26. března 2015 6:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Rusové šidí tresty pro dopující sportovce, tvrdí atletická federace

ĎÁBELSKÁ KOMBINACE. Sportovní výkony až do sebezničení, zakázaný doping - jedno... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ĎÁBELSKÁ KOMBINACE. Sportovní výkony až do sebezničení, zakázaný doping - jedno... | foto: archiv

Atletická federace se odvolala na Mezinárodní sportovní arbitráž kvůli dopingovému skandálu, který hýbe ruskou atletikou. Tamní antidopingová agentura RUSADA totiž své sportovce trestá tak, aby zpětně nepřišli o medaile z významných akcí typu mistrovství světa či olympijských her.

Sergej Kirďapkin, Valerij Borčin, Olga Kaniskinová, Sergej Bakulin, Vladimir Kanajkin a Julija Zaripovová. Šest jmen, u kterých byly nalezeny nesrovnalosti v biologických pasech.

Důkazy spojené s užíváním zakázaných látek jsou přesvědčující, IAAF (atletická federace) však nesouhlasí s přístupem, který praktikuje RUSADA. Ta totiž svým sportovcům anulovala jen část výsledků, nikoliv všechny během „dopingového“ období.

Například překážkářka Julia Zaripovová podle agentury Reuters přijde o zlatou medaili z olympiády, ale triumf z MS v roce 2011 jí zůstane.

Chodec Kirďapkin zase ztratí výsledky ze tří různých časových období mezi rokem 2009 a červnem 2012, což znamená, že londýnské zlato ze závodu na 50 km si ponechá.

„Období, v němž jsme sportovcům anulovali výsledky, byla vybrána z čistě vědeckých důvodů,“ uvedl šéf agentury RUSADA Ramil Chabrijev.

Skandál spojený s dopingem odstartoval po odvysílání reportáži v německé televizi ADR, podle které má 99% ruských sportovců zkušenosti se zakázanými látkami

Stanice poukázala i na zakrývání pozitivních testů a neochotu jejich vyšetřování ze strany funkcionářů. Potíže s dopingem nemá jen ruská atletika, ale i plavání či biatlon.

lsoLukáš Šonský, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!