Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Finále v Srbsku? Přes Djokoviče to nepůjde, cesta vede přes čtyřhru

Davis Cup

  8:41
PRAHA - Poslední krok k obhajobě titulu v Davisově poháru čeká české tenisty v Srbsku. Kapitán Jaroslav Navrátil si myslí, že v Bělehradu se bude 15. až 17. listopadu hrát na tvrdém povrchu s vyšším odskokem a cesta k vítězství vede osvědčenou českou cestou - přes dvojku soupeře a výhru ve čtyřhře.

Radek Štěpánek a Tomáš Berdych slaví postup do finále Davis Cupu. foto: MAFRA - Michal Růžička

Češi se se Srby střetnou potřetí za čtyři roky. V roce 2010 prohráli v Bělehradu 2:3, i když po čtyřhře vedli 2:1, a loni ve čtvrtfinále doma vyhráli 4:1. Zásadním rozdílem bylo, že při výhře Srbů figuroval v týmu Novak Djokovič, zatímco do Prahy nepřijel.

Letos první hráč světa Djokovič opět Davisův pohár hraje a chybět by neměl ani ve finále. "S Djokovičem nemají kluci dobrý zápasy,“ připomněl český kapitán Jaroslav Navrátil, že Tomáš Berdych má s Djokovičem bilanci 2:14 a Radek Štěpánek 1:8. "Jet do Srbska s minus dvěma body je strašně těžké," konstatoval Navrátil.

Cesta k udržení "salátové mísy" by tak měla vést přes srbskou dvojku Janka Tipsareviče, který neprožívá ideální sezonu. "Dva body se přes něj dají uhrát," přitakal Navrátil a pevně věřil i síle čtyřhry v podání Berdycha se Štěpánkem, vítězů 13 ze 14 deblů v soutěži. Proti nim nejspíše nastoupí Ilija Bozoljac a Nenad Zimonjič. "Nechci Srby podceňovat, ale čtyřhra je nejschůdnější ze všech bodů," řekl Navrátil.

Tenisté i kapitán si do poslední chvíle přáli finále proti Kanadě s Milosem Raonicem a Vaskem Pospisilem. "Bral bych je,“ pokýval hlavou Berdych po postupu do finále. "Já taky, ale realisticky to vypadá na Srbsko,“ doplnil Štěpánek.

Navrátil věřil, že oproti roku 2010 a tehdejší porážce jsou letošní šance na výhru o něco větší. Srbům chybí kvůli trestu za doping Viktor Troicki, proto nemůžou ve dvouhrách rozložit síly na tři hráče. "Bude to přijatelnější," řekl Navrátil a předpovídal, že tentokrát se nebude hrát na antuce. "Protože Tipsarevič ani debl na antuce neumí. Zvolí tvrdý povrch, ale pomalejší, aby to skákalo nahoru," uvažoval Navrátil.

Horká půda v Bělehradu

V Bělehradu budou hrát tenisté proti silnému soupeři a jeho bouřlivému publiku. "Musíme to čekat. Je to jedno z nejhorších prostředí, to nejsou tenisoví fanoušci. To jsou fotbaloví, už jsme si to vyzkoušeli. Musíme se s tím poprat a o to víc se kluci semknou a lépe se připraví, abychom tam dokázali uspět," věřil kapitán. "Stejně bude nejdůležitější to, co předvedeme my. Musíme být zdraví a v té nejlepší formě, co to půjde," měl jasno Štěpánek, kudy vede cesta k obhajobě.

Na cestu do Srbska se s předstihem připravovali členové České sportovní, která marketingově zajišťuje zápasy Davisova poháru pro český tým. Už dva měsíce před semifinále zamluvili hotely v Bělehradu. "Před třemi lety byl problém s rezervací hotelů, proto už teď máme zamluvenou dostatečnou kapacitu," řekl majitel agentury Miroslav Černošek a dodal, že domluvený je také letecký speciál pro hráče.

Fanoušci se nejspíš mohou těšit na speciální balíčky, které budou nabízet cestovní kanceláře. "Aby se jich tam dostalo co nejvíce," řekl Černošek.

Autoři: ,