Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Flandry ovládl po heroickém výkonu Gilbert, Sagan s van Avermaetem padali

Sport

  18:26
Vyhrál mistrovství světa, etapy na Vueltě i dva z pěti cyklistických monumentů - Lutych-Bastogne-Lutych a Kolem Lombardie. Teď k nim přidal třetí zásah. Už 55 kilometrů před cílem vyrazil do sólového úniku, který i díky pádu Petera Sagana s Gregem van Avermaetem dotáhl až do cíle. Philippe Gilbert ovládl 101. ročník nejoblíbenější a nejkrásnější belgické klasiky, závod Kolem Flander.

Belgičan Philippe Gilbert slaví vítězství. foto: ČTK/AP

Když v zimě přestoupil do belgického Quick-Stepu, hned povídal novinářům: „Všechny týmy hovoří o Tour de France, jen tady o závodu Kolem Flander. Je to v DNA týmu.“

I proto Gilbert ve čtvrtek po vítězství na Třech dnech de Panne tvrdil: „Nic to neznamená, všechno záleží na neděli.“

Na Flandrech už byl dvakrát třetí v letech 2009 a 2010. Takovou formu na kostkách, jakou má nyní ve 34 letech, ale v kariéře neměl.

Cyklistický jednodenní závod Kolem Flander (WorldTour) - 260 km

1. Gilbert (Belg./Quick-Step) 6:23:45, 2. Van Avermaet (Belg./BMC), 3. Terpstra (Niz./Quick-Step), 4. Van Baarle (Niz./Cannondale) všichni -28, 5. Kristoff (Nor./Kaťuša), 6. Modolo (It./UAE Team Emirates), 7. Degenkolb (Něm./Trek-Segafredo), 8. Pozzato (It./Wilier Triestina), 9. S. Chavanel (Fr./Direct Energie), 10. Colbrelli (It./Bahrajn-Merida) všichni -52, ...67. ŠTYBAR (ČR/Quick-Step) -3:36.

Už 55 kilometrů před cílem se vydal do osamoceného úniku a neustále držel minutový náskok na skupinu s Peterem Saganem a Gregem van Avermaetem.

Když se ho oba největší favorité 17 kilometrů před cílem jali při posledním průjezdu přes Oude Kwaremont stíhat, přišel moment, který všechno změnil.

Slovenský mistr světa totiž zavadil o spodní část hrazení a okamžitě padl k zemi. Vzal s sebou i van Avermaeta a Olivera Naesena, navíc si zničil kolo.

A tak zatímco Belgičan dál pokračoval ve stíhání Gilberta ještě spolu s Terpstrou a Dylanem van Baarlem, Slovák ztratil šanci na vítězství.

Gilbertovi v tu chvíli zbývala do cíle 12 kilometrová „časovka“, do které vjížděl s 50 vteřinami k dobru. Van Avermaet s Terpstrou a van Baarlem ho sice naháněli, ale marně.

Už 500 metrů před cílem se začal radovat, těsně před páskou pak zastavil, sesedl z kola, které zvedl nad hlavu a prošel vítězně cílem. Mohl si to dovolit.

Za ním pak padl do objetí s šéfem týmu Patrickem Lefeverem, který závod zhodnotil jednoduše: „Mamma mia.“

02.dubna 2017 v 17:28, příspěvek archivován: 02.dubna 2017 v 18:30

VIDEO: Goosebumps! @PhilippeGilbert wins the Ronde after a great solo! #RVV #live #flandersclassics #UCIWT https://t.co/nRmPh0sCkZ

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Goosebumps! @PhilippeGilbert wins the Ronde after a great solo! #RVV #live #flandersclassics #UCIWT https://t.co/nRmPh0sCkZ

„Celý závod jsem měl skvělou podporu. Navíc v dresu belgického šampiona mě všichni snadno rozpoznávali, to bylo skvělé. Mám tady celou rodinu, tohle vítězství pro mě moc znamená, stejně jako pro tým,“ rozplýval se šťastný Gilbert.

Quick-Step se vítězství na „své“ klasice dočkal po pěti letech.

Na druhém místě nakonec dospurtoval znovu zklamaný Greg van Avermaet, třetí byl Niki Terpstra.

Trpkou rozlučku se závodem prožil Tom Boonen.

Byl to přitom trojnásobný vítěz závodu, kdo už 95 kilometrů před cílem zavelel k útoku na Kapelmuuru, ze kterého pak těžil týmový kolega Gilbert.

