Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Egyptský boj na všech frontách. Kontroverzní MS v házené dospělo do play-off, pořadatelé stále čelí kritice

Úvodní ceremoniál k zahájení MS v egyptské Káhiře. foto: Reuters

KÁHIRA/PRAHA - Na třech místech se ve středu rozehraje vyřazovací fáze házenkářského světového šampionátu. V boji o cenné kovy zůstala už jen osmička nejlepších.
  11:34

V kontextu současné situace a také v pořadatelské zemi – Egyptě – ono označení „nejlepší z nejlepších“ platí dvojnásob.

Už před turnajem zrušili svoji účast Češi, což následně způsobilo zemětřesení na svazu a odvolání vedení i reprezentačních trenérů, a Američané.

Po dvou zápasech vinou koronaviru v týmu a nedostatečného počtu hráčů musel vzdát pokračování nováček šampionátu z Kapverd. Během prvního týdne se valila na pořadatele kritika za hodně „děravou bublinu“, kdy se v hotelech pohybovali mezi hráči neznámí lidé bez roušek a kdy týmy nebyly odděleny od dalších hostů například při jídle.

Úvodní ceremoniál k zahájení MS v egyptské Káhiře.
Dánský kouč Nikolaj Bredahl Jacobsen.

Do toho se bouřili egyptští zdravotníci, kteří si stěžují na nedostatek ochranných pomůcek pro práci s covidovými pacienty. Některá média přišla dokonce se zprávami o zatýkaní vzpurných lékařů.

V úterý pak přidali svoji trošku do mlýna Slovinci. „Vůbec nemůžeme být spokojeni s nedůstojnou organizací šampionátu,“ postěžoval si generální sekretář svazu Goran Cvijič. „Během 24 hodin před zápasem proti Egyptu se až 12 hráčů z našeho týmu otrávilo jídlem,“ dodal den po remíze 25:25. Ta poslala balkánský tým na letiště směr Evropa, domácí naopak posunula do čtvrtfinále.

A také v něm si Egypťané věří. „Můžeme se měřit s těmi nejlepšími, Dánové nejsou neporazitelní,“ řekl před duelem s úřadujícími mistry Evropy i olympijskými šampiony pivot Ibrahim El-Masry. Že je téma covid všudypřítomné, potvrdila také jeho další slova. „Děkuji spoluhráčům, trenérům, našemu svazu a všem zúčastněným, že nám pomohli, přestože byla příprava kvůli koronaviru ovlivněna,“ dodal jednatřicetiletý dvoumetrový obr.

Egypťanům je jasné, že musí udělat na palubovce maximum i pro svoji zemi, pro kterou je do konce dotažený šampionát důležitý nejen ze sportovního, ale i z politického hlediska.

A třeba napodobit čtyřnásobné asijské šampiony z Kataru, kteří pořadatelství MS před šesti lety dotáhli k senzačnímu stříbru.

Letos je ale výběr plný naturalizovaných Evropanů proti dalšímu severskému celku – Švédsku – spíše outsiderem.

Totéž platí také pro Maďary, kteří zatím na turnaji plní roli nejpříjemnějšího překvapení. S jistotou čtvrtfinále nechali v posledním duelu osmifinálové skupiny proti Španělům odpočívat řadu opor a poprvé na turnaji prohráli (28:36). A proti vždy nebezpečné Francii nastoupí s vědomím, že lepší zápasovou bilanci na světové scéně měli pouze jednou – při stříbrné jízdě mistrovstvím světa ve Švýcarsku před 35 lety.

Poslední dvojici tvoří vicemistři světa z Norska a právě Španělé. A byť medaili obhajují Seveřané, poslední čtyři duely na MS či ME ovládli jejich soupeři.

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...