Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Financování českého sportu trpí, svazy by odkup Sazky uvítaly

Sport

  8:00
PRAHA - Vítáme každou nabídku řešení situace ve společnosti Sazka. Zatím ale nemáme dostatek informací. Vstup nového investora by mohl být oživením financování českého sportu, ale měl by být učiněn v komplexním řešení ve spolupráci s ministerstvem školství a financí.

O2 Aréna. foto: ČTK

Tak by se dal shrnout názor vrcholných představitelů deseti největších sportovních svazů sdružených pod hlavičkou Českého svazu tělesné výchovy.

Čtěte také

Lidové noviny je oslovily z jasného důvodu. Financování českého sportu je v troskách. A jedním z důvodů jsou vysoké dluhy Sazky po výstavbě vysočanské hokejové haly, které znemožnily vyplácet dotace na provoz sportovních svazů.

Bránili byste se vstupu investora do Sazky?

Ivan Hašek (předseda Českomoravského svazu):
Jsem především rád, že o Sazku je zájem, protože to znamená, že má hodnotu. Celou situaci je potřeba detailně zanalyzovat, co by to sportu přineslo. Na výkonném výboru bychom měli být detailně informovaní o současné situaci, a pak se k tomu postavíme. Nechtěl bych střílet od pasu.

Ivo Kaderka (prezident Českého tenisového svazu):
Český tenisový svaz vítá každou nabídku, která pomůže financování sportu. Vycházíme z toho, že by Sazka měla být základním stavebním kamenem financování sportu. Situace, ve které momentálně Sazka je, i když některé subjekty stále tvrdí, že pomoc nepotřebuje, není dobrá. Každou nabídku proto vítáme. Je nám úplně jedno, kdo vlastní Sazku, ale přejeme si, aby opět posílala peníze do sportu, aby neživořil.

Tomáš Král (předseda Českého svazu ledního hokeje):
Pro mě jsou rozhodující fakta. To znamená konkrétní věci, které jsou v nabídce. Ta situace je velmi nepřehledná. Někde na cestě je konkrétní nabídka řešení od společnosti Penta, další věc je, že pan Vítek mě překvapil, že má jinou představu než Penta, že s nimi není v dohodě. A třetí je spolupráce Sazky s panem Ulčákem, který také předtsavuje nějaké řešení. Musím se seznámit s nabídkami. Pro mě je zásadní financování sportu, ostatní hry mě nezajímají.

Filip Šuman (předseda České florbalové unie):
Rozhodně bych neoznačil vstup investora za nepřijatelný. Myslím, že Sazka je v současnosti v situaci, kdy bychom měli minimálně jednat se všemi potencionálními investory a velice podrobně probrat jejich nabídky. Cítím obavy nad tím, jak se společnost vyvýjí.

Josef Kadaně (předseda Českomoravského svazu hokejbalu):
Zájmem nás všech je zabezpečení financování českého sportu. Je nám jedno, kdo bude vlastníkem Sazky a bude dávat peníze do sportu. Je důležité, aby ty peníze přicházely.

(pokračování dotazníku v boxíku pod článkem)

Právě ČSTV nakonec jako majoritní akcionář rozhodne o případném vstupu nového investora do společnosti. A nabídek může být hned několik. Své řešení připravuje miliardář Radovan Vítek, který drží pohledávky Sazky za více než 900 milionů. Ještě před ním oslovila svazy společnost Penta, majitel konkurenční Fortuny.

Předseda ČSTV Pavel Kořan ale účast na jednání odmítl z důvodu, že se neslučuje se současnými jednáními managementu Sazky s bankami. "To jen ukazuje nekompetentnost vedení ČSTV," nebere si servítky předseda basketbalového svazu Miroslav Jansta, podle kterého nastal největším problém už v devadesátých letech, kdy nedošlo k transformaci ČSTV a velký majetek byl vložen do rukou nezkušených lidí.

"Výsledek byl, že se postavila jedna hala, která ani neslouží sportu, ale kultuře. Svazy si ji nemohou dovolit," dodává Jansta. Více ochoty k jednáním by přivítal i šéf florbalové unie Filip Šuman nebo dlouholetý tenisový boss Ivo Kaderka. "Nám je jedno, kdo Sazku vlastní, ale přejeme si, aby opět posílala peníze do sportu," říkají svorně Kaderka a předseda hokejbalového svazu Josef Kadaně.

"Podle mého by vstup nového investora mohl být oživením financování celého českého sportu," jde ještě dál generální sekretář České golfové federace Miroslav Holub. Zároveň ale stejně jako ostatní předsedové volá po velké opatrnosti ve výběru případného partnera.