On sám se pak neustále pohyboval ve skupině za ním, až 35 kilometrů před cílem mu na Taainbergu, kopci, kde v minulosti tolikrát útočil, spadl řetěz. Následně mu spadl i na rezervním kole, propadl se dozadu a ztrátu si musel pracně dojíždět. Do cíle nakonec dorazil v početné třetí skupině na 37. místě.

Až za ním do cíle dorazil Zdeněk Štybar, který rovněž neprožil povedený závod. Nejprve musel těsně před příjezdem na Kapelmuur řešit technické potíže. To se ještě do hlavního pole vrátil.

02.dubna 2017 v 17:51, příspěvek archivován: 02.dubna 2017 v 18:31

Great riders on our podium! #RVV #RVVwomen #live #UCIWT #UCIWWT https://t.co/hlbzlsAg6M

O dvacet kilometrů později ho ale před další z důležitých pasáží závodu zdržel pád. Český cyklista ztratil kontakt s čelem závodu a do skupiny favoritů už se zpátky nedostal. V cíli byl nakonec jako šestasedmdesátý.

Saganův pád a Gilbertův triumf

Poprvé ve své 101leté historii odstartoval závod Kolem Flander z Antverp, které letos nahradily už tradiční Bruggy.

A byl to start velkolepý. Na představení týmů přijel Peter Sagan po zadním kole. Štybarův Quick-Step zase na pódiu roztleskával početný dav fanoušků, který tak přivítal loučící se legendu – Toma Boonena.

Pak už cyklisté vyrazili na start závodu, který se odehrál přesně v 10.45. Za nádherného slunečného dne čekala na dvousethlavý balík 260 kilometrů dlouhá štreka.

Úvodních 100 kilometrů vedlo jihozápadním směrem až do cílového Oudenaarde, kolem kterého vedly dva okruhy s celkem osmnácti dlážděnými kopci, neboli hellingeny, jak se jim ve Flandrech přezdívá.

Nebyl to tentokrát dlouhý boj o únik dne. Hned po startu nechal peloton odjet osmičlennou skupinu, ve které ale chyběla větší jména. I proto dosáhl náskok osmičky v čele až jedenácti minut.

V ten moment se na čele začaly objevovat dresy Quick-Stepu, BMC, Sky a FDJ, které ztrátu začaly pomalu stahovat. Tom Steels, sportovní ředitel Štybarovy stáje už 133 kilometrů před cílem z doprovodného auta své jezdce nabádal: „Tohle jsou Flandry. Už to přestává být sranda chlapci, pojďte, jedeme.“

Peloton začal zrychlovat, začalo se závodit. Zkoušeli z něj odjet Phinney, Haler nebo Gougeard, bez většího výsledku.

Těsně před příjezdem na slavný Kapelmuur, který se do itineráře Flander vrátil po pěti letech, řešili technické potíže Tony Martin se Zdeňkem Štybarem.

I proto pak oba, stejně jako Sagan s van Avermaetem, chyběli v odjíždějící Boonenově skupině.

02.dubna 2017 v 17:43, příspěvek archivován: 02.dubna 2017 v 18:30

In beeld: dit is de reden van de val van Sagan en co. https://t.co/1NxIie1MNh https://t.co/AXTgXgPiwK

Pro trojnásobného vítěze šlo o šestnácté a poslední Flandry. „A já je nechci strávit uprostřed balíku,“ tvrdil před startem. A tak už 95 kilometrů před cílem zavelel na Kapelmuuru k dalšímu heroickému útoku.

Připojilo se k němu třináct cyklistů, včetně Vanmarckea Gilberta, Kristoffa nebo Rowea, spolu po třiceti kilometrech pohltili i poslední cyklisty z úniku dne a drželi minutový náskok na peloton, ve kterém se v tempu střídaly Bora, BMC a Orica.

Při druhém průjezdu přes Oude Kwaremont z vedoucí skupiny poodjel Gilbert, za ním naopak při sjezdu na betonu nepříjemně spadli Rowe s Vanmarckem. Pro Belgičana závod skončil.

Po Paterberu – dalším z náročných dlážděných úseků, se skupina favoritů s tou Boonenovou spojila, Gilbert měl v tu chvíli k dobru 40 vteřin a náskok zvyšoval až na minutu. Pětatřicet kilometrů před cílem přišla rána pro Toma Boonena. Na Taainbergu, kopci, kde v minulosti tak rád útočil, tentokrát závod prohrál. Zasekl se mu řetěz, když pak naskočil na rezervní kolo, zasekl se mu znovu.

Vepředu naopak opakovaně útočil Sagan, a když s ním na Kwaremontu zůstali jen van Avermaet s Naesenem, přišel pád slovenského šampiona.

Gilbertův snový útok byl dokonán.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!