19. června 2007 17:03 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

'Estebák' jsem nebyl, hájí se Mokrý

Pavel Mokrý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Mokrý | foto: ČTK

PRAHA Předseda fotbalového svazu Pavel Mokrý tvrdí, že ve službách Státní bezpečnosti (StB) nikdy nebyl. V písemném prohlášení dnes reagoval na informace, které přinesl sportovní magazín Totalsport.

Podle časopisu byl první muž českého fotbalu členem StB, což prý dokazuje jeho lustrace, o kterou požádal před dvěma lety.

Mokrý se proti tomuto tvrzení ostře ohradil. "Ve Sboru národní bezpečnosti, nebo v StB jsem nikdy nepracoval. Ani jsem s nimi nespolupracoval," uvedl předseda ČMFS po svém návratu z mistrovství Evropy jednadvacítek v Nizozemsku.

Argumentuje svým profesním životem. "Po absolvování vysoké školy v Brně v roce 1978 jsem nastoupil do tehdejšího národního podniku Kovolit Modřice, ve kterém jsem pracoval až do roku 1998. V roce 1998 jsem se stal pracovníkem Krajské správy Policie ČR - oddělení hospodářské kriminality, kde jsem působil do roku 2003," uvedl Mokrý. Před nástupem do čela svazu ještě dva roky podnikal.

"Kdybych před listopadem 1989 v těchto strukturách byl zaměstnán, bylo by téměř vyloučené, abych se v roce 1998 stal profesionálním pracovníkem policie," tvrdí Mokrý. Informace o údajné pozitivní lustraci označil za zavádějící a účelovou skandalizaci své osoby. "Proto se k tomu již nadále nebudu vyjadřovat," konstatoval.

Podle Totalsportu se Mokrý stal pracovníkem StB v roce 1981 a před dvěma lety před podáním kandidatury na předsedu svazu požádal o lustraci na výzvu delegátů moravské komory. Nakonec ji ale předkládat nemusel, protože svazové normy jí nepodmiňují práci v kterékoliv funkci.
Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz