7. června 2015 12:26, aktualizováno  13:39 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Zabíjíte mě. Naštvaný vytrvalec Mo Farah opouští Diamantovou ligu

Mohamed Farah | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mohamed Farah | foto: Reuters

LONDÝN Dvojnásobný olympijský vítěz Mo Farah se odhlásil z nedělního mítinku Diamantové ligy v Birminghamu. Britský vytrvalec to oznámil den po té, co rozhořčeně reagoval na dopingová obvinění svého trenéra Alberta Salazara. Majitel zlatých medailí z OH v Londýně v závodech na 5000 a 10 000 metrů měl v Birminghamu startovat na patnáctistovce.

Salazar podle informací BBC a americké neziskové společnosti ProPublica zaměřující se na investigativní žurnalistiku v minulosti radil svým svěřencům s užíváním dopingu. Renomovaný trenér obvinění, která byla zveřejněna ve středu, odmítl a Farah v sobotu prohlásil, že u něj navzdory těmto nařčením zůstane.

„Ptal jsem se Alberta, o co jde. Že potřebuji odpovědi. A on mě ujistil, že to jsou pouhé výmysly,“ řekl Farah. Běžec prý nevidí jediný důvod, proč by svého trenéra měl opouštět.

Aféra ale Faraha prý vyčerpala natolik, že se na nedělní závod Diamantové ligy necítí. „Nejsem schopný se na něj dostatečně soustředit. Po událostech posledních dní se cítím citově i fyzicky vyčerpaný,“ uvedl v neděli v písemném prohlášení Farah, který nikdy nebyl obviněn z žádného dopingového provinění. „Moje jméno je nyní vláčeno blátem,“ uvedl však nasupený Farah.

Zabíjíte mě

V rámci přípravy na světový šampionát v Pekingu se rozhodl odcestovat zpět do USA. „Omlouvám se lidem, kteří si koupili lístky, aby mě viděli závodit, a prosím je o pochopení v této době,“ dodal vytrvalec. 

Na opakované otázky médií ohledně dopingu však reagoval rozhořčeně. „Zabíjíte mě. Já sám vím, jak tvrdě dřu, čím si mé tělo prochází každý den. Sto dvacet mil týden co týden. Jestli na mě cokoliv máte, ukažte to.“

Farahův trenér Salazar podle médií v roce 2002 podával steroidy tehdy šestnáctiletému Galenu Ruppovi. Z používání steroidů a dalších neetických praktik obvinil šestapadesátiletého Američana jeho někdejší asistent Steve Magness a někteří jeho bývalí svěřenci. Žádný z členů jeho tréninkové skupiny Nike Oregon Project ale nikdy neměl pozitivní dopingový test.