21. března 2015 6:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Zase ten doping. Bulharští reprezentanti čelí obřímu obvinění

Bulharský vzpěrač Demir Demirev. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bulharský vzpěrač Demir Demirev. | foto: ČTK/AP

SOFIA Jedenáct bulharských vzpěračů včetně tří mistrů Evropy mělo v přípravě na kontinentální šampionát pozitivní test na anabolický steroid stanozolol. Zakázanou látku obsahovaly vzorky odebrané před dvěma týdny v Sofii, kde měla reprezentace soustředění před dubnovým ME v Tbilisi.

Národní federace oznámila, že mezi přistiženými jsou loňští evropští šampioni Ivajlo Filev (do 62 kg) a Ivan Markov (do 85 kg) i mistr Evropy z roku 2005 Demir Demirev (do 69 kg).

„Pro bulharské vzpírání je to další těžká rána,“ řekl generální sekretář svazu Borislav Gidikov. Bulharští vzpěrači se postarali o obří skandál už v roce 2008, kdy rovněž kvůli jedenácti přistiženým sportovcům stáhla federace reprezentaci z olympijských her v Pekingu. Tři Bulhary také připravil doping dodatečně o zlaté medaile z olympiády v Sydney 2000.

Reprezentačního trenéra Ivana Ivanova nynější nálezy překvapily, zejména pak zjištěná látka, která byla hojně užívána spíše v minulosti a v současnosti je snadno odhalitelná. „To už nikdo neužívá,“ řekl. Za jediné možné vysvětlení označil kontaminaci potravinových doplňků.

ČTK, Lidovky.cz