2. července 2017 16:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Být jedničkou by bylo brutální, říká Kvitová před startem Wimbledonu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Petra Kvitová na Wimbledonu útočí na Wimbledonu na třetí titul. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petra Kvitová na Wimbledonu útočí na Wimbledonu na třetí titul. | foto: ČTK/AP

londýn Na den přesně před šesti lety vyhrála Petra Kvitová poprvé slavný Wimbledon. „To je hezký, já mám výročí,“ usmála se dobře naladěná dvojnásobná šampionka z trávy v All England Clubu po nedělním tréninku.

Čeká ji už desátý start v Londýně, který ale pro ni bude jako první.

Do Wimbledonu letos nemusela vůbec přijet. Před půl rokem pro ni tenisová kariéra málem skončila. Při prosincovém přepadení v bytě jí pachatel ošklivě pořezal všechny prsty levé ruky, v které drží raketu, a podstoupila náročnou operaci.

Krátce poté si ale řekla, že se chce do Wimbledonu vrátit. Rekonvalescence se zdařila, poprvé hrála před měsícem na Roland Garros, minulý týden při druhém turnajovém startu triumfovala v Birminghamu. Branou Wimbledonu prošla opojená.

Petra Kvitová slaví triumf v Birminghamu.
Petra Kvitová líbá trofej pro vítězku turnaje v Birminghamu.

„Dostavil se pocit zadostiučinění za všechnu tu práci, co jsem návratu obětovala. Všechno na mě dýchlo hrozně hezky. Je to pro mě letos opravdu trochu jiný pocit,“ řekla.

Čiší z ní ryzí nadšení, že si podle tradice pronajala domek kousek od kurtů, že může dávat rány na zeleném pažitu. „Jsem tady v nejlepší náladě, co jsem mohla. Doufala jsem, že mi tenhle turnaj letos nebude odepřen a stihnu ho,“ oddechla si.

Od prvních kroků si vychutnávala atmosféru třetího grandslamu sezony. Už při akreditaci nasála vůni Wimbledonu.

„To je první silný vjem. A šatna je taky taková hodně domácká. Mám už svoje místo, kde si dávám všechny věci. Šatna je opravdu okouzlující. Skromná, ale zároveň má něco do sebe,“ vyprávěla.

Ve Wimbledonu je ale letos nová Petra Kvitová. Po hrůzostrašném zážitku má pochopitelně jiný pohled na svět. „Jako osoba si víc uvědomuji a vážím, že jsem vůbec tady. Je nádherně, svítí sluníčko a jsem vděčná, že to takhle je,“ uvedla.

Pondělní program:

Centrální dvorec (14:00 SELČ):

Murray (1-Brit.) - Bublik (Kaz.), Kvitová (11) - Larssonová (Švéd.), Medveděv (Rus.) - Wawrinka (5-Švýc.).

Kurt č. 1 (14:00):

Mertensová (Belg.) - V. Williamsová (10-USA), Nadal (4-Šp.) - Millman (Austr.), Kontaová (6-Brit.) - Hsieh Su-Wei (Tchaj-wan).

Kurt č. 5 (12:30):

4. zápas Vondroušová - Pcheng Šuaj (Čína).

Kurt č. 6 (12:30):

3. zápas Veselý - Marčenko (Ukr.).

Kurt č. 7 (12:30):

2. zápas Strýcová (22) - Cepedeová (Parag.), poté Rosol - Laaksonen (Švýc.).

Kurt č. 15 (12:30):

4. zápas Siniaková - Sakkariová (Řec.).

Kurt č. 16 (12:30):

2. zápas Kristýna Plíšková - Vinciová (31-It.).

Zjistila, že i na kurtu je jiná. Během sedmi odehraných zápasů po návratu si všimla, že si více uvědomuje vlastní prožitky.

“Předtím jsem měla zmatek v hlavě a moc jsem nevěděla, když se někdo zeptal, o čem jsem přemýšlela. Teď to vím. Jsem vnímavější. Myslím, že se na to dívám víc s nadhledem,“ pronesla.

Ve finále v Birminghamu zápas otáčela. Po ztracené sadě si řekla, že se nic neděje. Mnohem intenzivněji si uvědomovala, že musí bojovat, aby měla šanci vyhrát. „Že už jsem vybojovala horší boj než tenisový zápas,“ doplnila.

