23. srpna 2015 8:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Zákeřný útok na Faraha? ‚Nevím, co si o tom myslet,‘ řekl běžec o kolizi

Mo Farah nenechal nikoho na pochybách, kdo je nejlepším světovým závodníkem na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mo Farah nenechal nikoho na pochybách, kdo je nejlepším světovým závodníkem na... | foto: Reuters

PEKING I když na začátku posledního kola po kontaktu se soupeřem málem upadl, doběhl si britský vytrvalec Mo Farah opět pro titul mistra světa na trati 10 000 metrů. Drtivým finišem za sebou nechal trojici Keňanů, kteří se ho marně snažili během závodu setřást, a získal šesté zlato na velké světové akci za sebou.

Kolize s nakonec druhým Geoffreym Kamwororem, který loni vyhrál půlmaraton v Českých Budějovicích, však Farahovy ambice na prodloužení vítězné šňůry téměř zhatila. „Málem mě skopli tolikrát, ale díky bohu naštěstí jsem neupadl. Asi třikrát nebo čtyřikrát jsem téměř skončil na zemi. Mám dlouhý krok, takže je snadné mě zasáhnout. Ale nevím, jestli to dělali schválně, aby mě vyřadili ze hry. Nevím, co si o tom mám myslet,“ řekl dvaatřicetiletý rodák ze Somálska v rozhovoru pro BBC.

Mo Farah (uprostřed) vyhrál běh na 10 kilometrů, ve strhujícím finiši porazil...
Čistá radost Mo Faraha.

„Soupeři na něj zkusili všechno možné, málem ho i sundali. Ale běžel si to svoje. Je v životní formě. Věděl, že na něj nemají, ať udělají cokoli,“ ocenila Farahův výkon světová rekordmanka v maratonu Paula Radcliffeová.

Dvojnásobný olympijský vítěz se v posledních měsících musel vyrovnávat se stínem dopingového podezření poté, co BBC obvinila jeho trenéra Alberta Salazara, že napomáhal některým svým svěřencům k dopingu. Patří k nim i Američan Galen Rupp, který doběhl na desítce pátý.

Farah podezření z dopingu striktně odmítl a krátce před MS nechal nahlédnout do svých krevních profilů, aby se očistil. Jeho přípravu na šampionát prý kauza dost poznamenala. „Nebylo to snadné po tom, co mám za sebou. Musím jen dál nechat mluvit za sebe své výkony a vyhrávat medaile. V tom jsem dobrý,“ uvedl čtyřnásobný mistr světa.

V sobotu se pokusí obhájit titul také na pětce. Podobný double na MS dosud žádný vytrvalec nezopakoval.

ČTK

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?