"Ta situace je velmi nepřehledná. Nabídky řešení připravují Penta, Radovan Vítek i pan Ulčák ve spolupráci se Sazkou. Musíme se seznámit s konkrétními nabídkami, ty hry kolem mě nezajímají," říká předseda hokejového svazu Tomáš Král.

"Na výkonném výboru ČSTV bychom měli být detailně informováni, a pak teprve se k celé situaci můžeme vyjádřit," souhlasí i šéf fotbalového svazu Ivan Hašek.

Jedna věc je ale jistá. Pokud by nakonec k dohodě s některými z partnerů opravdu došlo, nemělo by to být bez spolupráce s ministerstvy školství a financí. "Musíme dělat pouze systémové kroky. Důležitá je transformace ČSTV i celého financování českého sportu," podotýká předseda atletického svazu Libor Varhaník.

"Vedení ČSTV by mělo pokorně přijít za státem a říct, že správu majetku jednoznačně nezvládlo. A potom je nutné všechno vyřešit – majetek českého sportu i situaci kolem Sazky," přitakává Jansta.

A stát by se neměl postavit zády. Alespoň to krátce před volbami slíbil současný ministr financí Miroslav Kalousek, který podmínil navýšení dotací do sportovního prostředí právě tím, že funkcionáři nejprve najdou rezervy ve svých zdrojích.

Bránili byste se vstupu investora do Sazky?

Miroslav Holub (generální sekretář České golfové federace):
Vstup investora do společnosti Sazka by mohl být oživením financování sportu v české republice. Ale zároveň je důležité, aby se zvýšila i finanční podpora ze strany státu.

Miroslav Jansta (předseda České basketbalové federace):
Nevidím problém v Sazce, ale v celkovém financování českého sportu. Problém je v tom, že se ČSTV po roce 1989 zásadně netransformoval a majetek byl převeden do rukou funkcionářů. Tak s ním pak zacházeli lidé, kteří nejsou manažeři. A ti to pak dovedli tak daleko, že si postavili jednu halu, která ani neslouží sportu, ale kultuře. Žádný svaz si to nemůže dovolit, protože je provoz moc nákladný.
Tím prakticky skončilo financování celého českého sportu, protože chybí peníze na mládež a na trenéry.
První pozitivní krok ale vidím v tom, že stát prostřednictvím ministrů Dobeše a Kalouska omezil peníze putující do ČSTV a dává je přímo svazům. To je výborná věc.
Vedení ČSTV by teď mělo pokorně přijít ke státu a říct: podívejte, my jsme nezvládli spravování majetku. Pojďme to celkově vyřešit – jak majetek, tak Sazku. Hlavní příčina je totiž právě neschopnost vedení ČSTV. Musí dojít k zásadní reformě českého sportu ve spolupráci s ministerstvem školství a financí. Transformace ČSTV je nezbytná, protože se ukázalo, že je nefunkčím žroutem peněz..

Lukáš Sobotka (prezident Svazu lyžařů ČR):
Otázkou je, co znamená investor. I půjčování od bank je investování. Pokud by do toho měla vstoupit Penta nebo jiný podobný subjekt a převzít management, tak si nedokážu představit, za jakých podmínek by s tím mohly svazy souhlasit. Měla by se sejít mimořádná valná hromada ČSTV a jasně bychom si měli říct, co náš zástupce mezi akcionářů bude přesně prosazovat. Apriori se nebráním ničemu, co pomůže českému sportu. Pokud by to měl být vstup investora a bude jasné, že se tím sport vypořádá se závazky, které by měla Sazka sportu přinášet, tak proti tomu nemohu říct nic. Vyřešením Sazky se ale nevyřeší problém financování českého sportu. Měla by to být součást komplexního plánu.

Libor Varhaník (předseda Českého atletického svazu):
Pro mě je nejdůležitější výstup – tedy finance do českého sport – na druhou stranu ale mám jako statutární zástupce ČSTV povinnost chránit práva akcionáře. To znamená, že budu chtít analyzovat situaci a systémové řešení, aby práva akcionářů byly ochráněny.
Je potřeba tuto situaci hlouběji analyzovat. Nedokážu predikovat, jestli je řešením vstup investora. Ale bezesporu je tohle téma velmi vážné. Jedním důvodem je, že svazy nedostávají peníze od Sazky a druhá věc je najít řešení financování sportu jako takového. Doba se změnila a Sazka už není témě jedinou společností na trhu. Případný vstup investora se ale musí řešit v součinosti s ministerstvy školství a financí. Musíme dělat systémové kroky. Nutná je transformace celého ČSTV.

Zdeněk Haník (předseda Českého volejbalového svazu)
V této chvíli je jasné, že se s financováním sportu musí něco stát. Na tuto situaci doplácí všechny sporty. V tuto chvíli ale nejsem kompetentní říct přesně, co by to mělo být, protože situace je dost nepřehledná.

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat