9. října 2015 12:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Velká pardubická bude mít nového šampiona. Favoritem jsou Váňovi koně

Žokej Jan Faltejsek s Orphee des Blins v čele | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žokej Jan Faltejsek s Orphee des Blins v čele | foto: Foto: MAFRA / Michal Klíma

PRAHA 125. ročník Velké pardubické vypadá nevyzpytatelně. Žádný z předchozích vítězných koní se tentokrát na start nepostaví.

Strhávali na sebe největší pozornost. Dva koňští šampioni, každý jiný. Pracovitý dobrák a klisna tank, která vše zválcovala. Čtrnáctiletý valach Tiumen žije v Domově pro koně v Leštině a do důchodu zamířila také dvanáctiletá Orphee des Blins.

V nich odešli ze scény šampioni šesti posledních ročníků Velké, a tak po dlouhé době nebude na startu žádný z bývalých koňských vítězů.

A nebude tu v roli žokeje ani Josef Váňa starší, symbol českých dostihů, který zná závodiště stejně důvěrně jako svůj obývák v Chyši.

Bude to zvláštní ročník. Otevřený, nevyzpytatelný, nachystaný na překvapení.

„Vítězem může být prakticky kdokoli,“ říká Richard Benýšek, šéf Dostihového spolku. „Jednoznačného favorita nemáme, což není pro sázkaře dobrá zpráva. Ale tím víc bude letošní ročník dramatický.“

Nemusí vyhrát žádný z šesti koní, kteří jsou dle kurzů považováni za největší favority. Jen vzpomeňte, i Orphee des Blins byla před svým prvním triumfem outsiderem startujícím s vysokým kurzem 55:1.

Vyrovná Faltejsek Gehma?

Přesto i 125. ročník Velké pardubické má ambici měnit popředí historických tabulek.

Jan Faltejsek může být prvním Čechem, který ji vyhraje čtyřikrát v řadě. Takový kousek dosud zvládl jen německý žokej Peter Gehm, jenž se po svém ochrnutí pravidelně vrací do Pardubic na vozíku.

Josef Váňa starší může v roli trenéra slavit rekordní, desátý triumf. Mezi 22 aktéry má tři želízka.

Infografika Velká pardubická

Infografika Velká pardubická

A Dušan Andrés se stane teprve druhým žokejem po Váňovi, který načne třetí desítku startů ve Velké. Tentokrát v sedle klisny Modeny.

Viděno očima loňských výsledků, byl by z letos startujících koní nejvíce favorizovaný Al Jaz, tehdy druhý. V tomto roce však příliš nepřesvědčoval, což odráží kurz 11:1.

Kde tedy hledat top favority?

Prosím, vydejme se na obhlídku. Uveďme ji neutrálním názorem Grega Wroblewského, trenéra Orphee des Blins, který letos žádného koně v dostihu nemá a tvrdí: „Vpředu budou Zarif s Rabbit Wellem a Klaus.“

U bookmakerů má zatím nejlepší kurz debutant Rabbit Well s letošní bilancí čtyři starty = čtyři vítězství. Trénuje jej Váňa otec, ovšem jeho žokej Váňa syn upozorňuje na ryzákovu nezkušenost se závodištěm i poněkud jankovitou povahu.

Rovněž druhý favorit pochází z Váňovy trenérské školy. Zarifa navíc osedlá matador Josef Bartoš, kdysi šampion s Decent Fellowem a Sixteen, který loni prožil na Velké i tragické chvíle při úmrtí Zulejky.

„Zarif je pro mě nejlepší kůň v dostihu,“ říká Váňa starší. Bartoš s ním vyhrál druhou kvalifikaci a až po ní se definitivně rozhodl, že ho pojede i ve Velké. Z čehož se Váňa zaradoval: „Když si na koně sedne takový kanón, tak jsem rád.“

Vítěz posledních tří ročníků Jan Faltejsek vyměnil bíločervený dres za žlutomodrý a proti Váňovým svěřencům vyjede s desetiletým Universe of Gracie, jedním z nejstarších koní v dostihu. Paradoxně jde o valacha, o němž říkal: „Nikdy nebude koněm do Velké.“ Nyní mluví jinak: „Universe dozrál a změnil se. Ví, o čem jsou Pardubice, vyhovují mu.“ Trenér Kousek pro něj zvolil obdobný model přípravy, jaký měla loni Orphee des Blins.

A potom je tu loni třetí Klaus, letos druhý v poslední kvalifikaci. Majitelům už vydělal 1,99 milionu korun, žádný z přihlášených koní nezískal víc. Co s ním asi dokáže italský žokej Romano, který ve Velké od roku 2009 nezávodil a nikdy ji nedokončil lépe než patnáctý?

Jak si kůň pamatuje taxis?

Jediným koněm dorazivším ze zahraničí je ve startovní listině francouzský Pasquini Rouge, nesporně kvalitní, ve Švýcarsku vítěz dostihu mezinárodního Crystal Cupu. Ale nad vystoupením každého zahraničního koně na „drsné“ pardubické půdě visí vždy velký otazník.

Překážku, jakou je taxis, na rozdíl od mnoha soupeřů Pasquini Rouge dosud nikdy neviděl.

Pamatuje si ale kůň taxis?

I zkušený Josef Sovka, žokej Al Jaze, nad takovou otázkou zaváhá.

„Těžko říct,“ reaguje. „Ale určitě kůň ví, co bude, když se na taxis najíždí tak rychle. A jakmile se koně zvednou, tak téměř okamžitě vidí, že je tam příkop a že se musí natáhnout. Oni nejsou hloupí. Při odskoku se někdy snaží trochu proletět křovím, ale za ním se už natahují. Některému to vyjde, jinému ne. Přesto většinou s taxisem koně nemají problém.“

Hrozbou i ikonou zůstává legendární překážka nadále.

„Ale na jiných překážkách už se padá mnohem víc.“

On-line reportáž | HOKEJ

Česko - Švýcarsko
4 : 2
38:12
Loeffel to zkusil z velké dálky, což si Bartošák v klidu pohlídal.
36:41
Obránce Sklenička vypálil rychlým švihem a těsně minul švýcarskou klec.
36:01
Kovář zkusil zpoza branky odrazit puk od gólmana Mayera, ten byl připraven.