Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Froome skončil na zemi, přesto dál vede s velkým náskokem. Etapu plnou pádů ovládl Bardet

Sport

  17:23aktualizováno  17:48
Sant-Gervais - Velké změny v celkovém pořadí přinesla devatenáctá etapa na Tour de France. Ve sjezdu k závěrečnému stoupání spadl Chris Froome i druhý v pořadí Bauke Mollema. Brit dostal kolo svého kolegy Gerainta Thomase a do cíle došlapal kousek za všemi favority, zato Mollema ztratil víc než čtyři minuty a propadl se na desátou příčku. První vítězství pro Francii zajistil Romain Bardet, a posunul se tak na druhé místo v celkovém pořadí. Roman Kreuziger dál zůstává dvanáctý.

Archivní foto foto: MAFRA

Pořadí před 19. etapou?

1. Froome, 2. Mollema, 3. Yates.

Po 19. etapě?

1. Froome, 2. Bardet, 3. Quintana.

Zdálo se, že z toho bude další z těch dnů, kdy letka týmu Sky doveze Chrise Frooma na poslední kilometry, on pak zaútočí a do cíle dojede jen s tím, kdo se jeho tempa udrží. „Dneska se obávám hlavně sjezdů a počasí. V závěru by mohlo hodně pršet,“ tvrdil vedoucí muž ještě před startem. Kdyby tak tušil...

Patnáct kilometrů vzdušnou čarou od cílového stoupání v Saint-Gervais leží nejvyšší hora Evropy Mont Blanc. Za krásného počasí jde odsud tento bájný vrchol vidět, tentokrát ho ale cyklisté nespatřili.

Sto kilometrů přitom jeli za krásného slunečného počasí, až na posledních čtyřiceti se obloha zatáhla a přišel déšť.

Déšť, který zatřásl celkovým pořadím.

Nejprve spadli Reichenbach, následně Bauke Mollema a pak i Chris Froome s Vincenzem Nibalim. Britský cyklista okamžitě popadl kolo Gerainta Thomase a vrátil se do skupiny favoritů, kde celý den na čele strávila Astana. Mollema už to nedokázal, do cíle přijel až čtyři minuty za vítězem a propadl se na desátou příčku.

Vepředu naopak šlapal Romain Bardet, kterému sjezd vyšel úžasně. Ve finálním stoupání si za pomoci Michaela Cherela dojel i posledního muže z úniku Ruie Costu a spěchal za prvním triumfem pro domácí Francii na letošním ročníku.

„Michael Chérel nasadil ve sjezdu ďábelské tempo. Když jsem pak ve stoupání dojel Costu, věřil jsem, že si můžu nejen polepšit celkově, ale získat i etapu. A povedlo se obojí,“ radoval se v cíli pětadvacetiletý Francouz. Jeho kolega Chérel pak cílem projel osm minut za svým lídrem se zaťatou pěstí. Tenhle tah vyšel.

Bardet se totiž díky tomuto útoku posunul až na druhé místo v celkovém pořadí za Chrise Frooma.

Chris Froome v závěru 19. etapy upadl.

Ten celý závěrečný kopec s potrhaným dresem na zádech a pravém rameni plápolal na konci nebo uprostřed skupiny, na zbytek favoritů ale ztratil jen 13 vteřin. Dál tak neochvějně vládne Tour.

Ze třetího místa se propadl i Adam Yates, který je aktuálně čtvrtý. Na Quintanu ale ztrácí jen devět vteřin.

Roman Kreuziger dojel do cíle na sedmnáctém místě s odstupem 1:58 minuty a zůstává tak na dvanáctém místě v celkovém pořadí.

Je to pět let, co organizátoři Tour přišli s inovací. Tehdy do itineráře zařadili devatenáctou, jen 109 kilometrů dlouho, ale výživnou etapu na Alpe d ́Huez. Od té doby tuhle ideu krátkých a intenzivních horských etap převzaly všechny Grand Tour.

Letos organizátoři připravili na Tour dvě takové etapy na úplný závěr. Právě ony měly rozhodnout o tom, kdo přijede do Paříže ve žlutém trikotu.

V té páteční na cyklisty čekalo 146 kilometrů a 4100 nastoupaných metrů. Startovalo se z Albertville, dějiště zimních olympijských her v roce 1992 a na trati čekaly čtyři vrchařské prémie včetně té závěrečné na Saint-Gervais. Tady končila loňská sedmá etapa na Critérium du Dauphiné, kde Chris Froome ujel všem a učinil tak důležitý krok k celkovému triumfu.

„Bude to velká bitva,“ předpovídal Richie Porte.

A byla, jen ne taková, jakou všichni předpokládali.

Hned po startu se z pelotonu oddělila dvacetičlenná skupina i s Rafalem Majkou a Thomasem de Gendtem. Belgičan ještě zkusil zabojovat o puntíkovaný trikot, ale Polák byl jako jeho stín a de Gent to po druhé prémii vzdal.

Celý den strávila na čele hlavního balíku Astana, která tak držela dvacetičlenný únik na uzdě. Pětadvacet kilometrů před cílem byla většina uprchlíků pohlcena, s minutovým odstupem ujížděl už jen Rui Costa, který ujel ve sjezdu z Montéé de Bisanne.

Právě tenhle sjezd udělal v celkovém pořadí paseku.

Problémy měl Richie Porte, ten se ještě stihl vrátit zpět, následně i Bauke Mollema, který takové štěstí neměl.

Pak spadl i Chris Froome a cyklisté v pořadí za ním ucítili šanci. V závěrečném stoupání útočili Porte, Martin, Rodríguez, Quintana. Ale jednatřicetiletý Brit si za vydatné pomoci Wouta Poelse všechny nástupy hlídal. Až v posledních metrech zvolnil. To mu ale stačilo, dál vede Tour už s více než čtyřminutovým náskokem.

19. etapa Tour de France: Albertville – Saint-Gervais Mont Blanc

Výsledky 19. etapy

1. Romain Bardet (AG2R) 4:14:08, 2. Joaquim Rodríguez (Kaťuša) +23, 3. Alejandro Valverde (Movistar) +23, 4. Louis Meintjes (Lampre-Merida) +23, 5. Nairo Quintana (Movistar) +26, 6. Fabio Aru (Astana) +28, 7. Daniel Martin (Ettix-Quick Step) +28, 8. Wout Poels (Sky) +36, 9. Christopher Froome (Sky) +36, 10. Richie Porte (BMC) +53.

Celkové pořadí po 19. etapě
1. Christopher Froome (Sky) 82:10:37, 2. Romain Bardet (AG2R) +4:11, 3. Nairo Quintana (Movistar) +4:27, 4. Adam Yates (Orica) +4:36, 5. Richie Porte (BMC) +5:17, 6. Fabio Aru (Astana) +6:00, 7. Alejandro Valverde (Movistar) +6:20, 8. Louis Meintjes (Lampre Merida) +7:02, 9. Daniel Martin (Ettix-Quick Step) +7:10, 10. Bauke Mollema (Trek) +7:42, ... 12. ROMAN KREUZIGER (TINKOFF) +9:45.