Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Druhý Loprais odstoupil z Dakaru, havaroval

Sport

  21:36aktualizováno  23:26
Aleš Loprais po havárii v deváté etapě odstoupil z Rallye Dakar. Soutěž pro pilota tatry skončila v den jeho 32. narozenin a pouhých 24 hodin po prvním vítězství v tomto ročníku. Po osmi etapách se držel na celkovém druhém místě.

Aleš Loprais na Dakaru havaroval foto: Petr Lusk pro Loprais.cz

V nejdelší rychlostní zkoušce letošního Dakaru v délce 556 kilometrů přitom Loprais sváděl dlouho vyrovnaný souboj s lídrem celkového pořadí Gerardem de Rooyem a na kontrolních bodech je od sebe dělily pouhé sekundy. Jenže na 374. kilometru trasy z Antofagasty do Iquique v Chile, podle Lopraisova webu na přejezdu po asfaltu mezi dvěma úseky speciálky, český pilot havaroval.

"Kluci nejsou zranění, doprovodná Tatra vyrazila k nim," píše se na stránce týmu. K nehodě došlo na rovném úseku, kde podle všeho jel Loprais maximální možnou rychlostí, a jeho tatra následně zůstala značně poškozená ležet na střeše.

Podle webu pořadatelů posádku, kterou vedle Lopraise tvoří ještě Petr Almáši a Michal Ernst, přepravil vrtulník do cílového bivaku k ošetření, všichni by ale měli být v pořádku. Nejspíše ale Loprais i Almáši utrpěli otřes mozku.

Posádka čekala hodinu na lékaře

"Nevypadalo to vůbec hezky. Části kamionu byly rozházené na padesáti šedesáti metrech. Když jsem přijel na místo, tak Michal Ernst byl OK, Aleš Loprais byl stabilizovaný a mechanik měl zřejmě otřes mozku," uvedl fotograf Petr Lusk, který je přímo na rallye, pro Českou televizi.

Problémem nicméně bylo, že posádka čekala na místě nehody více než hodinu na vrtulník s lékaři. "Snad ale budou všichni v pořádku," dodal Lusk.

Etapu ovládly kamiony Iveco. Vyhrál Ital Miki Biasion těsně před Nizozemci Hansem Staceym a De Rooyem, který si upevnil vedení.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...