11. července 2011 15:06 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Expert formule 1: Vettel? Má už příliš velký náskok

Sebastian Vettel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sebastian Vettel | foto: Reuters

PRAHA Sebastiana Vettela má možnost jako jeden z mála Čechů potkávat velmi často. Podle bývalého manažera stáje McLaren a komentátora Pavla Turka už Němci obhajobu titulu mistra světa téměř jistě nikdo nepřekazí.

LN Proč si to myslíte?
Má už příliš velký náskok. A i když od Silverstonu došlo ke změně pravidel, co se týká difuzorů, stejně ho už asi nikdo nedožene. Jen předpokládám, že už nebude ve zbytku sezony tak dominovat.

VETTELOVA NADVLÁDA VE FORMULI 1

LN Za triumfem Red Bullu stojí samozřejmě také auto. Kolik procent úspěchu patří jemu a kolik naopak jezdci?
Technika dělá zhruba 80 procent úspěchu a jezdec zbylých dvacet. Nezapomeňte ale, že ten, kdo se dostane do F1, musí být opravdu špičkový pilot.

LN Jak se na Vettelovu nadvládu dívá promotér a šéf F1 Bernie Ecclestone?
Je jasné, že nikdo nechce mít jednoznačný šampionát. Naštěstí ale nejsme v Schumacherových dobách, kdy za ním dlouho nikdo nebyl. Náskok Red Bullu není zase tak závratný, ostatní týmy se na něj dotahují.

LN Nemůže tahle situace odradit i sponzory?
To si nemyslím. Podle výsledků vypadají závody nudně, ale tak to není, Už roky jsme neviděli Velké ceny, ve kterých by se tak často předjíždělo. Pro diváky jsou tak závody koukatelnější. Pryč jsou naštěstí doby, kdy jste se podíval na start, pak si hodinku zdříml a po probuzení jezdili všichni ve stejném pořadí. Odchod sponzorů nehrozí, naopak v německy mluvících zemích zájem spíše roste.

LN Jak je tedy možné, že v německé televizi byl nedávno sledovanější zápas fotbalistek na mistrovství světa než Vettelovo vítězství?
To je jejich fenomén, který by u nás nikdy nefungoval. Němci se dokážou nadchnout pro věci, jako jsou ženský fotbal, biatlon, skoky na lyžích či box. V posledním případě roli hrálo i to, že MS sami pořádají. Sledovanost F1 byla v Schumacherových dobách 13 až 15 milionů lidí, pak klesla na pět až šest milionů, letos je někde okolo devíti milionů.

LN Z Vettela se stává velká celebrita. Stoupá i jeho marketingová cena?
Samozřejmě. Ale bude záležet hlavně na tom, zda doopravdy titul obhájí. Jezdců, kteří zvítězili jednou, je hodně. Ale těch, kteří mají dva tituly, je v současnosti velmi málo. Když bude znovu mistrem světa, Vettelova marketingová cena stoupne několikanásobně. Navíc on je velmi oblíbený a vůči všem velmi vstřícný – to jsou jeho velké tržní zbraně.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!