Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dumoulin padl. Aru vede na Vueltě o čtyři minuty a sahá po celkovém prvenství

Tour de France

  17:39aktualizováno  18:33
CERCEDILLA - Naposledy před 35 lety vyhrál Nizozemec závod velké trojky, Joop Zoetemelk v roce 1980 dobyl Tour de France a letos se těšil na svého nástupce na španělské Vueltě. Jenže na předposledním vrcholu předposlední etapy Tom Dumoulin, od středy majitel červeného trikotu, padl. Dvacátou etapu ovládl domácí Ruben Plaza, kousek za ním cílem projel Fabio Aru a pokud se v neděli na cestě do Madridu nestane nic vážného, oslaví Ital celkové prvenství.

Fabio Aru v cíli etapy na Vueltě. foto: ČTK/APReuters

Španělský veterán z týmu Lampre-Merida se 115 kilometrů před cílem rozhodl, že ho to ve skupině dalších uprchlíků nebaví, vypálil vpřed a strávil den v osamění.

V cíli však měl kolem sebe plno. Publikum nejrychlejšímu muži dne tleskalo vestoje, Plaza mezi diváky hodil rukavice, zamával jim. On byl vítězem 20. etapy.

Ještě větší radost však zavládla v týmu Astany, když cílem projel její kapitán Aru. Objal se s kolegou Sánchezem a vzlykal. Dávno věděl, že v poslední možné chvíli vydřel to, o co se snažil předchozí tři týdny.

Dosud na sobě mladý Ital nosil bílý dres pro lídra kombinované soutěže, po sobotě a na dohled Madridu se převlékal do toho nejcennějšího - rudého.

Čtyři vrchařské prémie 1. kategorie se tyčily na trati poslední horské etapy Vuelty a ta předposlední rozhodla.

Dosud vedoucího Dumoulina porazila na lopatky a obrala ho o rodící se senzaci. Ve 22 letech mohl poprvé vyhrát tak významný závod, ale zůstalo opravdu jen u úvah.

Nizozemec v pátek nadělil nepozornému Aruovi další tři sekundy a zdálo se, že je odhodlaný dobýt rudý trikot.

Byť znovu zůstal bez týmových bodyguardů, polovinu etapy se bil o svůj životní výsledek.

Dumoulin odpadl na rovině

Od nynějška však pro něj navždy zůstane noční můrou hora s výškou 1775 metrů a názvem Puerto de la Morcuera. Právě tam se Dumoulin probudil z červeného snu.

Cataldo z Astany napálil na prvních metrech stoupání tempo, ale Dumoulin byl jako obvykle v dobré pozici, nalepený na zadní kolo Arua.

Pak zrychlil další z modrých Landa a červený Nizozemec na chvíli vycouval. Svým tempem však ještě díru zalátal.

Jenže přišla Landova další akcelerace, pak sám Aru vystřelil a to už bylo pro Dumoulina fatální. Tehdy se Ital virtuálně oblékal do trikotu lídra.

Jako skvělý časovkář sice ve sjezdu držel svůj odstup na únosné úrovni, ale když se silnice narovnala a celá Astana vrhla všechny síly do budování náskoku, Dumoulin se zlomil. „Psychologická bitva mezi mnou a Aruem? Ta mě nezajímá, mně jde o čas,“ říkal po pátku.

Nyní ale poraženecky klopil hlavu a věděl: Na svou vítěznou premiéru si ještě musím počkat. Sobotní tragédie ho poslala na 6. místo.

Cyklistický závod Vuelta - 20. etapa San Lorenzo de El Escorial - Cercedilla (181 km)

1. Plaza (Šp./Lampre) 4:37:05, 2. Goncalves (Portug./Caja Rural) -1:07, 3. De Marchi (It./BMC) -1:08, 4. Sicard (Fr./Europcar) -1:29, 5. Moinard (Fr./BMC), 6. Verona (Šp./Etixx-Quick-Step), 7. Henao (Kol./Sky) všichni -1:30, 8. Elissonde (Fr./FDJ) -1:35, 9. Montaguti (It./AG2R) -1:43, 10. Moser (It./Cannondale) -2:40.

Průběžné pořadí: 1. Aru (It./Astana) 83:01:40, 2. Rodríguez (Šp./Kaťuša) -1:17, 3. Majka (Pol./Tinkoff-Saxo) -1:29, 4. Quintana (Kol./Movistar) -2:02, 5. Chaves (Kol./Orica) -3:30, 6. Dumoulin (Niz./Giant) -3:46, 7. Valverde (Šp./Movistar) -7:10, 8. Nieve (Šp./Sky) -7:26, 9. Moreno (Šp./Kaťuša) -7:32, 10. Meintjes (JAR/MTN) -10:46.

Autor:

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...