Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Federera kritizuje grandslamový vítěz. Švýcar má střet zájmů, není to fér, tvrdí

Sport

  18:52
MONTE CARLO/PRAHA - Všichni tenisté jsou si rovni, jen někteří jsou si rovnější? Třaskavou debatu rozpoutal francouzský deblista Julien Benneteau, když se v rozhovoru pro Radio Monte Carlo opřel do Rogera Federera. Švýcarské legendě vytýká, že je díky střetu zájmů pořadateli velkých turnajů zvýhodňována na úkor ostatních.

Švýcar Roger Federer vysvětluje vyřazení ve čtvrtfinále Wimbledonu. foto: ČTK/AP

Serena Williamsová? Na US Open zašla až moc daleko, míní Federer

Zatímco jiní každoročně dřou v Melbourne do úmoru během horkých odpolední, Federerovi vycházejí pořadatelé Australian Open vstříc a nechávají ho opakovaně hrát večer.

Za příznivých klimatických podmínek. Aby šetřil síly.

Benneteau upozorňuje, že Federer, dvacetinásobný grandslamový šampion, odehrál tucet z posledních čtrnácti zápasů na slavném podniku v rámci večerního programu.

Důvod? Benneteau hledá za zvýhodňováním „Maestra“ střet zájmů.

Roger Federer a Novak Djokovič při společné čtyřhře na Laver Cupu
Roger Federer gratuluje Johnu Millmanovi k postupu.

Vidí hned dva.

1. Australský tenisový svaz, jenž stojí za Australian Open, je akcionářem Laver Cupu (exhibiční turnaj loni debutoval v Praze a o jeho zrod se postaral právě švýcarský fenomén)

2. Craig Tiley, sportovní ředitel Australian Open, je Federerovým agentem Tonym Godsickem placen jako člen organizačního výboru Laver Cupu

„Je to jen náhoda, že Federer za poslední dva roky odehrál na Australian Open kromě jednoho, dvou utkání všechna až večer?“ ptá se Benneteau a upozorňuje na zmíněné obchodní vztahy.

Náhoda to nejspíše opravdu není. Vysvětlení ovšem patrně bude prosté.

Televize si Federera žádají večer

Federer je žádaný. Extrémně populární a sledovaný. Zkrátka má smysl, aby právě on hrál v těch divácky nejatraktivnějších časech.

„Roger Federer patří k nejuznávanějších sportovcům na světě. V Austrálii byl několikrát zvolen nejoblíbenějším hráčem. Fanoušci i televize chtějí, aby hrál na velkých stadionech a v nejlepších časech,“ zdůvodňuje to i sám Tiley v tiskovém prohlášení.

„Podle mého na světě neexistuje jediný ředitel turnaje, který by tyto faktory nebral v potaz,“ dodává.

Benneteau s podobnou obranou možná předem počítal. V interview pro Radio Monte Carlo totiž uvedl i situaci, kdy podle jeho názoru podobné divácké preference nebyly zohledněny.

„Ve stejný den hráli Federer s Janem-Lennardem Struffem a Novak Djokovič s Gaelem Monfilsem. Nic proti Struffovi, je to skvělý kluk, ale shodneme se, že každý šéf turnaje by nechal večer hrát Djokoviče s Monfilsem, že?“ pokládá si řečnickou otázku Benneteau.

„Jenže se tak nestalo, Djokovič s Monfilsem hráli odpoledne, “ diví se vítěz deblu na Roland Garros 2014 situaci z letošního 18. ledna.

Benneteau kritizuje nejen Federera s Tileym, ale také organizátory US Open. I na americkém grandslamu má být uznávaný tenisový machr protežován. Letos si prý přál nenastupovat na nově otevřeném dvorci Louise Armstronga. Skutečně si tam ani jednou nezahrál. Podle Benneteaua opět za pomoci střetu zájmů - americký tenisový svaz je rovněž akcionářem Laver Cupu.

Djokovič: Zvýhodňování Federera chápu

Pro svou teorii nenašel šestatřicetiletý Francouz pochopení. Federera se zastal mimo jiné i Novak Djokovič.

Ač srbský vládce tenisového žebříčku přiznává, že se „Maestro“ těší od organizátorů výhodám, chápe, proč tomu tak je.

„Kdo jiný si na Australian Open zaslouží výjimečné zacházení než šestinásobný šampion a pravděpodobně nejlepší hráč celé historie? Lidé ho chtějí vidět hrát na největším kurtu a v nejpříznivějším čase,“ míní Djokovič.

„Roger je navíc motorem pro světový tenis. Přitahuje zájem médií, sponzorů, dostává do našeho sportu peníze. Z toho, co Roger pro náš sport dělá, těží i Julien,“ dodává.

Možná když viděl, jak divokou diskuzi zažehl, přišel Benneteau se smířlivým komentářem.

Už v původním rozhovoru pro Radio Monte Carlo označil Federera za legendu a ikonu. Nyní říká: „Aby bylo jasno, pouze upozorňuji na to, že musíme zabránit konfliktům zájmu. Jde mi o tom, abychom v našem sportu zachovali férovost. Nemám nic osobního proti Rogerovi. Naopak, jsem ten první, kdo řekne, že je nejlepším tenistou všech dob.“

Sám Federer se k tématu příliš vyjadřovat nechtěl. Soustředí se na svůj výkon na Turnaji mistrů. Pouze uvedl, že mnohé z Benneteauových výroků jsou patrně vytrženy z kontextu a že nechce přiživovat tuto mediální kauzu.

Ke svému zvýhodňování na grandslamech prohodil: „Někdy mi pořadatelé vyjdou vstříc, jindy ne.“

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...