Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Biatlon po česku. V Novém Městě startuje Světový pohár sprintem mužů

Sport

  9:16aktualizováno  18:40
PRAHA - Přípravy skončily. V Novém Městě na Moravě se ve čtvrtek rozjíždí třetí kolo Světového poháru v biatlonu. Hned pětice českých mužů se představí ve sprintu, který startuje v 17:30 a který můžete sledovat v naši online reportáži.

Radost Michala Krčmáře, z 38. místa na startu se totiž posunul až na sedmé. foto: Český biatlon - Petr Slavík

Nové Město na Moravě, před necelými čtyřmi roky: Nikdy nestartoval na světovém šampionátu dospělých, nikdy ani nebodoval ve Světovém poháru, teď stojí dvaadvacetiletý Michal Krčmář v zóně, kde se předává mužská štafeta. Je jejím posledním mužem. Mužem, který má rozhodnout o jejím osudu na mistrovství světa.

Do svého úseku vyjíždí ze šestého místa. „A teď je to jen na něm,“ pronese na střelnici trenér Ondřej Rybář.

Jak se dělá akce za 61 milionů korun? Start biatlonového Světového poháru se blíží

Benjamínek týmu pozici finišmana s přehledem ustojí. Vleže sestřelí všech pět terčů, vestoje jednou dobije a mizí ze střelnice. „Paráda,“ uleví si Rybář.

Zezadu na něj sice dotírá Lukas Hofer, ale Krčmář 27 tisícům domácích fanoušků ukazuje, co vněm je. Italovi v posledním kole ještě o pár vteřin pláchne.

Cílovou rovinkou pak projíždí s rukama nad hlavou, vyzývá diváky ještě k většímu ryku a páskou proskočí jako Superman.

O 46 měsíců později přijíždí Krčmář do Vysočina Areny znovu, tentokrát už v pozici jedničky mužského výběru. „Ale takhle mě vidíte jen vy novináři,“ usměje se.

Má za sebou skvostný start do sezony, v Östersundu byl sedmý ve stíhacím závodu, v Pokljuce pak devátý ve sprintu a desátý ve stíhačce. Zdobí ho rychlá a přesná střelba, solidní běh a schopnost v posledních metrech zafinišovat, o čemž se v Östersundu přesvědčil i olympijský vítěz Anton Šipulin.

„Za ty tři roky jsem se snad někam posunul. Bude mi šestadvacet, chci být jedním ze stavebních kamenů týmu,“ povídá.

Tím už ale je.

Reprezentace na něj výsledkově spoléhá.

Šlesingr má rozporuplné vpomínky

„Do úvodních kol nastoupil vnejlepší střelecké formě, k tomu přidal standardně dobrý běh. Adospěl i biatlonově. Je ve věku, kdy se stále může běžecky posouvat. V pětadvaceti toho má pořád spoustu před sebou,“ povídá trenér mužů Michael Málek. Je také typem, který si bouřlivé publikum v kulisách Vysočina Areny vyloženě užívá.

„Hned po příjezdu jsem si na ten randál vzpomněl. Nikdy mi to nesvázalo nohy, spíš mě to vyburcovalo k výkonu. Snad na to navážu,“ přeje si.

Kromě Krčmáře se ve čtvrtečním sprintu představí ještě další čtyři Češi. Michal Šlesingr má na závody v Novém Městě rozporuplné vzpomínky. Světový šampionát v roce 2013 promarodil, o dva roky později tady při Světovém poháru bral druhé místo se smíšenou štafetou a páté ve sprintu.

„Když si vybavím, jak to vypadalo na minulém svěťáku... Teď jsou na tratích ještě přistavěné tribuny, bude to nářez,“ těší se.

Radost Michala Krčmáře, z 38. místa na startu se totiž posunul až na sedmé.
Michal Krčmář si veze za zády Michala Šlesingra.

Ondřej Moravec zase bude chtít potvrdit stoupající běžeckou a snad i střeleckou formu. „Pokud budou spokojení fanoušci, pak budeme i my,“ usměje se.

Mužský tým má oproti Pokljuce i dvě nové tváře. Na nepovedený úvod sezony bude chtít zapomenout Jaroslav Soukup, kterému snad pomohla mezizastávka v IBU Cupu. Posledním do party je pak Lukáš Kristejn.

Sedmadvacetiletý biatlonista loni uvažoval, že ukončí kariéru. Teď ale po téměř třech letech dostává další příležitost v A týmu. „A zrovna v Novém Městě je to pro mě dosavadní vrchol kariéry, snad důvěru nezklamu,“ doufá.

„Všichni kluci jsou na závody natěšení, chtějí zúročit výkonnost, kterou v posledních dnech mají,“ říká Málek.

Povede se?

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...