16. prosince 2016 12:21, aktualizováno  14:39 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Čeští biatlonisté bojují proti ruskému dopingu, nechtějí MS v Ťumeni

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 12Diskuse
Biatlon, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Biatlon, ilustrační foto. | foto: ČTK

NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ Český biatlonový svaz vyzve dopisem mezinárodní unii IBU, aby přijala kvůli ruskému dopingu rázná opatření. Podle šéfa českého biatlonu Jiřího Hamzy je nezbytné odebrat Ťumeni březnové závody Světového poháru. Ze zprávy vyšetřovatele Světové antidopingové agentury Richarda McLarena vyplývá, že v Rusku fungoval státem řízený doping, z kterého v letech 2011 až 2015 těžilo přes tisíc sportovců včetně biatlonistů.

„Úplně mě to dostalo. Říkal jsem si, že to snad není možné a přijde mi to jako scifi, že někdo vyčlení státní prachy na takové věci,“ řekl Hamza novinářům při Světovém poháru v Novém Městě na Moravě.

„Napíšeme nějaký dopis na vedení IBU, že chceme, ať se přijmou patřičná opatření. Jestli to exekutiva vyslyší, nebo ne, to je druhá věc. Ale aféra je tak rozjetá, že si neumím představit, že před tím někdo strčí hlavu do písku,“ řekl Hamza. Rusko už po skandálu přišlo o únorové mistrovství světa v jízdě na bobech a skeletonu v Soči.

Na snímku Martin Fourcade na střelnici.
Francouz Martin Fourcade v cíli.

Mezinárodní biatlonová unie dostala od Světové antidopingové agentury (WADA) seznam 31 ruských biatlonistů podezřelých z dopingu. Prezident IBU Anders Besseberg uvedl, že jsou mezi nimi i aktivní závodníci.

Hamza si myslí, že by IBU měla jednat rázně a už v této sezoně odebrat Ťumeni Světový pohár, který se má konat 9. až 12. března. „Je to nutné, jestli se (biatlon) chceme v očích lidí očistit a nebýt za bandu hlupáků. Musí to být první krok, že jim seberou okamžitě všechny soutěže i na tuto sezonu,“ řekl Hamza.

Není vyloučeno, že Ťumeň přijde o biatlonové mistrovství světa v roce 2021, o které se při zářijové volbě ucházelo také Nové Město na Moravě. „Nevím, jestli to exekutiva odebere, nebo ne, ale je to logický krok. A je jedno, jestli závody dostane Nové Město, Pokljuka nebo kdo. Jestli se ale chceme očistit v rámci svých rozhodnutí, tak tohle je v podstatě první krok, než nastanou ty další,“ řekl Hamza.

IBU kvůli obřímu dopingovému skandálu v ruském sportu sestavila pětičlennou expertní skupinu a za týden se má konat mimořádné zasedání biatlonové federace.

ČTK
  • 12Diskuse
Najdete na Lidovky.cz