Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bábek málem zahynul při nehodě, nyní slaví bronz v keirinu na mistrovství světa

Sport

  16:35
HONGKONG - Český cyklista Tomáš Bábek získal na mistrovství světa dráhařů v Hongkongu bronz v keirinu. Další účastník šestičlenného finále Pavel Kelemen dojel pátý. Mistrem světa se stal Azizulhasni Awang z Malajsie, jenž zvítězil před Kolumbijcem Fabianem Puertou Zapatou.

Zleva: stříbrný Kolumbijec Fabian Puerta Zapata, zlatý Azizulhasni Awang z Malajsie a bronzový Tomáš Bábek. foto: ČTK/AP

Úřadující mistr Evropy a vítěz Světového poháru v keirinu potvrdil, že je největší medailovou nadějí výpravy. Přitom v dubnu 2011 byl po srážce s automobilem tři dny v komatu a kvůli četných těžkým zraněním mu doktoři předpovídali konec sportovní kariéry.

O šest let později ukázal, jak moc se spletli. A to přesto, že se v mistrovském závodě zpočátku držel na chvostu šestice finalistů. Jenže devětadvacetiletému Bábkovi vyšel závěrečný útok a nechal těsně za sebou Australana Matthewa Glaetzera. Na Awanga, historicky prvního malajského šampiona na dráze, ztratil Bábek 417 tisícin sekundy.

Mistrovství světa v dráhové cyklistice v Hongkongu

MUŽI:

Keirin: 1. Awang (Malaj.), 2. Puerta Zapata (Kol.), 3. BÁBEK, ...5. KELEMAN (oba ČR).

Scratch: 1. Tekliňski (Pol.), 2. Liss (Něm.), 3. Latham (Brit.), ...15. BLÁHA (ČR).

Stíhací závod družstev - finále: Austrálie (Welsford, Meyer, Porter, Yollouris) 3:51,503 - Nový Zéland (Gough, Bulling, Kennett, Kergozou) 3:53,979, o 3. místo: Itálie (Consonni, Bertazzo, Ganna, Lamon) 3:56,935 - Británie (Stewart, Burke, Emadi, Wood) 3:58,566.

ŽENY:

Stíhací závod družstev - finále: USA (Catlinová, Dygertová, Geistová, Valenteová) 4:19,413 - Austrálie (Cureová, Ankudinoffová, Manlyová, Wiasaková) 4:19,830, o 3. místo: Nový Zéland (Sheathová, Buchananová, Jamesová, Nielsenová) 4:21,778 - Itálie (Balsamová, Frapportiová, Pattarová, Valsecchiová) 4:26,562.

„Je to neuvěřitelné, naprosto neuvěřitelné. Deset let usiluji o tento dres. Dvakrát jsem byl na mistrovství světa stříbrný, dvakrát bronzový, ale nikdy jsem neztrácel naději a nevzdával se. Věděl jsem, že když budu tvrdě pracovat, jednou přijde můj čas. Dnes to přišlo - jsem mistrem světa. A jsem strašně šťastný,“ radoval se Awang, bronzový olympijský medailista z Ria de Janeiro.

Díky Bábkovým výsledkům v uplynulém roce se poprvé v historii světových šampionátů představila česká cyklistika v keirinu se třemi dráhaři. David Sojka dojel ve své rozjížďce poslední, Bábek postoupil přímo z druhé příčky, Kelemen pak jako vítěz jedné z oprav. Sojka skončil i v opravné jízdě poslední.

V semifinále si Bábek zajistil finále rovněž z druhého místa za Glaetzerem a dokonce před pozdějším šampionem Awangem. Původně sice slavil postup obhájce zlata Joachim Eilers z Německa, jenže byl diskvalifikován. Díky tomu zůstal ve hře Awang.

Stejně jako Eilers dopadl i další velký favorit na titul Francois Pervis z Francie. Také šestinásobný mistr světa, který ovládl keirin na MS v letech 2014 a 2015, si počínal v rozporu s pravidly. A to přímo v souboji s Kelemenem. Pervis skončil původně druhý, český mistr Evropy z roku 2015 Kelemen čtvrtý, ale Francouzova diskvalifikace ho posunula dál.

Bábek se bronzem postaral o třetí českou medaili z keirinu po Pavlu Buráňovi, jenž dosáhl na cenný kov na MS v Manchesteru 2000, a Ivanu Vrbovi (Melbourne 2004). Také Buráň s Vrbou slavili bronz.

TOMÁŠ BÁBEK

 • Datum a místo narození: 4. června 1987, Brno
 • Výška a váha: 186 cm, 84 kg
 • Klub: Dukla Brno
 • Největší úspěchy: MS 2017 (Hongkong) - bronz, ME 2016 (Saint-Quentin) - zlato (oboje keirin) a bronz; ME do 23 let 2008 (Pruszków) - bronz (oboje 1 km s pevným startem); celkový vítěz Světového poháru v keirinu 2016/17
 • Rodina: ženatý, manželka Iveta
 • Ostatní: třetí český či čs. medailista v keirinu na mistrovství světa po Pavlu Buráňovi (2000) a Ivanu Vrbovi (2004), všichni tři získali bronz; s dráhovou cyklistikou začal ve 14 letech,
 • v roce 2007 se stal seniorským mistrem republiky v závodu na kilometr s pevným startem; následující rok startoval v týmovém sprintu na olympijských hrách v Pekingu, o tři roky později vybojoval díky sedmému místu na MS účastnické místo na OH v Londýně;
 • v dubnu 2011 byl po srážce s automobilem tři dny v komatu a kvůli četným těžkým zraněním mu doktoři předpovídali konec sportovní kariéry; Bábek se však po dlouhé rekonvalescenci dokázal k závodění vrátit a k loňskému titulu mistra Evropy v keirinu přidal i celkový triumf ve Světovém poháru v téže disciplíně;
 • vystudoval projektový management na Fakultěsportovních studií Masarykovy univerzity v Brně, díky tomu se loni podílel na pořadatelství cyklistické GrandPrix Brno;
 • má vlastní stránky www.tomasbabek.cz.

Azizulhasni Awang z Malajsie vítězí na MS v keirinu, za ním dojíždí na třetím místě Tomáš Bábek.

Azizulhasni Awang z Malajsie na čele keirinu, za ním české duo Bábek - Keleman.

Autor: