Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Druhou etapu Vuelty vyhrál Španěl Soler, nadále vede Roglič

Marc Soler ovládl druhou etapu Vuelty foto: ČTK

Lekunberri - Druhou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Španěl Marc Soler z týmu Movistar. Červený trikot vedoucího jezdce si udržel obhájce prvenství Primož Roglič, který dnes na trase z Pamplony do Lekunberri dojel druhý. Zdeněk Štybar obsadil 77. místo, Jan Hirt skončil 152.
  19:09

Šestadvacetiletý Soler, který na Vueltě startuje potřetí v kariéře a loni obsadil celkové deváté místo, dosáhl na první etapový vavřín v Grand Tours. Vítěz závodu Paříž-Nice z roku 2018 zaútočil z vedoucí skupinky, když do konce etapy zbývalo necelých čtrnáct z celkem 151 kilometrů.

Marc Soler ovládl druhou etapu Vuelty
Primož Roglič vede Vueltu

Soler vydržel se silami až do cíle a mohl si dojezd náležitě vychutnat s rukama nad hlavou, protože zbytek skupiny dorazil až o 19 sekund později. Celkově je Soler desátý.

„Tohle je moje premiérové vítězství na Grand Tour a jsem za něj hrozně šťastný. Byli jsme pořádně namotivovaní, že můžeme závodit na domácí půdě,“ uvedl Soler, jehož stáj i sponzoři jsou právě z Pamplony. „Je to pro nás odměna za všechnu tu snahu během tak komplikovaného roku, jímž procházíme,“ dodal Soler.

Cyklistický etapový závod Vuelta - 2. etapa (Pamplona - Lekunberri, 151 km):

1. Soler (Šp./Movistar) 3:47:04, 2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma), 3. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation), 4. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers), 5. Valverde, 6. Mas (oba Šp./Movistar), 7. Chaves (Kol./Mitchelton-Scott), 8. Carthy (Brit./EF Pro Cycling), 9. Kuss (USA/Jumbo-Visma), 10. Bennett (N. Zél./Jumbo-Visma) všichni -19, ...77. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick-Step) -15:26, 152. Hirt (ČR/CCC) -18:44.

Průběžné pořadí:

1. Roglič 8:09:41, 2. Martin -9, 3. Carapaz -11, 4. Chaves, 5. Mas oba -17, 6. Carthy -20, 7. Kuss -26, 8. Bennett -56, 9. Grossschartner (Rak./Bora-hansgrohe) -59, 10. Soler -1:04, ...49. Hirt -21:23, 104. Štybar -30:43.

Právě výborná znalost prostředí sehrála nakonec podle všeho velmi důležitou roli. „Společně s týmovými řediteli jsme vymysleli plán, při němž jsme na začátku toho posledního stoupání vsadili na naši sílu. Pravda je taková, že od té chvíle až do cíle šlo všechno zcela dokonale tak, jak jsme si to naplánovali,“ pochvaloval si Soler.

Za druhým Rogličem z týmu Jumbo-Visma skončil Ir Dan Martin, který byl třetí i v úvodní etapě. V úterý druhý Ekvádorec Richard Carapaz, který patří do okruhu favoritů na celkový triumf, dojel čtvrtý.

Dalších téměř 19 minut ztratil sedminásobný šampion ze závodů Grand Tours Chris Froome. Pětatřicetiletý Brit, který se na Vueltě loučí se stájí Ineos, jejíž barvy hájil od roku 2010, byl před startem 75. ročníku řazen do okruhu hlavních favoritů. Jenže už v úvodu měl potíže a v první etapě obsadil až 72. místo se ztrátou 11 a čtvrt minuty. Dnes dojel na 108. pozici.

Celkové pořadí vede Roglič o devět sekund před Martinem, o další dvě vteřiny zpět je Carapaz.

Čtvrteční třetí etapa na trati Lodosa - La Laguna Negra-Vinuesa bude měřit 166 kilometrů.

Autor: