplíně obtížné uspět. Karel odvádí skvělou práci, i když to možná není na první pohled z jeho umístění zřejmé. Kdyby ho někdo posadil na tu nejlepší motorku, myslím, že bychom byli příjemně překvapení tím zlepšením,“ dodal Doohan směrem k Abrahamovi.