Operovanou ruku, která na French Open byla v jednom zápase dobrá a ve druhém horší, už má stabilní. Prsty si při rozhovoru v jedné chvíli pohladila a políbila.

„Pořád se to tenisem zlepšuje. Neobejmu užší předmět, třeba tužku nesevřu a neudělám pěst, když se povzbuzuju, ale to je v tenisu jediné omezení,“ usmála se.

Před Wimbledonem se odhlásila z turnaje v Eastbourne kvůli břišnímu svalu.

„Cítila jsem (po Birminghamu) tělo a břišní sval, s kterým občas bojuju. Ale půl roku jsem nehrála a najednou měla pět zápasů během šesti dnů. To bylo obecně kvůli tělu a určitě mi prospělo, že jsem si odpočinula,“ řekla sedmadvacetiletá Kvitová.

Sice říká, že je ráda za výhru i prohru, ale jedním dechem dodává, že se vrátila proto, aby zase bojovala o mety nejvyšší.

Třeba o post světové jedničky, o kterém mluvila po loňské sezoně. „Po všem, co jsem prožila, by to bylo brutální,“ zamyslela se, jak by vnímala, kdyby se skutečně jednou dostala na nejvyšší místo žebříčku.

V podvědomí má myšlenku na první místo na světě ukrytou. „Ráda bych se na něm jednou v kariéře objevila. Ale teď se tím nezabývám,“ řekla s vědomím, že má stále půlroční herní výpadek a vlastně i jinou touhu.

„Ještě radši bych získala nějaký grandslamový titul, ale mám manko. Jsem na zemi,“ dodala klidně.

Kvitová a Strýcová ve hře už v pondělí

Sedm českých tenistů se představí v první den Wimbledonu. Největší pozornost bude v pondělí upřena na dvojnásobnou vítězku z londýnské trávy Petru Kvitovou, kterou čeká třetí turnaj po vážném zranění ruky a na centrkurtu se utká se Švédkou Johannou Larssonovou.

Kvitová hrála letos první zápas na ústředním dvorci i na French Open a nyní také ve Wimbledonu. "Kdybych si mohla vybrat, nejradši bych hrála pořád na centru, protože je to tam krásné. Je to pro mě nejlepší tenisový stadion na světě. Dýchá z něj ohromná historie a klid, já to tam dobře znám. Celkem se mi tam daří, tím jsou ty příjemné pocity umocněny," řekla vítězka třetího grandslamu sezony z let 2011 a 2014.

Po nečekaném triumfu na trávě v Birminghamu je svěřenkyně kouče Jiřího Vaňka pasována do role jedné z hlavních favoritek turnaje. Sama má ale po zranění postupné cíle. "Ráda bych dosáhla toho, že vstoupím na kurt a odehraju svůj první zápas. To byl úkol, který jsem si letos dala. Žádné jiné cíle si nedávám," řekla.

Larssonovou porazila jedenáctá nasazená Kvitová ve všech čtyřech vzájemných zápasech. První dva se hrály na okruhu ITF a další dva na WTA. "Naposledy v Lucemburku," pamatovala si loňskou jasnou výhru 6:2, 6:0. "Je to spíš antukářka, ale servíruje dobře a může jí to tady psát. Snaží se všechno hnát forhendem. Budu se snažit držet servis, zreturnovat a počkat si na šanci," řekla Kvitová.

Proti Larssonové (53. WTA), která z šesti účastí ve Wimbledonu nikdy nepřešla 1. kolo, nastoupí na centrkurtu k druhému zápasu dne. V prvním se od 14:00 SELČ představí obhájce titulu Brit Andy Murray proti Alexanderu Bublikovi z Kazachstánu.

Turnajová dvaadvacítka Barbora Strýcová se utká s Veronicou Cepedeovou z Paraguaye, Kristýna Plíšková s jednatřicítkou Robertou Vinciovou z Itálie, Kateřina Siniaková narazí na Mariu Sakkariovou z Řecka a osmnáctiletá Markéta Vondroušová bude při premiéře ve Wimbledonu hrát s Číňankou Pcheng Šuaj.

Jiří Veselý se utká s postupujícím z kvalifikace Iljou Marčenkem z Ukrajiny. Lukáš Rosol, který rovněž prošel kvalifikací, bude hrát s Henrim Laaksonenem ze Švýcarska.

ČTK
  • 0Diskuse
Najdete na Lidovky.cz