Neděle 11. června 2023, svátek má Bruno
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fourcade zvažuje kvůli dopingu Rusů bojkot SP. Koukalová se k němu případně přidá

Sport

  19:15
NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ - Francouzský biatlonový šampion Martin Fourcade pohrozil bojkotem Světového poháru, pokud Mezinárodní biatlonová unie (IBU) do ledna v dopingové kauze Ruska nezaujme nekompromisní postoj. Po dnešním sprintu v Novém Městě na Moravě by se k němu v Ťumeni, kde se má závodit v březnu, přidala i vítězka Světového poháru Gabriela Koukalová.

Gabriela Koukalová a Martin Fourcade. foto: ČTK/AP

„Pokud unie nemá k vyřešení problémů dostatek odvahy, musí být aktivní sami sportovci,“ řekl dvojnásobný olympijský vítěz norské televizi NRK v Novém Městě, kde ve čtvrtek ovládl sprint.

Koukalová skončila ve sprintu třináctá a k Fourcadeovu vyjádření doplnila: „Jestli se rozhodl, že bude bojkotovat Ťumeň, tak já jsem rozhodnutá ho v tom podpořit,“ uvedla dvojnásobná stříbrná olympijská medailistka z her v Soči 2014.

Mrzí ji, že se zakázané prostředky užívají i v biatlonu. „Říkala jsem si, že je náš sport poměrně mladý a třeba to v tom nemůže hrát takovou roli. Být fér ve sportu i v životě je jediná šance, jak si člověk může vážit sám sebe,“ uvedla.

Gabriela Soukalová a Martin Fourcade.
Martin Fourcade a Gabriela Soukalová se svými glóby.

Martin Fourcade a Gabriela Soukalová se svými glóby.

Podle zveřejněných podrobností z dopingové zprávy vyšetřovatele Richarda McLarena patří k podezřelým ruským sportovcům 31 biatlonistů a další běžci na lyžích. To potvrdili i zástupci příslušných federací IBU a FIS.

„Rozhodně to není tak, že by se jednalo o jednoho nebo dva. A pokud se do ledna nic nestane, požádám své kolegy z Německa, Norska, Česka, zkrátka všechny, aby nestartovali,“ prohlásil osmadvacetiletý obhájce křišťálového glóbu.

O nutnosti zaujmout k aféře jasný postoj jsou přesvědčeni i další sportovci, nechtějí ale všechny Rusy předem házet do jednoho pytle. Fourcade, stejně jako například norský veterán Ole Einar Björndalen, chtějí napřed vidět jasné důkazy.

„Pro mne jsou všichni čistí, dokud nejsou usvědčeni,“ řekl Björndalen, rekordman mezi biatlonisty. „Pokud je ale jen deset procent z toho (McLarenovy zprávy) pravda, je to katastrofa,“ dodal dvaačtyřicetiletý Nor.

V individuální posuzování sportovců doufá i Rus Anton Šipulin. „Já jsem čistý. Doufám, že z toho nebude zákaz startu pro celou zemi. Snad k tak strašlivému konci nedojde,“ řekl stříbrný muž čtvrtečního sprintu na tiskové konferenci v Novém Městě.

Autor: