30. ledna 2017 12:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Federer se brání kritice. Nepodvádím. Jsem ten poslední, kdo by porušoval pravidla

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Roger Federer musel na tiskové konferenci odpovídat i na nepříjemné dotazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roger Federer musel na tiskové konferenci odpovídat i na nepříjemné dotazy. | foto: Reuters

melbourne Tenisté, fanoušci i diváci obdivují nedělní finále mužské dvouhry na Australian Open mezi Rogerem Federerem a Rafaelem Nadalem jako reklamu na tenis. Jeden z nich však na parádní pětisetové bitvě zakončené vzájemným uznáním ze strany obou legend našel velký škraloup. Vítěz Wimbledonu z roku 1987 a známý australský šoumen Pat Cash obvinil šampiona Federera z toho, že v přestávce mezi čtvrtým a pátým setem ohnul pravidla.

I když i jednapadesátiletý Cash uznal, že viděl famózní představení, neodpustil si však poznámku, že o šestnáct let mladší Švýcar podváděl, protože si před pátým setem vzal zdravotní pauzu a odešel do útrob stadionu, i když prý žádný problém neměl.

„Je to podvádění, které se toleruje. Je to podvádění v rámci pravidel, ale stejně to není v pořádku,“ nechal se Cash slyšet krátce po zápase v pořadu BBC Radio 5 Live.

Poukázal také na to, že stejnou zdravotní pauzu si Švýcar vzal i před pátým setem v semifinále proti krajanovi Stanu Wawrinkovi, i když prý na kurtu vypadal zcela zdravě.

Když se novináři Federera ptali, co na Cashův výpad říká, tvrdě se ohradil proti tomu, že by „medical timu“ zneužíval.

„Noha mě bolela od druhého kola (duel proti Noah Rubinovi), ale zvládl jsme se s tím nějak vypořádat. V zápase se Stanem mě bolela třísla z obou stran. Pořád jsem s bolestí bojoval,“ zdůvodnil své odchody do šatny osmnáctinásobný grandslamový vítěz.

Roger Federer na tiskovce.
„Jestřábí oko“ právě potvrdilo triumf Rogera Federera na letošním Australian Open.

„Vůbec nevím, o čem Cash mluví. Pravidla jsou od toho, aby se používala. Ne, aby se zneužívala. Myslím, že takhle se snažím chovat dvacet let své kariéry. Ta kritika je přehnaná. Jsem poslední člověk, který by si bral zdravotní přestávku,“ dodal Federer.

Celá záležitost paradoxně připomíná situaci z roku 2007, kdy si nechal v daviscupové baráži mezi Českem a Švýcarskem v rozhodujícím pátém zápase proti Stanu Wawrinkovi ošetřit koleno Radek Štěpánek.

Ten i s obvázanou nohou zápas dohrál a Wawrinku porazil 3:0 na sety, za což si od Federera vysloužil tvrdou kritiku, protože podle něj simuloval a chtěl jen získat čas pro odpočinek a rozhození soupeře.

Ať je pravda kdekoliv, je jisté, že Cash se Federerovy oslavy titulu v neděli určitě nezúčastnil.

larJaroslav Šindelář
  • 4Diskuse
Najdete na Lidovky.cz