Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Druhý Loprais odstoupil z Dakaru, havaroval

Sport

  21:36aktualizováno  23:26
Aleš Loprais po havárii v deváté etapě odstoupil z Rallye Dakar. Soutěž pro pilota tatry skončila v den jeho 32. narozenin a pouhých 24 hodin po prvním vítězství v tomto ročníku. Po osmi etapách se držel na celkovém druhém místě.

Aleš Loprais na Dakaru havaroval foto: Petr Lusk pro Loprais.cz

V nejdelší rychlostní zkoušce letošního Dakaru v délce 556 kilometrů přitom Loprais sváděl dlouho vyrovnaný souboj s lídrem celkového pořadí Gerardem de Rooyem a na kontrolních bodech je od sebe dělily pouhé sekundy. Jenže na 374. kilometru trasy z Antofagasty do Iquique v Chile, podle Lopraisova webu na přejezdu po asfaltu mezi dvěma úseky speciálky, český pilot havaroval.

"Kluci nejsou zranění, doprovodná Tatra vyrazila k nim," píše se na stránce týmu. K nehodě došlo na rovném úseku, kde podle všeho jel Loprais maximální možnou rychlostí, a jeho tatra následně zůstala značně poškozená ležet na střeše.

Podle webu pořadatelů posádku, kterou vedle Lopraise tvoří ještě Petr Almáši a Michal Ernst, přepravil vrtulník do cílového bivaku k ošetření, všichni by ale měli být v pořádku. Nejspíše ale Loprais i Almáši utrpěli otřes mozku.

Posádka čekala hodinu na lékaře

"Nevypadalo to vůbec hezky. Části kamionu byly rozházené na padesáti šedesáti metrech. Když jsem přijel na místo, tak Michal Ernst byl OK, Aleš Loprais byl stabilizovaný a mechanik měl zřejmě otřes mozku," uvedl fotograf Petr Lusk, který je přímo na rallye, pro Českou televizi.

Problémem nicméně bylo, že posádka čekala na místě nehody více než hodinu na vrtulník s lékaři. "Snad ale budou všichni v pořádku," dodal Lusk.

Etapu ovládly kamiony Iveco. Vyhrál Ital Miki Biasion těsně před Nizozemci Hansem Staceym a De Rooyem, který si upevnil vedení.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....