24. února 2015 14:50 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Propadák suverének. Norky promazaly, na MS je zválcovala Kallaová

Švédská vítězka Charlotte Kallaová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švédská vítězka Charlotte Kallaová. | foto: Reuters

FALUN/PRAHA Modrá obloha zmizela, nad lyžařským areálem ve Falunu začalo hustě chumelit a na trati se při volné desítce žen děly při světovém šampionátu věci. Norské superhvězdy zažily nevídaný propadák. Naopak Američanky slavily dvě medaile. A desetitisíce domácích fanoušků oslavovaly novou světovou šampionku Charlotte Kallaovou, která vyhrála rozdílem třídy.

Švédka Kallaová je sice olympijskou vítězkou z Vancouveru, ale doposud neměla žádnou individuální medaili z mistrovství světa. Ovšem to od úterního odpoledne neplatí.

Od her ve Vancouveru 2010 nevyhrála na světové úrovni žádnou volnou desítku až do pohárového závodu v Östersundu, který byl poslední generálkou na mistrovství ve Falunu. Ale to nebylo nic proti tomu, jak deklasovala soupeřky tentokrát.

Euforie švédské lyžařky Charlotte Kallaové.
Norská favoritka Marit Bjöergenová.

S číslem 49 na hrudí, jako první z největších favoritek, projela cílem a padla vyčerpaně na sníh, v tu chvíli s obrovským náskokem 41 vteřin. Věděla, že za ní je na trati ještě 22 běžkyň, včetně mnoha velkých jmen, přesto už podle zpráv z mezičasů tušila: Dnes mi zlato nikdo nevezme.

A měla pravdu.

Stříbro i bronz patří senzačně Američankám: Jessice Digginsové a Caitlin Greggové, vybíhající už s číslem 3, tedy dříve, než se spustila největší chumelenice.

Eva Vrabcová-Nývltová byla na prvním mezičase čtrnáctá, pak počasím klesala na konečnou 23. pozici.

„Nelze to od Evy brát jako propadák, ale i ona sama asi doufala v lepší výsledek,“ komentovala v České televizi spolukomentátorka Kateřina Neumannová.

RADOST MEDAILISTEK. Američanky Digginsová (vlevo) a Greggová (vpravo) při...

RADOST MEDAILISTEK. Američanky Digginsová (vlevo) a Greggová (vpravo) při společném výskoku se švédskou vítězkou Kallaovou.

Přesto si Češka připsala skalp takřka kompletní norské reprezentace, ke které vždy tolik vzhlížela! Jen Heidi Wengová se před ni ve výsledkové listině těsně vmáčkla, o půldruhé vteřiny.

Norky totiž zažily drtivou porážku, jednu z největších v novodobé historii. Jejich servismanský tým zjevně zcela promazal.

Jen považte: Marit Björgrnová, vítězka šesti z deseti posledních závodů ve volné desítce, ztratila 2:23 minuty a obsadila 31. místo.

A Therese Johaugová, před třemi dny zlatá ve skiatlonu, ztratila 2:14 minuty, skončila na 27. místě a stejně jako její kolegyně v cíli jen nevěřícně kroutila hlavou.

Mistrovství světa v klasickém lyžování ve Falunu (Švédsko):

Běh na lyžích: Ženy - 10 km volně:

1. Kallaová (Švéd.) 25:08,8, 2. Digginsová -41,0, 3. Greggová (obě USA) -46,9, 4. Rydqvistová (Švéd.) -48,6, 5. Faivreová-Piconová (Fr.) -55,2, 6. Von Siebenthalová (Švýc.) -59,2, 7. Išidaová (Jap.) -1:02,5, 8. Niskanenová (Fin.) -1:04,6, 9. Bonerová (Švýc.) -1:05,8, 10. Stephenová (USA) -1:06,4, ...23. Vrabcová-Nývltová -1:53,5, 55. Grohová ě ČR) -4:23,2.

tmTomáš Macek