Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dvanáct hodin, tři dny po sobě. Thomas vysedává v sedle a vydělává na boj proti koronaviru

Sport

  18:36
Praha - Za normálních okolností na kole denně netráví ani polovinu toho, co si teď naplánoval. Dvanáct hodin v sedle. Tři dny po sobě. Velšský závodník Geraint Thomas se zapojil do boje proti koronaviru cyklistickým maratonem, hned za první den vybral na pomoc pro zdravotníky přes tři miliony korun.

Geraint Thomas si užíval triumfu s velšskou vlajkou. foto: Reuters

Pro některé cyklisty znamenají hodiny a hodiny strávené na trenažeru, které musejí absolvovat vzhledem k aktuálním bezpečnostním opatřením, jen nutné zlo.

Ne tak pro Gerainta Thomase.

Velšan pořádá prostřednictvím Zwiftu, aplikace, která umožňuje se virtuálně propojit s kýmkoliv po světě k tréninku, setkání s fanoušky nebo se účastní závodů.

A teď také přispívá na dobrou věc.

O co jde?

Thomas si naplánoval, že od středy do pátku každý den absolvuje na trenažeru dvanáctihodinovou jízdu na podporu lékařů a sestřiček britské národní zdravotní služby.

Dvanáct hodin proto, že obvykle tak dlouhé jsou teď směny v nemocnicích.

Zároveň také spustil na internetovém portálu GoFundMe veřejnou sbírku s cílem vybrat částku alespoň 100 tisíc britských liber (v přepočtu zhruba 3,1 milionu korun).

„Chci pomoct jakýmkoliv způsobem, jakým můžu,“ vysvětlil. „Jediné, co umím, je jízda na kole, tak jsem si řekl, že udělám charitativní jízdu a podpořím práci NHS.“

„Stejně jako všichni i já jsem ohromený těžkou prací, statečností a profesionalitou zdravotníků. Vím, že jsou to obtížné časy, ale doufám, že lidé přispějí. I kdyby to měla být ta nejmenší částka,“ dodal.

Počátkem středy tak každý den v půl osmé ráno britského času přichází do své garáže v Cardiffu, usedá na trenažer a pouští se do dlouhé šichty, kterou živě vysílá na Facebooku.

Spolu s ním se virtuální jízdy mohou zúčastnit i fanoušci, v určitý čas dokonce 33letý velšský závodník zpomalí, tak aby se po boku bývalého vítěze Tour de France mohly projet i děti.

„Jsem trochu nervózní, protože tak dlouho jsem předtím nikdy nejel. Takže mě bude na konci prvního dne asi všechno bolet, natož pak třetí den. Ale je to pro dobrou věc,“ líčil před startem.

Egan Bernal, kterému gratuluje k vítězství v zisku 20. etapy Geraint Thomas.

Hned první den svůj úkol splnil.

Už po několika hodinách od úvodního šlápnutí lidé poslali na účet více než 50 tisíc liber, během odpoledne poté částka překonala původně požadovaných 100 tisíc liber.

„Právě jsme pokořili náš cíl,“ zahlásil Thomas do kamery. „Neuvěřitelné.“

Vybranou částkou jeho jízda však nekončí.

Naopak.

Jezdec týmu Ineos pokračuje, během tří dnů chce absolvovat 36 hodin v sedle a původně požadovanou cifru třeba zdvojnásobit, ztrojnásobit…

Velšan se tak přidal k plejádě dalších cyklistů, kteří se zapojili do boje proti koronaviru.

Geraint Thomas se raduje z vítězství na Tour společně se svou manželkou.
ŠTYBAROVA PARÁDA. Po 14 letech vyhrál český cyklista etapu na Tour de France -...

Sedminásobný grandtourový vítěz Alberto Contador se rozhodl přes eBay vydražit své kolo Specialized Tarmac.

„Je to kolo, s kterým jsem jezdil v roce 2011. Je pro mě hodně speciální. Absolvoval jsem s ním výšlapy na Etnu (během Gira d´Italia) nebo Alp d´Huez (během Tour de France),“ popsal.

Vybraná částka putuje španělskému Červenému kříži.

Den po bývalém šampionovi Tour se do boje proti koronaviru připojil i ten úřadující. Egan Bernal rovněž do aukce přihodil své kolo a k němu i trikoty z francouzské Grandtour – žlutý, bílý a klasický dres Ineosu.

„Je to výzva. Tak doufám, že ji přijmete a společně vybereme hodně peněz,“ vyzval své příznivce.

Peníze 23letého závodníka míří nadaci Foundación Exito, která zajišťuje jídlo a další prostředky ohroženým dětem v Kolumbii.

Bernalův týmový kolega – Michael Kwiatkowski – zase nabídl svůj toruňský byt zdravotníkům z místní nemocnice.

Řada cyklistů také pomáhá s rozvozem zásob. Kurýry, kteří rozvážejí potraviny, se stali Dylan Groenewegen z Jumbo-Visma a Warren Barguil z Arkéa-Samsic. Davide Martinelli z Astany rozváží léky.

Autor: