Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Bizarní načasování. Do kin jde trhák z peněz FIFA, v němž se hubí korupce

Sport

  6:00
PRAHA - Ten film se jmenuje United Passions, trvá 110 minut a jeho načasování v kombinaci s dějem budí posměch: tento pátek se v amerických kinech začne promítat snímek o tom, jak jsou Mezinárodní fotbalová federace FIFA a její bývalý šéf Sepp Blatter vzorem boje proti korupci...

Oficiální plakát k filmu United Passions. foto: distribuce

Ano, ta FIFA, která právě čelí obřímu korupčnímu skandálu v rozsahu 150 milionů dolarů!

A Blatter jako příklad morálky a etiky, neúplatný hrdina. I tak se na plátně prezentuje muž, který pod obřím tlakem před pár dny rezignoval na funkci nejmocnějšího muže fotbalového světa.

Film stál 30 milionů dolarů (asi 741 milionů korun), objednala si ho FIFA a hlavní role nadšených funkcionářů, kteří vytvořili dokonalou organizaci, čímž pozvedli světový fotbal, si zahrála velká jména: Gérard Depardieu, Sam Neill či Tim Roth, jenž ztvárnil mladého Blattera. Vizionáře, který odvrátil finanční krach organizace, posílil roli žen ve fotbale a započal vnitřní boj proti korupci.

„Od této chvíle půjdeme příkladem ve všech ohledech,“ oznamuje Blatter ve filmu po svém zvolení v roce 1998. „Sebemenší porušení etiky bude přísně potrestáno.“

Gérard Depardieu, který ztvárnil někdejšího prezidenta FIFA Julese Rimeta, s posledním šéfem asociace Seppem Blatterem.

Střih do reality: FBI minulý týden zatkla sedm velmi vlivných funkcionářů kvůli podezření z korupčního jednání. Ač 79letý Blatter první vlnu extrémní kritiky ustál a nechal se znovu zvolit šéfem, za pár dní sám rezignoval.

Podezřelý je i generální sekretář federace Jérôme Valcke, který měl v roce 2008 provést podezřelou transakci 10 milionů dolarů na účet bývalého viceprezidenta FIFA Jacka Warnera, jenž byl mezi zatčenými. Právě Valcke film United Passions, který se promítal už na festivalu v Cannes, doporučoval. „Je otevřený, sebekritický a vysoce zábavný,“ napsal.

Režisér se hájí: Neměl jsem svobodu

Je pravda, že se u filmu zasmějete. Ale z trochu jiných důvodů, než měl Valcke na mysli.

„Samozřejmě jsem věděl o stinných stránkách FIFA, ale při natáčení filmu jsem neměl úplnou svobodu,“ řekl francouzský režisér Frédéric Auburtin pro New York Times.

Sám je fotbalovým fanouškem Marseille a s touto nabídkou ho v roce 2012 oslovil jeho dobrý přítel Depardieu, když se vrátil ze schůzky s Blatterem. 

„Prostě jsem přijal práci a nelituji toho. Bylo to ale velmi, velmi obtížné, protože Blatter byl šéf. Dal téměř 80 procent peněz. Kdybych chtěl ve filmu mít tyhle věci, hned by mi každý řekl: Co to děláš, chlape? No tak!“ uvedl Auburtin, který věděl, že FIFA bývá spojována s nekalými praktikami při volbě pořadatele mistrovství světa. „Ve Francii říkáme, že není třeba být královštější než král. Já jsem nebyl ten, který vstal a řekl: Pojďme udělat film o FIFA.“

Přesto do filmu náznaky korupce propašoval: obálka v košíku s ovocem, scéna, kdy Blatter mluví se svým předchůdcem Havelangem v kódech o tom, jak vyhrát volby... „Někteří lidé z FIFA nebyli z filmu úplně šťastní,“ řekl Auburtin. Teď už víme proč.

Trailer k filmu United Passions

Autor:

Prodej rodinné domy, 135 m2 - Týn nad Vltavou - Malá Strana
Prodej rodinné domy, 135 m2 - Týn nad Vltavou - Malá Strana

Havlíčkova, Týn nad Vltavou - Malá Strana, okres České Budějovice
2 890 000 Kč