Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Vrabcová mezi elitou! Johaugová triumfovala neuvěřitelným způsobem

Sport

  14:35aktualizováno  14:55
FALUN - Unikla už na 7. kilometru a od té chvíle běžela závod ve své vlastní lize. S ohromující převahou 52 vteřin dominovala 26letá Therese Johaugová klasické třicítce na mistrovství světa ve Falunu. Eva Vrabcová-Nývltová patří stejně jako loni na olympiádě v Soči do elitní světové Top 10, skončila na výborném 9 místě.

Česká běžkyně Eva Vrabcová-Nývltová (vpravo) na mistrovství světa ve Falunu. foto: ČTK

V roce 2007, při svém rozlučkovém závodě kariéry právě ve Falunu, nazvala Kateřina Neumannová nastupující norskou hvězdičku Therese Johaugovou „králíčkem Duracel“. Nyní si v témže středisku upalovala tatáž Johaugová pro titul mistryně světa na třicítce. Stále tak drobná a rtuťovitá, s úžasnou frekvencí běhu, ale mezitím už coby jedna z největších superstar světového lyžování.

Po zlatu ze skiatlonu i ze štafety má už také ona na letošním šampionátu tři zlaté medaile, vyrovnala se tím krajanu Northugovi. Na rozdíl od něj však vlastní dva triumfy z distančních závodů. Pouze na desítce zůstala daleko za nejlepšími, tam stejně jako celý norský tým promazala.

Máš problém s váhou, radí Neumannová Vrabcové-Nývltové

Nikdy předtím Johaugová klasickou třicítku na mezinárodní úrovni nevyhrála, dokonce ani ve Světovém poháru ne. Až nyní.

A provedla to způsobem vpravdě ohromujícím.

Marit Björgenová, která naopak od her ve Vancouveru 2010 ovládla na vrcholných akcích každou třicítku, ať už klasicky nebo volně, se tentokrát musela spokojit se stříbrem. Nepřekonala tak historický rekord Rusky Vjalbeové, nadále mají obě 14 zlatých medailí z mistrovství světa.

Bronz patří domácí Charlotte Kallaové. Světová šampionka z volné desítky na trati dvakrát upadla, prožila si i velkou krizi, přesto v posledním kole unikla dalším kandidátkám stupňů vítězů. Stala se první švédskou běžkyní na lyžích v historii, která vybojovala na jediném mistrovství či olympiádě čtyři medaile.

A devátá finišovala Eva Vrabcová-Nývltová, která dlouho bojovala i o 7. místo. Podruhé je na šampionátu v Top 10, zároveň dosáhla i svého nejlepšího umístění z mistrovství světa v kariéře.

„Třicítka je pro mě královský závod,“ tvrdila před startem. Na ni se přece tolik soustředila - a tomu odpovídal i její výkon. A přestože nezopakovala senzační páté místo z her v Soči, zaslouží si její výkon v této sezoně mnoha zdravotních problémů nejvyšší uznání.

Zdrcující útok přišel na 7. kilometru

Už krátce po startu se utrhla vedoucí jedenáctičlenná skupina, ve které chyběla pomaleji se rozjíždějící Vrabcová, která po pěti kilometrech běžela až ve druhé skupině, zaostávající o 14 vteřin. Zkraje druhého pětikilometrového okruhu se však vpředu taktizovalo, běžkyně zpomalily a obě skupiny se sjely. Vrabcová rázem byla na 11. místě.

Na 7. kilometru došlo ke klíčovému okamžiku závodu. Johaugová navýšila tempo, člení skupina se trhala. A Norka najednou ujížděla všem, s odstupem ji marně stíhaly Kowalczyková, Kallaová, Björgenová a další.

Pořadí

1. Johaugová (Nor.),

2. Björgenová (Nor.) -52 vt. 

3. Kallaová (Šv.) -1,31 min., 

4. Niskanenová (Fin.) -1,55, 

5. Bleckurová (Šv.) -2,09, 

6. Böhlerová (Něm.) -2,36, 

7. Saarinenová (Fin.) -2,45, 

8. Wengová (Nor.) -2,45,

9. Vrabcová Nývltová -2,52.

Vrabcová se během druhého okruhu zařadila do skupinky, bojující o 9. až 14. místo. Hluboko na konec druhé desítky se naopak propadla Polka Kowalczyková, kterou předchozí stíhačka stála příliš mnoho sil.

Johaugová byla naopak nezadržitelná: po 10 kilometrech měla k dobru 28 vteřin na šest pronásledovatelek a unikala dál, plná energie. V polovině závodu, než přezouvala lyže, už to bylo tři čtvrtě minuty! A za dalších 1200 metrů 54 vteřin. Za ní bojovaly o druhou pozici Björgenová a Finka Niskanenová, zjevnou krizí procházela Kallaová.

Vrabcová při přezutí lyží zazmatkovala, když zamířila do vedlejšího boxu, ale rychle si uvědomila chybu a stále se držela ve své skupince. Z této party postupně odpadaly další a další ženy, až z ní zbyla jen dvojice ve složení Vrabcová a Němka Böhlerová, jedoucí na 8.a 9. místě. Společně pohltily i umdlévající finskou veteránku Saarinenovou a stoupaly pořadím.

Johaugová si do posledního kola nesla luxusní náskok 1:15 minuty a přestože sil ubývalo, mohla si „vychutnat“ závěr své spanilé jízdy za zlatem.

Vrabcová naopak bojovala na posledních kilometrech s krizí, neudržela se Böhlerové a zezadu se k ní přiblížila Saarinenová, která ji na stadionu předstihla. Ale stejně jako Johaugová křepčila a mávala norskou vlajkou, mohla si i Češka říci: Byl to povedený den.

Autor: