Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Spor se vyostřuje. Ministr Dobeš přirovnal ČSTV k sektě

Sport

  14:00
PRAHA - Ministr školství Josef Dobeš se opět tvrdě opřel do vedení Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV), který je majoritním akcionářem Sazky. Středeční zasedání výkonného výboru podle něj způsobilo, že vliv a moc nad Sazkou budou mít ti samí lidé, kteří dostali společnost do špatné finanční situace.

Ministr školství za Věci Veřejné Josef Dobeš při rozhovoru pro LN foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

"Zakonzervování a posílení starých struktur ČSTV je velmi nebezpečný jev," napsal v prohlášení Dobeš, který vnímá odmítnutí strategického partnera, který by přinesl změnu, jako vážné pochybení výkonného výboru ČSTV. Některé jeho zástupce dokonce přirovnal ke členům sekty, se kterými se potkával během psychoterapeutické praxe.

DÁLE ČTĚTE KE KAUZE SAZKA

"V minulosti jsem hodně pracoval s klienty, kteří se dostali do vleku sekt. Někteří členové výkonného výboru se chovají stejně, jako by měli strach z vůdce sekty. O to víc si vážím těch členů, kteří dokázali, i když v minoritním počtu, říct svůj názor," vysvětluje Dobeš. Předseda ČSTV Pavel Kořan si ale také nebral servítky.

"Jestli pan Dobeš dokáže diagnostikovat vztahy mezi lidmi takhle na dálku, že vypustí taková tvrzení, tak je možná škoda, že dělá ministra, protože by mohl vyléčit většinu národa z traumat," řekl pro LN. "Možná by nějaký jiný vystudovaný lékař mohl diagnostikovat tento výrok pana ministra také jako určitý zdravotní problém," dodal předseda největšího sportovního spolku v zemi, který však včera musel řešit i jiné velké problémy.

Prohlášení ministra školství

"V minulosti jsem hodně pracoval s klienty, kteří se dostali do vleku sekt. Někteří členové výkonného výboru se chovají stejně, jako by měli strach z vůdce sekty. O to víc si vážím těch členů, kteří dokázali, i když v minoritním počtu, říct svůj názor," prohlásil ministr školství Josef Dobeš.

Vedení největšího sportovního spolku v zemi podle něj jednoznačně pochybilo, když rozhodlo, že nebude jednat se všemi případnými investory. Dobeš už také v minulosti řekl, že by se sportovní svazy a regionální sdružení měly odhodlat k radikálním změnám ve vedení ČSTV a potažmo i v managementu Sazky.

Ratingová agentura Standard & Poor’s snížila rating dlouhodobých závazků společnosti Sazka z dosavadního stupně CC na D, který prakticky znamená, že společnost není schopna splácet své závazky. Podobné hodnocení nemají u svých dluhopisů ani nejchudší africké státy. Agentura konstatuje, že Sazka z dluhopisu včera uhradila pouze úrokovou část, nikoliv jistinu.

"Určitě si prostuduji zdůvodnění. Tato otázka se dostane i na pořad jednání představenstva Sazky," řekl Kořan, který je však stále přesvědčen, že je Sazka schopna se z těchto problémů dostat. "Je to hodnocení jedné agentury. Nebudu připomínat hodnocení jiných agentur, které vyvolaly světovou krizi na základě přehnaných ,áčkových‘ hodnocení jiných společností ve Spojených státech," podotýká šéf ČSTV.

"Tím chci naznačit váhu podobného označení, které je možná zajímavé pro novináře nebo pro veřejnost, ale není to jediné hodnocení, a už vůbec ne definitivní," dodal Kořan. Mnoho sportovních svazů ale jeho optimismus nesdílí. Valnou hromadu, která by řešila současnou situaci v loterijní společnosti, požadují svolat například zástupci šermu, basketbalu, badmintonu nebo florbalu.

"Vedení ČSTV nezajistilo příliv nových peněz ani nových podnětů do sportu. Takže by se to svoláním další valné hromady mohlo urychlit. Ale krok dopředu to bude jen ve chvíli, kdy všechny svazy a jednoty pochopí, že jsou opravdu existenčně ohroženy," řekl ČTK šéf basketbalového svazu Miroslav Jansta.

Vedení ČSTV a Sazky naopak může počítat z podporou většiny regionálních sdružení, podle kterých stačí valná hromada až v dubnu.

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...