Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Biatlonová unie dostala od WADA seznam 31 Rusů podezřelých z dopingu

Sport

  16:08
OSLO - Mezinárodní biatlonová unie (IBU) dostala od Světové antidopingové agentury (WADA) seznam 31 ruských biatlonistů podezřelých z dopingu. Prezident IBU Anders Besseberg potvrdil, že jsou mezi nimi i aktivní závodníci.

Ruský biatlonista Šipulin na střelnici. foto: ČTK/AP

„Někteří z těch 31 biatlonistů jsou už potrestáni, jiní ukončili kariéru. Nyní dostane prioritu prověření těch, kteří se stále účastní našich mezinárodních soutěží,“ řekl Besseberg norskému listu Verdens Gang. K prvním suspendacím by mohlo dojít už začátkem nového kalendářního roku před Světovým pohárem v Oberhofu.

IBU kvůli obřímu dopingovému skandálu v ruském sportu sestavila pětičlennou expertní skupinu, jež měla zahájit svou práci dnes. Biatlonová unie tím reagovala na novou zprávu WADA o praktikách v Rusku, podle které profitovalo mezi roky 2011 a 2015 ze systematického dopingu v zemi více než tisíc sportovců.

Soči kvůli dopingu ruských sportovců přišlo o MS bobistů a skeletonistů

Podle zprávy vyšetřovatele Richarda McLarena docházelo k podvodům mimo jiné na zimních olympijských hrách v Soči 2014, kde ruští biatlonisté získali jednu zlatou a dvě stříbrné medaile. Pokud by se podařilo zpětně odhalit dopingový prohřešek u některé z členek stříbrné ženské štafety, mohlo by se teoreticky na medailovou pozici posunout původně čtvrté kvarteto českých biatlonistek.

Vedle suspendace ruských závodníků by také mohla země přijít o dvě velké akce, jež má v této sezoně hostit. V únoru se koná v Ostrově mistrovství světa juniorů a v březnu přivítá Ťumeň předposlední díl Světového poháru. „Zatím není kam spěchat. Máme kandidáty, kteří by mohli juniorský šampionát převzít, pokud to bude nutné. A technicky není problém změnit rychle pořadatele Světového poháru, zvládneme to během sedmi dnů,“ uvedl Besseberg.

Vzhledem k rozrůstajícímu se skandálu v ruském sportu není ani vyloučeno, že Ťumeň přijde o biatlonové mistrovství světa v roce 2021, o které se při zářijové volbě ucházelo také Nové Město na Moravě. Ani v tomto případě však nechce IBU dělat unáhlené kroky. „Není to urgentní záležitost. Můžeme se tím zabývat příští rok na kongresu IBU,“ uvedl Besseberg.

Rusko už po zveřejnění druhé McLarenovy zprávy přišlo o mistrovství světa v jízdě na bobech a skeletonu, které mělo v únoru hostit olympijské Soči.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...